Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
STK

Ulubione miejsca, zabytki, muzea etc.

Rekomendowane odpowiedzi

STK   

Wasze ulubione miejsca, zabytki, muzea etc.

Napiszcie o nich coś więcej, dlaczego są waszymi ulubionymi, co warto w nich zobaczyć, jak tam dojechać etc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   

Zdecydowanie Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. :P Zawsze jest tam co robić, ja nigdy się tam nie nudzę. :D Szczegóły w temacie "Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie" (Galeria im.Stanisława Wyspiańskiego->Muzea Kolekcje i Zabytki -> Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie) :D

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jest kilka takich miejsc w Warszawie. Przede wszystkim, co chyba wielu nie powinno zaskoczyć, Muzeum Powstania Warszawskiego. I to może nawet nie ze względu na samą ekspozycję, którą w większości znam na pamięć, ale klimat i różnego rodzaju imprezy/inicjatywy, które władze MPW organizują. Koncerty, spotkania z Powstańcami, różnego rodzaju wykłady dt. Warszawy. Muzeum cały czas żyje, dzięki czemu ciągle pozwala nauczyć się czegoś nowego. Wystawy uliczne na Krakowskim Przedmieściu. Od dłuższego czasu co jakiś czas różnego typu wystawy (tak historyczne jak i artystyczne). Człowiek nawet spacerując sobie, czy idąc na przystanek, może zatrzymać się na moment i obejrzeć te kilka obrazów/zdjęć, przeczytać coś. W poprzednim roku urządzono przy Karowej świetną prezentację lotniczych zdjęć Warszawy z sierpnia-września '44, niedawno jeszcze można było oglądać wystawę poświęconą Katyniowi. Ciekawym miejscem, ale to już trzeba się naprawdę interesować tematem, jest siedziba Związku Powstańców Warszawskich przy Długiej. Niewielka salka z imponującą jak na jej rozmiary ilością eksponatów dt. powstańczej Warszawy. Do tego zawsze można sobie porozmawiać ze świadkami tamtych dni. Coś na zasadzie żywej lekcji historii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie takim miejscem symbolicznym jest wzgórze wawelskie, a przede wszystkim Katedra na Wawelu, gdzie spoczywa znakomita większość naszych władców, wreszcie takim magicznym miejscem dla mnie jest Dzwon Zygmunta, gdzie bardzo lubię chodzić z dziewczyną. Każdy element katedry to kawałek polskiej historii.

Oprócz katedry Wawel to także Zamek Królewski, a na nim przede wszystkim Reprezentacyjne Komnaty Królewskie.

Z samego wzgórza rozpościera się piękny widok na Kraków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Muszę się zgodzić z secesjonistą. Zbiory zamku w Liwie są godne uwagi. A jak świetnie śpi się na wieży zamkowej :P

Z warszawskich obiektów zapomniałbym o Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza przy Rynku Starego Miasta. Niewielkie, klimatyczne, z bardzo ciekawymi zbiorami. Choć sam na literaturze nie znam się specjalnie (niemniej lubię poczytać tak o Wyspiańskim jak i Baczyńskim czy też Norwidzie, a i Prusem z Orzeszkową na spółkę nie pogardzę), ale zawsze miło wspominam wizyty w tym miejscu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

To ja się trochę "wychylę".

Bardzo lubię forum rzymskie w Zadarze. Ilekroć jestem w tym rejonie nie odpuszczę sobie okazji, aby nie wypić kawy w cieniu kościoła św. Donata.

Dojazd?

Najlepiej własnym samochodem. W Chorwacji należy być mobilnym, ponieważ rzeczy do zobaczenia jest multum a dzięki autostradom wykutym w litej skale można się stosunkowo szybko przemieszczać.

Polecam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

- Pałac myśliwski w Antoninie. Własność Antoniego Radziwiłła namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Dzieło K.F. Schinkela na pewno nikogo nie pozostawi obojętnym (jedno z określeń: "drewniana buda"). Z niezwykłym filarem umieszczonym pośrodku, który podtrzymuje, sam zaś skrywa ogromny kominek. No i te głowy jeleni wystające z filara... Można się też zadumać nad losem Elizy Radziwiłłówny, która spędziła w pobliskim domku większość swego życia, od momentu kiedy nie doszło do małżeństwa z księciem Wilhelmem, późniejszym cesarzem.

- Cerkiew św. Paraskewii z XVII w. w Kwiatoniu dawniej służyła grekokatolickim Łemkom, dziś przynależna parafii rzymskokatolickiej w Ujściu Gorlickim. Wciąż zachowane jest oryginalne wnętrze z XVIII i XIX wieku, i pomimo zmiany przynależności wciąż pozostaje tam ikonostas z 1904 r. pędzla Michała Bogdańskiego. W bryle cerkwi zachowano trójpodział, dachy namiotowe, ze ślepymi wieżyczkami, których pokrycie to oryginalne, drewniane gonty.

- Kościół św.św. Filipa i Jakuba w Sękowej. Niesamowity przykład gotyku w architekturze wiejskiej. Olbrzymi, stromy dach spływa prawie do ziemi. Wieś szczyci się przywilejem Kazimierza Wielkiego z 1346 r. Sam kościół powstał w 1520 r. We wnętrzu odnajdziemy chrzcielnicę z 1522 r, polichromowany ołtarz główny z 1600 r. Obiekt znajduje się na liście światowego Dziedzictwa kulturowego UNESCO

- Kościół Pokoju w Świdnicy. Największa budowla szkieletowa w Europie zbudowana według planów Albrechta Saebischa z 3000 pni dębów, z czego 2000 podarował ród von Hochberg. Po walkach między protestantami i katolikami, odbieraniu i przejmowaniu kościołów, na mocy pokoju westfalskiego z 1648 r. postanowiono, że panujący wyda zgodę na budowę nowych świątyń. Powstały wtedy trzy Kościoły Pokoju (w Głogowie, Jaworze i Świdnicy).

Kościół w Świdnicy zbudowany na planie krzyża, ma przestrzenie symboliczne: Halę ślubów, Halę Polową, Halę Zmarłych i Halę Chrztów. Prócz specjalnej loży dla von Hochbergów zachowały się empory z insygniami cechów: stolarzy, krawców, sukienników i szklarzy. Ołtarz autorstwa Augusta Gotfrieda Hoffmanna z 1752 r.

Również na liście UNESCO.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

"Wilczy szaniec " w Kętrzynie. Choć może nie jest to akurat polska architektura :P, ale będąc na Mazurach, warto zajrzeć.

A i całkiem niedaleko Święta Lipka- to sławne sanktuarium maryjne. Leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometr6w na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometr6w na wschód od Reszla.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Byliście w Żarnowcu?

Warto zobaczyć klasztor Benedyktynek. Ma klimat. Zwiedzania nie za dużo, ale niedaleko jest Nadole z małym, ale fajnie urządzonym skansenem. Gdy pogoda pozwala można poplażować w pobliskiej Białogórze (a jak ktoś lubi na golasa to w równie nieodległych Dębkach). W pałacyku w Bychowie zaś dają dobrze zjeść (polecam kotlet z gęsi). Można odwiedzić też farmę strusi (kotlet ze strusia również wart polecenia). Trochę dalej na wschód jest Krokowa ze swoim pałacem.

Całość to program na jednodniową wycieczkę samochodem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Słynne schody na rynku w Zamościu. Pamiętam, jak wiele lat temu w czasie Zamojskiego Lata Teatralnego, po schodach tych wspinał się Tomasz Mędrzak (Romeo) do Julii (Bożena Stryjkówna-Lamia z "Seksmisji").

Ciekawe w jakim stanie jest teraz zamojski rynek?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Ja dorzucę półwysep helski.

Tylko na Boga nie pchajcie się tam w sezonie samochodem. Najlepiej wziąć rowery i popłynąć na Hel z Gdyni lub Gdańska statkiem. Najszybciej i nie ma kłopotów z parkowaniem. Wzdłuż półwyspu prowadzi przyzwoita ścieżka rowerowa i jest kila rzeczy do oglądania dla miłośników drugiej wojny światowej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Słynne schody na rynku w Zamościu.

Schody na rynku? Chodzi o ratusz?

A Zamość wygląda coraz lepiej.

Jura Krakowsko -Częstochowska, Kazimierz Dolny nad Wisłą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Poleciłbym jeszcze Gniew.

Na zamku co niedziela na Anioł Pański (dla mniej zorientowanych to w południe) strzelają z armaty. Warto być wcześniej, aby zobaczyć ja należy prawidłowo armatę "ochędożyć".

Warto też w Internecie sprawdzić kalendarz imprez. Jak na tak niewielkie miejsce jest zwykle dosyć bogaty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Polecam Szlak Zabytków Techniki na Śląsku. Można zobaczyć "działającą" maszynę parową, być w kopalni, zwiedzić browar, drukarnię itd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.