Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
abm

Postacie drugoplanowe

Rekomendowane odpowiedzi

abm   

Cześć,

Mam pytanie a zarazem prośbę .Czy moglibyście mi dopomóc w "kolekcji" średniowiecznych postaci drugoplanowych ,które miały bezpośredni wpływ na władzę i ważniejsze wydarzenia?

Osobiście kojarzę takie:

Wójt Albert i jego bunt (1311-12) przeciw rządom Władysława Łokietka, przy pomocy mieszcz. Niem.

Brzetysław ks. Czeski ,który w 1039 roku wywozi ciało św.Wojciecha do Czech

Bolesław I(Bolko) Książę śląski,lennik króla CZ. W 1311 r. opanował Krk.

w imieniu króla Czech, jednak już po roku wycofał się z miasta,

uciekając przed Władysławem Łokietkiem.

Jan Muskata bp. kra. za rządów Wł. Łokietka ,stronnik dwóch Wacławów królów PL i CZ. Przeciwnik Łokietka.

Jakub Świnka Z jakim wydarzeniem go kojarzyć, pamiętam że żył na przełomie XIII i XIV w. (popierał Wł .Łokietka w dążeniu do zj. Polski?)

Paweł Włodkowic-Rek. Akad. Krk. /Sobór w Konstancji (1414-1418) negocjację w spr. Krzyżaków,

Zbigniew Oleśnicki-bp. pełnił władze regencyjną ,za okresu rządów małoletniego Wł. III Jagiellończyka

Janko z Czarnowa za czasów K III Wlk. ,urzędnik nadworny , popierał sukcesję Kaźka Słupskiego(przyrodniego syna K III W)

Sieciech (było ich paru i już sam nie wiem z czy byli powiązani,potrzebuje tego najbardziej zasłużonego dla historii... TUTAJ PROSZĘ O WASZĄ INTERWENCJĘ ;] )

Elżbieta Łokietkówna Córka Wł. Łokietka, żona K.R.Andegaweńskiego, sprawująca regencję po zmarłym bracie K III W ,za swego syna L.Węg.

Czy czegoś w opisach nie brakuje , nie brakuje jakieś ważnej postaci?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W takich zestawieniach, zawsze kogoś będzie brakować, wszystko zależy od tego jak obszerny ma to być wykaz i czemu służyć.

Henryk IV Probus

Masław

Mikołaj Wierzynek (starszy)

Siemowit IV

Domarat z Pierzchna

Bolesław Rogatka

Konrad Mazowiecki

Przedsława ;)

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Jakub Świnka Z jakim wydarzeniem go kojarzyć, pamiętam że żył na przełomie XIII i XIV w. (popierał Wł .Łokietka w dążeniu do zj. Polski?)

26 czerwca 1295 arcybiskup Jakub Świnka koronował Przemysła II na króla Polski.

secesjonista:

W takich zestawieniach, zawsze kogoś będzie brakować, wszystko zależy od tego jak obszerny ma to być wykaz i czemu służyć.

Henryk IV Probus

Masław

Mikołaj Wierzynek (starszy)

Siemowit IV

Domarat z Pierzchna

Bolesław Rogatka

Konrad Mazowiecki

Przedsława ohmy.gif

Jeśli maja to być postacie drugoplanowe, to dlaczego na Twojej liście znaleźli się władcy ?

Ja ze swej strony dorzucę Sieciecha możnowładcę małopolskiego z rodu Starżów-Toporczyków. Żył na przełomie XI/XII w. Palatyn Władysława Hermana, w latach 1080-1100

Edytowane przez widiowy7

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Henryk IV Probus, Siemowit IV, Bolesław Rogatka, Konrad Mazowiecki.

W sumie każdy był władcą nad własnym spłachetkiem ziemi ( większym lub mniejszym ).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Henryk IV Probus, Siemowit IV, Bolesław Rogatka, Konrad Mazowiecki.

W sumie każdy był władcą nad własnym spłachetkiem ziemi ( większym lub mniejszym ).

Oczywistą oczywistością jest, iż byli władcami nad swymi mniejszymi, czy większymi spłachetkami ziemi.

Z powodu bycia księciem mamy ich nie uwzględniać?

Konia z rzędem kto wymieni wszystkich książąt Luksemburga i wskaże na ich pierwszoplanowe znaczenie w historii Europy, choć niektórzy takowe mieli... ;)

Kwestia co i jakie cechy predysponują kogoś do roli pierwszoplanowej.

Ja podałem tych którzy czasem zapomniani mieli znaczący, bądź mogli mieć znaczący wpływ na bieg historii w szerszym swym otoczeniu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

A ja właśnie zauważyłem, że temat założony jest w średniowieczu powszechnym, autor zaś zaczął pisać o drugoplanowych postaciach ale Polski. ;) Tak że nie wiem o czym autor chciał się dowiedzieć.

secesjonisto.

Kwestia co i jakie cechy predysponują kogoś do roli pierwszoplanowej.

Ja podałem tych którzy czasem zapomniani mieli znaczący, bądź mogli mieć znaczący wpływ na bieg historii w szerszym swym otoczeniu.

Pierwsze zdanie: uważam, że akurat bycie księciem, panem swej ziemi, to rola pierwszoplanowa, niejako z urodzenia. Oczywiście że zdarzali się słabi władcy i dominujący doradcy/ urzędnicy. Mam wrażenie ze tak było z Sieciechem.

Drugie: akurat to Probus i Konrad Mazowiecki sporo mieszali w czasach naszego rozbicia dzielnicowego.

A Rogatka, to jak mi się przypomina, sprzedał Brandemburczykom jakieś ważne miasto/a ( Santok/Drezdenko)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
abm   

Widiowy

Dokładnie to co wypisaliście chciałem się dowiedzieć :postacie drugoplanowe średniowiecza na ziemiach polskich. Przepraszam za złą nazwę tematu .

Bardzo dziękuje wam za pomoc ;]

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   
Brzetysław ks. Czeski ,który w 1039 roku wywozi ciało św.Wojciecha do Czech

Data najazdu Brzetysława nie jest dokładnie znana, zakłada się że był to rok 1038 lub 1039. Brzetysław zabrał relikwię św. Wojciecha (z ciała z to pewnością wiele się nie ostało. Zważywszy na to, że już Otton III otrzymał od Bolesława Chrobrego ramię św. Wojciecha).

Poza tym Brzetysław zabrał ze sobą relikwię Pięciu Braci Męczenników:

Ich relikwie zostały przeniesione do Gniezna, skąd w 1038 r. wraz z relikwiami Wojciecha i Radzima wywieźli je Czesi. za: Jerzy Strzelczyk, Bolesław Chrobry

Jakub Świnka Z jakim wydarzeniem go kojarzyć, pamiętam że żył na przełomie XIII i XIV w. (popierał Wł .Łokietka w dążeniu do zj. Polski?)

Swego czasu czytałem, że arcybiskupowi bardziej zależało na odnowieniu Królestwa i samej koronacji od głównego zainteresowanego- Przemysła II Wielkopolskiego.

Ja dodałbym siostrę Bolesława I, Świętosławę- Sygrydę. Która była Królową Szwecji, Daniii, Norwegii, a nawet Anglii.

Dokładnie to co wypisaliście chciałem się dowiedzieć :postacie drugoplanowe średniowiecza na ziemiach polskich. Przepraszam za złą nazwę tematu .

Nie tyle zła, co może mało precyzująca. Dlatego otwierająca pole do dalszych dywagacji. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ja dodałbym siostrę Bolesława I, Świętosławę- Sygrydę. Która była Królową Szwecji, Daniii, Norwegii, a nawet Anglii.

Za Wikipedią :

Świętosława jest postacią, która pojawia się w wielu nordyckich sagach i kronikach historycznych. Nie jest do końca pewne, czy żyła naprawdę, czy też postać ta jest połączeniem kilku innych kobiet żyjących w tamtym okresie. Istnieje możliwość, że Sygryda, druga żona króla Danii Swena Widłobrodego, córka szwedzkiego wodza Skagula Tostea została pomylona z pierwszą żoną Swena, księżniczką polską Świętosławą, która po ślubie zmieniła imię na Gunhilda.

Jej pobyt u syna Kanuta w Anglii, wcale nie oznacza, że była królową :)

Typuję postać księcia gniewkowskiego Władysława Białego, który był kandydatem do korony polskiej po Kazimierzu III Wielkim - najbliższy krewny królewskiej linii Piastów.

Pozdrawiam :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
(...)

Jej pobyt u syna Kanuta w Anglii, wcale nie oznacza, że była królową :)

Pozdrawiam :(

Ano nie oznacza, ale małżeństwo ze Swenem - już tak.

To dzięki niemu została na krótko królową Anglii (25 grudnia 1013 r).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ano nie oznacza, ale małżeństwo ze Swenem - już tak.

To dzięki niemu została na krótko królową Anglii (25 grudnia 1013 r).

Zaiste mogło tak być, gdyby nie fakt, że Swen Widłobrody wcześniej (1002 ?) wypędził żonę, Czy Swen miał później inną żonę, tego nie wiem, gdyż relacje historyków w tej materii są zbyt zagmatwane. Więc formalnie mogła być królową Anglii.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.