Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Kadrinazi

[Blog] http://kadrinazi.blogspot.com/

Jak oceniasz blog?  

14 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jak oceniasz blog pod względem metrytorycznym?

    • Celująco
      11
    • Bardzo dobrze
      2
    • Dobrze
      0
    • Dostatecznie
      1
    • Dopuszczająco
      0
    • Niedostatecznie
      0
  2. 2. Jak oceniasz blog pod względem wizualnym i funkcjonalnym?

    • Celująco
      5
    • Bardzo dobrze
      7
    • Dobrze
      1
    • Dostatecznie
      0
    • Dopuszczająco
      1
    • Niedostatecznie
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wydaje mi się. W okolicach Nowogrodu walczyli z siłami moskiewskimi i Kozakami, ale nie z oddziałami koronnymi. Oprócz husarii w armii szwedzkiej możemy w w 1612 roku znaleźć pułk jazdy lekkiej/kozackiej (złożony z Polaków, Litwinów i Kozaków) składający się z trzech chorągwi, a także silny (2000-3000) pułk Kozaków pułkownika Sidora, który do 1615 roku wykruszył się do zaledwie 150 konnych, walczących w oblężeniu Pskowa. Generalnie 'mała wojna' w okolicach Nowogrodu i Iwanogrodu w okresie 1612-1615 to niezwykle interesujący temat, mam nadzieję jeszcze więcej o nim napisać w przyszłości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zgrabne, gdybyś Kadrinazi znał biegle szwedzki - strach pomyśleć co byś wywlekł jeszcze z biednych szwedzkich archiwów.

:lol:

Moja drobna uwaga; bez krytykanctwa u secesjonisty się nie obędzie; warto rozważyć umieszczenie najczęściej występujących w źródłach wersji imion czy nazwisk - czy to w przypisach czy jako dookreślenie np. w nawiasach.

Tenże Eustacius Carnissini występuje u ciebie również jako Eustakius Carnissini (w: "Dragonia szwedzka od 1621 roku [fragment artykułu]"), co rodzi u mnie pytanie czy często w źródłach zamieniano mu "c" w "k" (co zresztą naturalne), czy zdarzało się to tylko w niektórych relacjach.

A wszystko to, napisałem jedynie po to - by Kadrinazi wiedział, że z uwagą czytujemy jego zapiski.

;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A gdybym znał biegle niemiecki to bym kronikę Hoppego przetłumaczył - no ale mogę sobie tylko pomarzyć ;)

Co do kwestii zapisu imienia na które zwróciłeś uwagę - jest to bardzo częste, dotyczy to zresztą także nazwisk. Klasyczny przykład to takie nazwiska jak Tyzenhauz, Denhoff czy Ganskopf, które są spotykane w wielu formach, zależnie od źródła (nie wspominając o opracowaniach).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś, bodajże jeden z Janickich (specjalizujący się w Piastach pewnych linii) popełnił artykuł o sztuce odcyfrowywania imion własnych z Polski średniowiecznej, może warto pokusić się o coś podobnego (zestawienie?) dla czasów XVII wieku?

Wreszcie już Kadrinazi tworzył rodzaj pomocnika słownikowego - jak pamiętam, wtedy co do języka angielskiego.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Generalnie gdzie mogę staram się wypisać wszystkie znane wersje nazwiska. Np. gdy robiłem listę oficerów cudzoziemskich w armii koronnej 1626-1629 to wypisałem tam (poza Denhoffami) wszystkie znane mi formy zapisu nazwisk:

http://kadrinazi.blogspot.co.uk/2011/09/oficerowie-leibkompanii-naszych.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja suponuję szersze opracowanie... choćby tych Kadrinazowych Szwedów - jak przedstawiano w źródłach różne nazwiska i na jakie oboczności możemy się potknąć.

Portal wreszcie czeka na publicystykę... a za dużo tam współczesności i samych recenzji.

;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady. Mam zaplanowane pisanie do końca roku, głównie to praca nad kolejnym podręcznikiem do systemu 'Ogniem i Mieczem', do tego kilka artykułów czeka w kolejce. A jeszcze od czasu do czasu dłubię nad pracą która w zamyśle ma być moją pracą doktorską, więc czasu na wszystko nie wystarczy :) Już blog z tego powodu ucierpiał, bo pisuje o wiele rzadziej niż kiedyś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Testuję nowe tło na blogu (bardziej 'user friendly') bo dochodzą mnie głosy że niektórym bardzo przeszkadzają dotychczasowe białe litery na czarnym tle ;) Proszę o opinie na temat nowego wyglądu, jestem otwarty na dyskusję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

[uwaga, będzie autoreklama] Niezwykle miło mi poinformować, że w najnowszym numerze magazynu 'Szabla i Koń' (już 7 grudnia w Empikach) ukaże się mój artykuł 'Zbrojno i z trojgiem strzelby', w którym piszę to i owo o rajtarii w służbie Rzplitej w okresie 1600-1635. Artykuł będzie ozdobiony dużą ilością zdjęć ukazujących rekonstrukcję rajtarii z pierwszej połowy wieku - tu ogromne podziękowanie dla Jarka 'Igły' Domińskiego który użyczył wspaniałych fotek z sobą 'po rajtarsku' w roli głównej. Zapraszam do lektury!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.