Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
STK

Ulubione miejsca, zabytki, muzea etc.

Rekomendowane odpowiedzi

Muzeum Narodowe w Szczecinie, oddział na Wałach Chrobrego, zwane muzeum morskim. Nigdy nie nudząca mi się wystawa z pradziejów pomorza a także ciekawe wystawy okresowe. Obecnie można oglądać wystawę fundacji Książąt Czartoryskich. A drugie to muzeum marynarki wojennej w Gdyni. Mnóstwo sprzętu na niewielkim obszarze, za każdym razem znajdę coś co mnie zachwyci.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
DiTo   
Tylko na Boga nie pchajcie się tam w sezonie samochodem.

dokładnie ;)

A co tam sie działo na D-Day Hell :)

Ja mam sentyment do ORP ''Błyskawicy'' i zawsze jak jestem w Gdyni to muszę zajrzeć no i na Helu Muzeum Obrony Wybrzeża - naprawdę ciekawe eksponaty m.in. na powietrzu : artyleria , czołg , torpedy i w środku przeróżności od broni po medykamenty

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Nowe Muzeum Akropolu. Są malkontenci, którzy uważają, że jego położenie jest fatalne, a sama bryła - tragiczna. Nie słuchajcie ich! Ekspozycje są niesamowite, dają możłiwość obejrzenia eksponatów z każdej strony. Kory w końcu pokazują cały swój wdzięk, kurosy prężą archaiczne muskuły, a Kariatydy chlubią się wspaniałymi grubymi warkoczami. Fryz parthenoński wreszcie moża zobaczyć, a nie tylko go sobie wyobrażać. A maleńka "Atena zadumana" kąpie się w słońcu Hellady (że pozwolę sobie użyć słów Stanisława Hadyny). Gorąco polecam!

Na zachętę: http://www.theacropolismuseum.gr/default.php?pname=Home&la=2

Muzeum Archeologiczne w Ierapetra na Krecie (bardzo stare dla odmiany) ze wspaniałym zbiorem larnaksów egejskich, w tym przepięknego sarkofagu z Episkopi.

Muzeum Archeologiczne w Schimatari (starożytna Tanagra), niewielkie, zagubione wśród wiejskich zabudowań, ale za to zawartość - palce lizać! Ponadto niezwykle miła i kompetentna obsługa. W Grecji ta ostatnia zaleta spotykana jest niestety jedynie w rzadko odwiedzanych przez turystów miejscach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zamek Bolczow , ot mieszkam sobie pod tym zabytkiem i średnio raz w tygodniu w celach rekreacyjnych włażę na górkę za chałupom co by się malowniczej ruinie przyjrzeć ( choć znam każdy kamień i każdy sążeń fosy ) , cala ta historia skłania mnie ku refleksji ze każdy z nas powinien mieć jakiś " własny " zameczek lub inny zabytek pod domem ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W muzeach bywam rzadko. Te tradycyjne mnie nudzą. Z kolei uwielbiam łazić po cmentarzu (dziwak ze mnie) i oglądać zabytkowe nagrobki. Lubię też pomniki.

A najbardziej lubię przesiadywać w bibliotece :).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
=Nord=   

Mnie osobiście przypadło do gustu historyczne już "Muzeum Hansa Klossa" tj. "Stawki większej niż życie".

Pamiętam jeszcze te czasy kiedy je zwiedzałem, naprawdę miało ten klimat z czasów wojny. Pamiętam, iż było tam dużo odznaczeń niemieckich, rzeczy z frontu, w gablocie stała oryginalna góra munduru z Wehrmachtu razem z maską gazową, nieśmiertelnikiem oraz pasem. Pomieszczenia, bar i muzyka były typowe dla lat '40 ubiegłego wieku. Można było zrobić sobie zdjęcie w Niemieckim motorze z Klossem i wiele innych rzeczy. Dodam iż były tam dwie figury głównych bohaterów filmu wykonane w skali 1:1, i muszę przyznać że robiły niezłe wrażenie. :D

Prócz tego zwiedziłem jeszcze Niemiecki obóz koncentracyjny "Auschwtiz-Birkenau". Nie będę już opisywał tutaj tego co tam jest, bo żeby to zrozumieć trzeba tam pojechać i zobaczyć to na własne oczy. :B):

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Z kolei uwielbiam łazić po cmentarzu (dziwak ze mnie) i oglądać zabytkowe nagrobki.

Skoro niemal wychowałam się na cmentarzu w pobliżu mojego rodzinnego domu, a mój konik to nekropolie, zwyczaje grzebalne, pochówki wszelkie, larnaksy, sarkofagi, dary grobowe... to ze mnie też "dziwaczka" ? ;) Na cmentarzach można się naprawdę sporo dowiedzieć o ludziach, zarówno zmarłych jak i tych, którzy ich tam pochowali.

Samuelu, gdybyś lubił muzea, poleciłabym Ci Muzeum Narodowe w Atenach z całym mnóstwem pięknych stel nagrobnych, ale skoro wolisz przestrzenie otwarte - odwiedź popularny cmentarz Kerameikos. Zapewnia miły spacer wśród starożytnych grobów i jakże rzadko spotykanej w stolicy Grecji zieleni. Zapraszam też do Orthi Petra na Krecie! Tego lata to niesamowite cmentarzysko napewno będzie już udostępnione dla zwiedzających.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

A ja tam lubię staroświeckie miejsca. Ilekroć byłem w Kairze, zawsze znalazłem trochę czasu, aby wpaść do tamtejszego muzeum. W zasadzie ekspozycja mało atrakcyjna. Gablotki w nich eksponaty z opisami wystukanymi na maszynie do pisania. Przy niektórych te karteczki zblakły albo się pozwijały. W zasadzie lichota, ale jest tam jakaś atmosfera XIX wieku. Takiej dostojności, powagi.

No, ale to już trzeba rzeczywiście lubić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
DiTo   

Miejmy nadzieje że narazie sie tam nie wybierasz ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W muzeach bywam rzadko. Te tradycyjne mnie nudzą. Z kolei uwielbiam łazić po cmentarzu (dziwak ze mnie) i oglądać zabytkowe nagrobki. Lubię też pomniki.

A najbardziej lubię przesiadywać w bibliotece :).

I ty to nazywasz dziwactwem ?

Ja zaczynam , lekturę gazet od nekrologów , zaczynam się zastanawiać czy nie jestem jakimś trzydziestokilkuletnim emo lub innym gothem , bo po cmentarzach się włóczę tych starych poniemieckich ....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

po cmentarzach się włóczę tych starych poniemieckich ....

No to jest nas już co najmniej troje :) !!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to jest nas już co najmniej troje :) !!!

To zapraszam na Dolny Slask - szczególnie zasobne są byle woj.jeleniogórskie i legnickie , co kościół to płyty nagrobne od gotyku po renesans , cmentarzy bez liku ciekawe krypty i rzeźby

ps

coś mi się kołacze , Koleżanka nie pochodzi z tych stron czasem....?

z nad Kaczawy czy innej Kwisy lub Bobru ( Bobra ? ) :unsure:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Z nad Bobru :) Dobrze się koledze "kołacze" :) I rzeczywiście w naszym rejonie cmentarzy mnogość!

Edytowane przez fodele

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

fodele: po prostu jakoś tak jest, że Niemcy, cokolwiek by o nich nie mówić potrafili upamiętniać rodaków ze swych małych ojczyzn, którzy ginęli w rozlicznych wojnach. Posąg, statua, obelisk. I tablice. Zginęli tacy i tacy mieszkańcy. Tutaj było starcie, tam zostali zabici. Taka kultura.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Avaritia   

To ja będę nieco bardziej "regionalna" :)

Bazylika św. Jadwigi i św. Bartłomieja w moim rodzinnym mieście, Trzebnicy - piękny wystrój i niezapomniany klimat

Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu - ciekawa ekspozycja i wspaniałe rekonstrukcje, m. in. pochówków czy osad prahistorycznych

Archikatedra p.w. św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu - piękna świątynia osnuta ciekawą legendą, wspaniały widok na panoramę Wrocławia z jednej z wież

Kościół św. Marii Panny na Piasku we Wrocławiu - głównie za wystrój i przepiękny witraż.

Tych, co nie byli we Wrocławiu, gorąco zachęcam do przyjazdu - jest na co popatrzeć :)

A jeśli chodzi o resztę woj. dolnośląskiego, to szczególnie polecam Rogoźnicę - chociażby za muzeum Gross Rosen i 3 kurhany, w których pochowani są żołnierze armii napoleońskiej (ok. 4000) polegli w bitwie pod Kaczawą w 1813 r. (znajduje się w parku w Rogoźnicy). Jest tam też bardzo ciekawy cmentarz, na którym zostali pochowani żołnierze z okresu I i II wojny światowej - szkoda, że dziś jest w nieciekawym stanie; groby są zniszczone, część z nich jest otwarta, po terenie cmentarza grasują żule, którzy zostawiają tam to, co uchowało się z ich libacji, widziałam tam także wisielczą pętlę na jednym z drzew... Generalnie szkoda cmentarza, bo wygląda na to, że nikt się nim nie interesuje, a okoliczni mieszkańcy zrobili z niego miejsce schadzek i imprez.

Edytowane przez Avaritia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.