Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
STK

Ulubione miejsca, zabytki, muzea etc.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam;

fodele: po prostu jakoś tak jest, że Niemcy, cokolwiek by o nich nie mówić potrafili upamiętniać rodaków ze swych małych ojczyzn, którzy ginęli w rozlicznych wojnach. Posąg, statua, obelisk. I tablice. Zginęli tacy i tacy mieszkańcy. Tutaj było starcie, tam zostali zabici. Taka kultura.

pozdr

FSO ,

nie tylko, w starym miasteczku Lubawka , jest był , zwykły ewangelicki cmentarz , miejsce prawie magiczne żadnych mogił żołnierskich zwykle kamienne krzyże , pomniki , tablice , miejsce zdewastowane gdzie niegdyś , łapałem z kuzynem wielkie żaby , i w tej dewastacji i braku odwiedzających , cale misterium , zielone od mchu nagrobki , okaleczone jak Wenus z Milo anioły , kości ludzkie bluźnierczo widoczne , napisy w gotyku , przeświecające gdzie nie gdzie zlotem , to miejsca straszne i piękne , którgo warto doświadczyć , ale moja i Fodele mala ojczyzna jest tych miejsc pełna , wszak niemal każda wioska ( vide moja ) ma swój zamek , pałac , lub kościół z średniowiecznym korzeniem , ...

ps

Koleżanka Avaritia ,

tez z DS , może regionalne ziomkostwo założymy :)

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

FSO ,

nie tylko, w starym miasteczku Lubawka , jest był , zwykły ewangelicki cmentarz , miejsce prawie magiczne żadnych mogił żołnierskich zwykle kamienne krzyże , pomniki , tablice , miejsce zdewastowane gdzie niegdyś , łapałem z kuzynem wielkie żaby , i w tej dewastacji i braku odwiedzających , cale misterium , zielone od mchu nagrobki , okaleczone jak Wenus z Milo anioły , kości ludzkie bluźnierczo widoczne , napisy w gotyku , przeświecające gdzie nie gdzie zlotem , to miejsca straszne i piękne , którgo warto doświadczyć , ale moja i Fodele mala ojczyzna jest tych miejsc pełna , wszak niemal każda wioska ( vide moja ) ma swój zamek , pałac , lub kościół z średniowiecznym korzeniem , ...

ps

Koleżanka Avaritia ,

tez z DS , może regionalne ziomkostwo założymy :)

I się wzruszyłam... :huh:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Fajne macie te wspomnienia. Ja się wychowałem na ahistorycznym zadupiu.:(

No nie mieszkałem w Grodzisku i wiem ze z Brwinowa masz WKD Wawy cosik z 20 minut , a nie nazwałbym Stolicy "ahistorycznym zadupiem" , dalej w Błoniu starosłowiańskie grodziszcze , a Kampinoska Puszcza ( tez miodzio ) - Mazowia tez jest cool :thumbup:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

A nic właśnie! WKD nie jeździ przez Brwinów.

Fakt dookoła jest, co oglądać, ale mi chodziło o jakieś "własne" ruiny za domem, albo cmentarz w guście tych, które tak malowniczo opisywaliście.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Fakt WKD-KA nie jeździ , ale ja zawsze do pracy jeździłem pociągiem via Milanówek ( mój ukochany , bo mieszkałem na granicy miasteczka ogrodu ) , Brwinów , Pruszków ( ohydne blokowisko ) , dalej Ursus lub Włochy i , za 5 minut W-wa Śródmieście .

Zaraz zaraz Dworek Iwaszkiewicza czasem nie jest przy drodze Milanówek - Brwinów , i coś dla facetów - czyli muzeum motoryzacji w Otrębusach :B):

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Muzeum Motoryzacji - piękna rzecz, ale pojawiło się znacznie później. Za czasów mojego dzieciństwa niczego takiego nie było (bo ja wiekowy jestem).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

lancaster: jednym z piękniejszych miejsc jest Bytom. Miasto którego ścisłe centrum to zabudowa w zasadzie z przełomu XIX i XX wieku. Resztki które pozostały [bo wszystko jest niemal do cna zdewastowane] pozwala sobie wyobrazić jak to miasto wyglądało "za Niemca"

W kwestii zaś Dolnego Śląska [zasadniczo były to tereny na południe od A4 i ograniczone do drogi Wrocław - Wałbrzych, to wyjazdy były bezplanowe, patrzyłem tylko na ilość paliwa w zbiorniku i jechałem przed siebie. Miałem taką śmieszną mapkę na której te cuda były poznaczone. To z moją obecną żoną jechaliśmy od jednej wioski do drugiej, podziwiając nie tylko okoliczności przyrody. Zdjęć z tego multum, wrażenia naprawdę ogromne... Tylko nazwy miejscowości się zatarły. Kiedyś jechałem przez jakąś wioskę. A tam się czas zatrzymał. Może ze dwie satelity na dachach - droga w kocich łbach, z boku rynsztok, domy z czerwonej cegły... cisza i spokój.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Hmmm... z mniejszych muzeów przypadło mi do gustu Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu.

Oto strona owego muzeum:

http://muzeum1945.republika.pl/

Bardzo klimatyczne. Znajduje się na terenie jednostki wojskowej w Wałczu, i choć w rozmiarach daleko mu do np. MPW czy MWP(zajmuje zaledwie jedną izbę w małym betonowym budyneczku), jest naprawdę interesujące.

Pierwsze, co zapewne zainteresuje zwiedzającego jeszcze przed wejściem do muzeum, to możliwość dotknięcia wszystkiego, co się znajduje w środku: każdy mundur, hełm czy element ekwipunku można zdjąć z manekina i założyć. Identycznie jest z bronią: każdą broń można wziąć do ręki, przeładować, nawet rozłożyć i złożyć z powrotem.

W momencie wejścia do sali muszę stwierdzić, że mało interesowała mnie, że tak powiem, średnia reprezentacyjność tego pomieszczenia. Uderzyły we mnie napisy na ścianach(Kapitulieren nie! etc.) i masa zdjęć.

Należy wspomnieć tutaj o zbiorach, które są nadzwyczaj ciekawe.

I. Mundury

Muzeum posiada kilkanaście umundurowanych manekinów. Wśród nich najbardziej wyróżniają się manekiny z mundurami sowieckimi i Ludowego WP, m. in. oryginalny dwurzędowy amerykański płaszcz z 1918r., użytkowany przez sowieckiego sołdata i do kompletu furażerka, której zewnętrzne elementy zrobiono z brytyjskiego sukna, wewnętrzne z drelichu, a gwiazda - metalowa - została zrobiona w USA.

Innym bardzo ciekawym elementem mundurowym, jest oryginalny maskołat ''Ameba'' z czasów II WŚ(nówka - ani razu nie użyta, na guzikach jeszcze farba). Kolejny - jedna z bardzo niewielu(konkretniej z 5) w Polsce przeróbek niemieckiej bluzy na polską, w której przerobione zostały naramienniki(przyszyte sukienne), insygnia niemieckie odprute(w tym najpewniej odpruta została tarcza - np. za Kubań czy za Chołm. Oprócz tego w muzeum znajduje się rogatywka z brytyjskiego sukna i przedwojennym orłem polskim, ładownica do Mannlichera, stemplowana ''1-yj sort''. Jest tutaj także wykonana na zamówienie(w 1945!) bluza sukienna na wzór przedwojennej wz. 36(z niewielkimi poprawkami).

Strona niemiecka jest reprezentowana przez SS-Schutze z dywizji ''Lettland'' z pełnym wyposażeniem(niestety, bluza to kopia, zresztą jak większość mundurów niemieckich; wśród ww wyposażenia znajduje się m. in. oryginalna piaskowa torba na Gasplane), staruszka z Volkssturmu(którego jedyne wyposażenie to płaszcz z futrzanym kołnierzem, polówka i opaska), umundurowanego na wzór przedwojenny żołnierza WH, strzelca motocyklowego WH(z gumowanym płaszczem, gumowaną torbą na Gasplane i goglami motocyklowymi). Jest także manekin z ciekawą bluzą uszytą z materiału w jodełkę.

Oczywiście, to nie wszystkie mundury, znajduje się też kilka mundurów sowieckich i polskich ponadto.

Ciekawe są też dwa hełmy niemieckie(Gladiator Luftschutzu i M35 WH), przemalowane i użytkowane przez MO.

II. Broń

Wśród broni są egzemplarze rzadkie, m. in Lebell M1886 kal. 8 mm, użytkowany przez jednostkę Volkssturmu, niemiecka Beretta M38/42, używana przez żołnierzy ''Lettland'', dwa karabinki StG-44, kompletna rusznica PTRS(w której przyciąłem sobie rękę ;)), jest także Mauser Kar98k z garłaczem i drugi - z boczną szyną montażową, do którego dochodzi celownik Zf-41 oraz Kampfpistole.

Poza tą bronią, z muzeum znajduje się także MG-42 i jego starszy brat MG-34, mnogo Panzerfaustów, Mosinów, nie mogło się obejść bez pepeszy, SWT, PPS i Diegtariewa. W trakcie remontu jest także rusznica PTRD i karabin G-43.

Poza tym, znajduje się tu mnóstwo wszelakiego rodzaju granatów, min i pocisków, zarówno ręcznych, jak i nasadkowych i artyleryjskich.

Warte uwagi są tutaj m. in. trzy motocykle oraz oryginalny rower, a także dwie lunety PU i jedna WP. Znajduje się tu także piła saperska.

Drugim podobnym muzeum, jest muzeum w Bornym Sulinowie.

Jest tam znacznie mniej broni, muzeum zajmuje jeszcze mniej miejsca i także nie jest w pięknym budynku, jednak eksponaty również są bardzo ciekawe.

Ale po kolei: podobnie, jak w Wałczu, każdego eksponatu można dotknąć, prawdziwym skarbem dla tego muzeum, są podarowane dwie kurtki M43 od weteranów Wehrmachtu z Bawarii z hełmem M35, a także kilka mundurów sowieckich, które można wdziać na siebie. Są tu głównie eksponaty dotyczące najpierw obozu Gross-Born, a potem garnizonu Armii Czerwonej: tablice ostrzegawcze, tabele oznak, stopni i mundurów Bundeswehry do szkoleń żołnierzy sowieckich, pełno map, dokumentów i fotografii. Znajduje się tutaj także egzemplarz miny porcelanowej oraz spora liczba min niemieckich, pocisków artyleryjskich, granatów ręcznych i moździerzowych. Nie mogło oczywiście zabraknąć tutaj Panzerfausta i kilku wykopków broni: MG-34, dwóch PPSz-41, Mosinów, Mauserów, rakietnic, a nawet Beretty M38/42. Jest także działko kaliber 23 mm i kaliber 47 mm. Warto zwrócić jeszcze uwagę na sprzęt optyczny: peryskopy sowieckie oraz lunety i dalmierze.

Jednym z najciekawszych eksponatów są dwie butelki Coca-Coli z ''limitowanej edycji'' dla Afrika Korps. Wyprodukowano ich około 200 sztuk.

Dodatkowo, właściciel muzeum, oprowadza chętnych po całej okolicy: wille Rommla i Guderiana, bunkry wokół, cmentarze żołnierzy polskich i sowieckich (opowiadając fascynującą historię o ostatniej bitwie polsko-sowieckiej w 1945r.), także jeńców z Oflagu IID Gross Born i żołnierzy z radzieckiego garnizonu.

Jednym słowem: naprawdę warto!

Jeśli mówimy o większych muzeach, to najbardziej urzekły mnie następujące:

* Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym bywam od 2005r., a za każdym razem, gdy tam jestem, spędzam tam cały dzień, choćby rozmawiając z pracownikami,

* Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie(mam z nim bardzo miłe wspomnienia),

* Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (gdzie miałem wielki zaszczyt zająć miejsce w kabinie PZL-11c i w Messerschmitcie Bf-109(czyli przełamałem ''klątwę Messerschmitta'':D),

* Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Avaritia   

Koleżanka Avaritia ,

tez z DS , może regionalne ziomkostwo założymy :)

Hehe, jak najbardziej ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
* Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (gdzie miałem wielki zaszczyt zająć miejsce w kabinie PZL-11c i w Messerschmitcie Bf-109(czyli przełamałem ''klątwę Messerschmitta'':D),

No, tego to Ci zazdroszczę!

W jaki sposób ten numer Ci się udał?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
No, tego to Ci zazdroszczę!

Sam sobie tego zazdroszczę! Mam gdzieś jeszcze z tego zdjęcia. :)

W jaki sposób ten numer Ci się udał?

Jakoś przekonałem kogoś z zarządu muzeum, razem z tatą, a że tego dnia w muzeum było bardzo niewielu ludzi i wszystkie samoloty stały w hangarze, więc...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Upierając się przy reklamie nowego Muzeum Akropolu dodam jeszcze, że w listopadzie ubiegłego roku zostało ono uznane przez brytyjskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Turystycznych za najlepsze muzeum roku 2010!

Grecki Minister Kultury odbierając nagrodę w Londynie nie omieszkał wykorzystać sytuacji, stwierdzając, iż ma nadzieję, że fakt docenienia muzeum przez Brytyjczyków otworzy też drzwi do powrotu „marmurów Elgina” na święte wzgórze Akropolu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Będę drążyć temat aż do skutku mając nadzieję, że kogoś z Was zachęcę w ten sposób do odwiedzenia nowego Muzeum Akropolu ;) Choć nie jest to chyba konieczne, gdyż w przeciągu zaledwie roku działalności odwiedziło je ponad 2 miliony osób. Stało się punktem obowiązkowym dla wszystkich zwiedzających Ateny.

Muzeum Akropolu, autorstwa szwajcarskiego architekta Bernarda Tschumi, jest jednym spośród sześciu budynków nominowanych do nagrody dzieł architektury współczesnej UE, "Mies van der Rohe” (nagroda ta przyznawana jest co dwa lata od roku 1987).

Nominowanych wybierano spomiędzy 343 projektów nadesłanych z 33 krajów europejskich. Pozostali kandydaci to: Nowe Muzeum w Berlinie (David Tsiperfilnt), Teatr Młodzieżowy Bronks w Brukseli (Martine de Meseneer i Dirk van den Brady), Muzeum Sztuki XXI Wieku w Rzymie (Zaha Hadid, Patrik Schumacher, Gianluca Racan), Sala Koncertowa w Kopenhadze (Jean Nouvel) i Centrum Rehabilitacji w Arnhem, Holandia (Cohen fan Felzen).

Uroczystość rozstrzygająca konkurs odbędzie się 20 czerwca w Barcelonie.

A oto mój kandydat z zewnątrz i od środka:

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://4.bp.blogspot.com/_f01-Z2eK1y8/TUPvu9hvTCI/AAAAAAAABQM/ZBr0WrDHH6k/s1600/Acropolis-museum.jpg&imgrefurl=http://pressmixer.blogspot.com/2011/01/blog-post_7821.html&usg=__8gLrWhUmmE8YWe45QdHRUMzfd5c=&h=494&w=760&sz=78&hl=pl&start=51&sig2=2ezzzHZmAS8vdYqu3FThYA&zoom=1&tbnid=2SaUBn6G4NTScM:&tbnh=137&tbnw=193&ei=1jSPTbiGENKd4QbYhpnWCw&prev=/images%3Fq%3D%25CE%25BC%25CE%25BF%25CF%2585%25CF%2583%25CE%25B5%25CE%25B9%25CE%25BF%2B%25CE%25B1%25CE%25BA%25CF%2581%25CE%25BF%25CF%2580%25CE%25BF%25CE%25BB%25CE%25B7%25CF%2582%26hl%3Dpl%26sa%3DX%26biw%3D1440%26bih%3D757%26tbs%3Disch:10%2C1022&itbs=1&iact=hc&vpx=1118&vpy=377&dur=1853&hovh=181&hovw=279&tx=188&ty=131&oei=wjSPTcOANZCZOpT32aEC&page=3&ndsp=26&ved=1t:429,r:5,s:51&biw=1440&bih=757

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://4.bp.blogspot.com/_7m_kZk4Buzs/TNiM0VaQ8ZI/AAAAAAAAFG8/1yQv2auHGzs/s1600/%CE%9C%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%9F%2B%CE%91%CE%9A%CE%A1%CE%9F%CE%A0%CE%9F%CE%9B%CE%97%CE%A3%2B2.jpg&imgrefurl=http://tram-pala.blogspot.com/&usg=__tshf3cElXXI0CV1B4E7TxTo33E8=&h=356&w=550&sz=39&hl=pl&start=0&sig2=6OXFleWexi4Mf9Zxfz9WhA&zoom=1&tbnid=1S3tf4sf-f9LsM:&tbnh=146&tbnw=198&ei=wjSPTcOANZCZOpT32aEC&prev=/search%3Fq%3D%25CE%25BC%25CE%25BF%25CF%2585%25CF%2583%25CE%25B5%25CE%25B9%25CE%25BF%2B%25CE%25B1%25CE%25BA%25CF%2581%25CE%25BF%25CF%2580%25CE%25BF%25CE%25BB%25CE%25B7%25CF%2582%26hl%3Dpl%26sa%3DX%26biw%3D1440%26bih%3D757%26tbs%3Disch:1%26prmd%3Divns0%2C114&itbs=1&iact=hc&vpx=1118&vpy=298&dur=165&hovh=181&hovw=279&tx=189&ty=133&oei=wjSPTcOANZCZOpT32aEC&page=1&ndsp=24&ved=1t:429,r:17,s:0&biw=1440&bih=757

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.