Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ania02101

De Molay i Becket oraz Awinion z Cluny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam mały problem, otóż każde z w/w postaci czy miejsc jest mi znane i wiem z czym się wiąże ale nie bardzo potrafię powiązać je ze sobą (co muszę uczynić). Bardzo proszę o pomoc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, iż jednego należy przyporządkować do jednej miejscowości, a drugiego do drugiej?

Oto pod naciskiem Filipa Pięknego wybrano na papieża Klemensa V, ingres odbył się w Luonie, a Awinion ogłoszono stolicą papiestwa.

Nie trzeba chyba dodawać, iż obie postaci miały czynny udział w wykończeniu templariuszy, a więc i spaleniu na stosie De Molay'a.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

co do Becketa to nie jestem pewien, może chodzi o pewną analogię?

> W sporze (o tzw. konstytucje z Clarendon) pomiędzy Becketem a królem Henrykiem II - ten pierwszy traci życie

> W sporze pomiędzy Grzegorzem VII a Henrykiem IV - papież w 1076 r. ekskomunikował króla i zmusił go upokarzającej pokuty w Canossie.

Zaś Grzegorz VII, to słynny Hildebrand, brat zakonny z opactwa Cluny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie widzę w tym sensu :P

Na jakie to zajęcia i na jakim poziomie nauki?

To ma być dowolny związek, czy taki o jakim myśli sobie nauczyciel?

Może coś takiego:

Richard de Hastings, angielski mistrz templariuszy, starał się pogodzić zwaśnione strony czyli króla Henryka II i Tomasza Becketa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To na historie na sprawdzian- poziom rozszerzony. Dla mnie też to nie ma sensu bo gdybym potrafiła odnaleźć jeszcze jakiś związek było by ok... Chodzi o jakiś związek który będzie miał sens - nie wystarczy powiedzieć że i de Molay i Beket byli facetami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: może chodzi po prostu najzwyczajniej w świecie, że w obu tych sytuacjach także, o sam fakt sporu na linii: władca świecki - kościół? Co oznacza to że chodzi o to kto ma sprawować rząd dusz: władca czy papież?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witam;

secesjonista: może chodzi po prostu najzwyczajniej w świecie, że w obu tych sytuacjach także, o sam fakt sporu na linii: władca świecki - kościół? Co oznacza to że chodzi o to kto ma sprawować rząd dusz: władca czy papież?

pozdr

ad FSO:

A gdzie to masz przy parze:

De Molay i Becket?

De Molay występował przeciw jakiemu władcy?

Zresztą w wyroku na De Molay'a miał udział i papież i król - to twoja argumentacja upada.

Cluny i Awinion:

Może osoba Benedykta XII?

Sprawując swój urząd w Awinionie, planował wielką reformę zakonów.

Benedyktynom poświęcił on osobną bullę Summi Magistri z dnia 20 czerwca 1336 r. Zgrupował on poszczególne klasztory w 36 prowincjach, wśród nich prowincji polskiej. Wśród postulatów reform znalazły się również zalecenia odbywania wizytacji klasztorów czy urządzenia studium. W nowo powstałej prowincji polskiej miał przewodniczyć opat tyniecki.. Niestety reforma Benedykta XII pozostała tylko ideą.

To może go łączyć z ośrodkiem w Cluny: raz, że to właśnie benedyktyni, dwa, że Cluny było ośrodkiem wielu reform i nowych prądów.

Ja będziesz znała odpowiedzi podaj, sam jestem ciekaw o co chodziło.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pomożecie mi? Jutro mam sprawdzian- bardzo mi zależy żeby nie popsuć sobie średniej za szukałam tego już kilka dni- za nic nie potrafię odnaleźć związku między tymi postaciami czy miejscami. Raz przyszło mi na myśl że Awinion i Cluny będą się wiązały przez postać Hildebranda ale w jaki sposób sama nie wiem... A co do De Molay'a i Beketa to już brak pomysłów całkowity :P Bardzo proszę o jakieś wskazówki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jeden pomysł- wiąże się dalej z Hildebrandem. Otóż on mianował Klemensa V jako antypapieża a antypapiestwo to Awinion. A Hildebrand był z opactwa w Cluny. Trochę dalekie powiązanie...

Mam jeszcze jedno powiązanie :P Otóż chodzi o nazwę orderu zakonu templariuszy nadaną na cześć Beketa a w końcu De Molay był ostatnim mistrzem tegoż Zakonu.

I jeszcze jedno rycerze (The Knights of St Thomas Acon) dzilali w latach 1191-1538 i De Molay do nich prawdopodobnie nalezał.

Edytowane przez ania02101

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.