Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
treewood

Literatura - starożytność

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Jeśli ktoś szuka czegoś dobrego na temat wojny peloponeskiej, to bez wahania mogę polecić tetrarchię Donalda Kagana. Od "The Outbreak of the Peloponnesian War", przez "The Archidamian War" i "The Peace of Nicias and the Sicilian Expedition" aż po "The Fall of the Athenian Empire". Cztery naprawdę świetne pozycje dokładnie opisujące przebieg wojny peloponeskiej. Napisane w bardzo ciekawy sposób, dobrze wytłumaczone, tak że nie sposób się zgubić (jednak warto mieć przeczytanego Tukidydesa). Jedyny minus to fakt, iż pozycje te nie są wydane po polsku, a i znalezienie ich nie jest zbyt łatwe (dostęp do nich miałem tylko dzięki instytutowej bibliotece). Jednak dla kogoś zainteresowanego tematyką, pozycja naprawdę warta uwagi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

Dodatkowo jeszcze ja polecę świetną książkę Z. Kubiaka "Dzieje Greków i Rzymian". Jest to świetne dzieło, czyta sie je bardzo łatwo i szybko, chociaż obejmuje bardzo ważny i obszerny dział historii. Ponadto autor dodaje do pisma swoje "emocje", które można odczytać z poszczególnych związków - to bardzo urozmaica lekturę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Jeśli ktoś szuka czegoś dobrego na temat wojny peloponeskiej, to bez wahania mogę polecić tetrarchię Donalda Kagana. Od "The Outbreak of the Peloponnesian War", przez "The Archidamian War" i "The Peace of Nicias and the Sicilian Expedition" aż po "The Fall of the Athenian Empire". Cztery naprawdę świetne pozycje dokładnie opisujące przebieg wojny peloponeskiej. Napisane w bardzo ciekawy sposób, dobrze wytłumaczone, tak że nie sposób się zgubić (jednak warto mieć przeczytanego Tukidydesa). Jedyny minus to fakt, iż pozycje te nie są wydane po polsku, a i znalezienie ich nie jest zbyt łatwe (dostęp do nich miałem tylko dzięki instytutowej bibliotece). Jednak dla kogoś zainteresowanego tematyką, pozycja naprawdę warta uwagi.
Mozesz podac kody ISBN tych ksiazek? Bede dozgonnie wdzieczny...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
chociaż obejmuje bardzo ważny i obszerny dział historii.

I chyba za obszerny jak na 500 stron, ale pojęcie o epoce daje ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Mozesz podac kody ISBN tych ksiazek? Bede dozgonnie wdzieczny...

Postaram się w następnym tygodniu, muszę wpaść do biblioteki instytutowej, a nie jestem pewien, czy będzie otwarta. Kolejny termin to niestety dopiero w październiku... chociaż nie. Tak mi się teraz przypomniało o Google Books:

The Outbreak of the Peloponnesian War- ISBN 0-8014-0501-7

The Archidamian War- ISBN 0-8014-0889-X

The Peace of Nicias and the Sicilian Expedition- ISBN 0-8014-1935-2

The Fall of the Athenian Empire- ISBN 0-8014-1935-2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Dzieki Ci dozgonne.

Tudziez przeklenstwo na twa glowe, bo ja te cegielki kupie, a tanie to one tutaj nie sa. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Tudziez przeklenstwo na twa glowe, bo ja te cegielki kupie, a tanie to one tutaj nie sa. ;)

Jakoś będę musiał przeżyć;) Zawsze też zostaje mi wypożyczenie z biblioteki i zrobienie ksero :lmao: .

Teraz krótkie pytanko: czytał ktoś może Lach G., Sztuka wojenna starożytnej Grecji, Zabrze 2008, s. 288 ; albo też Dando-Collins S., Żołnierze Marka Antoniusza. Legion III Galijski, Warszawa 2008, s. 320? Tytuły interesujące, tylko jako laik w temacie nie jestem pewien, na ile dobrze opracowane, a nie chciałbym kupować kota w worku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

A może mi ktoś polecić jakieś porządne opracowanie starożytności- dobrą syntezę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
A może mi ktoś polecić jakieś porządne opracowanie starożytności- dobrą syntezę?

To tylko i wyłącznie "Trojaczek". Takie określenie studentów na podręcznik akademicki (Musiał, Jaczynowska i ktoś jeszcze nie pamiętam, tytuł: Historia starożytna) dot. całej starożytności. ;P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
To tylko i wyłącznie "Trojaczek".

Chyba "trojaczki":wink: Tym trzecim autorem jest Marek Stępień. Bliski Wschód, Grecja i Rzym. Wszystko omówione jasno i czytelnie. Podana chronologia, wyjaśnienie najważniejszych terminów. Spokojnie można polecić jako chyba najlepszą syntezę. Ewentualnie jeszcze "Starożytność" Wolskiego.

To nowe pozycje, ale popytam wśród osób będących w temacie :wink:

Będę niezmiernie wdzięczny;) Jednak chyba i tak skuszę się na którąś z tych pozycji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Syntezy Wolskiego nie polecam. Lepszy już jest Ziółkowski z swoją historią Rzymu. Najlepsze są trojaczki. ;P

Jak zajrzałem do Wolskiego to on się podobnie zdezaktualizował jak "Średniowiecze" Manteuffela.

(Dzięki za przypomnienie o Stępniu. :wink: )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Lepszy już jest Ziółkowski z swoją historią Rzymu.

Ziółek to raczej nie najlepszy pomysł dla kogoś, kto szuka syntezy (i nie jest to moje zdanie, ale doktora z mojego instytutu) na początku swojej przygody z Rzymem. To już prędzej Jaczynowska (ale nie "trojaczki").

Syntezy Wolskiego nie polecam.

Dlatego też napisałem "ewentualnie":wink:

(Dzięki za przypomnienie o Stępniu. :wink: )

Ależ nie ma za co.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   

Lach napisał dobrą książkę o wojskowości, kładzie nacisk na przemiany, daje przykłady, wszystko jest jasne i przejrzyste. Dobra rzecz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Nie sposób zaprzeczyć. Czytałem już jakiś czas temu, i ciągle jestem pod sporym wrażeniem, choć to raczej nie moja działka... Ale jeśli taki laik jak ja nie miał większych problemów ze zrozumieniem całości wywodu, to znaczy, iż książka jest napisana naprawdę dobrze.

Witam na forum... ponownie:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.