Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
szyszynka

Upadek I Rzeczypospolitej.

Rekomendowane odpowiedzi

Czy móglibyście mi pomoc w pisaniu pracy historycznej? mam zastanowic sie - czy przyczyny zewn czy wewn spowodowaly upadek i doprowadzily do rozbiorow I RP... powinnam to uargumentowac sensownie, wiec to taka typowo maturalna praca.

Nie jestem pewna, czy obranie tezy, ze to glownie wina wewnetrznej sytuacji - to dobry wybor. ale wydaje mi sie, ze po pierwsze : jako jedyni stalismy sie ofiara takich rozbiorow i jako nieliczni byliscie w xvii wieku tak zdegenerowanym spoleczenstwem nie dostosowanym do owczesnej mody jesli chodzi o ustroj.

Byłabym wdzieczna za podanie kilku argumentów! Serdecznie pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   
Czy móglibyście mi pomoc w pisaniu pracy historycznej?

Byłabym wdzieczna za podanie kilku argumentów! Serdecznie pozdrawiam.

Moglibyśmy pomóc, ale oczywiście Nasza pomoc ograniczy się do sprawdzenia i pomocy w kwestiach wątpliwych.

Nurtuje mnie samo pytanie

czy przyczyny zewn czy wewn spowodowaly upadek i doprowadzily do rozbiorow I RP

Jak dla mnie ogromny wpływ miały zewnętrzne i wewnętrzne ale...

Nie jestem pewna, czy obranie tezy, ze to glownie wina wewnetrznej sytuacji - to dobry wybor.

Oczywiście, że nie. Prosty przykład przedłużające się wojny z Imperium Osmańskim- i najazdy Chanatu Krymskiego- doprowadziły do wzmocnienia potęgi wschodniego sąsiada. Należy pamiętać że Chanowie próbowali zawsze zachować równowagę z sytuacji geopolitycznej Europy Środkowo-Wschodniej. Dobrze im to wychodziło, ale do czasu! Gdy Korona zaczęła upadać to również Chanat przeżywał kres swojej potęgi [co później doprowadziło do aneksji przez Rosję w 1783 roku]

spoleczenstwem nie dostosowanym do owczesnej mody jesli chodzi o ustroj.

Nie tylko Korona upadła, ponieważ nie dostosowała się do panujących realiów. Podobny los spotkał południowych sąsiadów: Turcję i Chanat Krymski.

Oczywiście, w swoim wywodzie ograniczyłem się do przedstawienia podobieństw między Koroną, a Chanatem.

Edytowane przez kalki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czy móglibyście mi pomoc w pisaniu pracy historycznej? mam zastanowic sie - czy przyczyny zewn czy wewn spowodowaly upadek i doprowadzily do rozbiorow I RP... powinnam to uargumentowac sensownie, wiec to taka typowo maturalna praca.

Nie jestem pewna, czy obranie tezy, ze to glownie wina wewnetrznej sytuacji - to dobry wybor. ale wydaje mi sie, ze po pierwsze : jako jedyni stalismy sie ofiara takich rozbiorow i jako nieliczni byliscie w xvii wieku tak zdegenerowanym spoleczenstwem nie dostosowanym do owczesnej mody jesli chodzi o ustroj.

Byłabym wdzieczna za podanie kilku argumentów! Serdecznie pozdrawiam.

jesli to ma być praca maturalna... to długa droga jeszcze przed Tobą.

"Jakie przyczyny doprowadziły do rozbiorów Polskę w Xvii?"

Teza zawarta w temacie nijak się ma do rzeczywistości, sprawdź datę pierwszego rozbioru.

Rozbiór Polski nastapił bowiem u schyłku XVIII wieku.

Bylismy zdegenerowanym społeczeństwem wskutek niepoddawania się modzie na ustrój?

Czyżby kwestie ustrojowe to miał być wyłącznie wybór podlegający wahaniom mody?

A to zdegerenowanie czym niby się objawiało?

Modna obecnie jest demokracja i ustrój republikański, czyżby Szwedzi stali się wskutek tego zdegenrowani?

W ogóle używanie pojęcia "moda" w takim kontekście jest... nieuprawnione.

Z przyczyn wewnętrznych można wspomnieć:

- niewytworzenie się warstwy noblesse de robe

- system klientyzmu

- słabość władzy monarszej w zasadzie ograniczającej się do przewodnictwa Senatu

- Senat występujący nie jako reprezentatywna siła jednej grupy, a miejsce walki poszczególnych rodów

- spory możnych z prywatnych przeradzające się w publiczne

- słaba siła mieszczan: finansowa i w kwestii swej reprezentacji

- przewaga tzw. Rp-litej negocjacyjnej, brak instytucji typu szwedzki kollegier

Rozprzężenie wojska:

- anachroniczna struktura

- brak ośrodków szkoleniowych dla kadry dowódczej (do 1765)

- niezborny system finasowania armii, patrz postanowienia o "punktualnej płacy" z 1717 r. a choćby postanowienia Walnej Rady Warszawy z 1710

- niski stan liczebny wojsk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przyczyny są wielorakiego rodzaju i proponuję nie ograniczać się li tylko do wieku XVIII i XVII, bo rozkład państwa zaczął się dużo wcześniej. W XVI wieku demokracja szlachecka funkcjonowała całkiem nieźle, problem się zaczął jednak już po wygaśnięciu linii Jagiellonów. Jest tu wiele aspektów, prócz tych, które podali koledzy. Upadek systemu parlamentarnego, wyniszczenia wojnami, wzrost roli magnaterii, upadek umysłowy szlachty, itd. Polecam pracę pani profesor Augustyniak "Historia Polski 1572-1795", tam jest najwięcej informacji na ten temat w tzw. pigułce. Analiza tej pracy daje praktycznie odpowiedź na podane zagadnienie.

A na koniec ciekawostka, co by było, gdyby nie przystąpienie Stanisława Augusta do Targowicy? Według króla Prus, mieliśmy wtedy ostatnią szansę na odrodzenie własnej wielkości.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Zwróciłbym też uwagę na agresywną postawę sąsiadów. W Europie praktycznie każde państwo przeżywało jakiś kryzysowy okres (żeby nie powiedzieć okres degrengolady). Zwykle jednak ingerencja sił zewnętrznych ograniczała się do narzucenia (lub takowej próby) władcy albo też ustroju. Fakt rozbioru państwa tej wielkości był bez precedensu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam, potrzebuje jak najszybciej chodziasz główne zarysy następującego tematu: Dokonaj próby oceny przyczyn upadku I Rzeczypospolitej w oparciu o literaturę historyczną, Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przeniesione do odpowiedniego działu, wszak temat typowo pomocowy ;) - K.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam.

Przepraszam za autoreklamę, ale pisałem kiedyś na łamach "Historia.org.pl" o upadku I Rzeczpospolitej. Są tam również spory historiograficzne i odwołania do autorów, więc może Ci się przydać => http://www.historia.org.pl/index.php?optio...&Itemid=708

PS. Oczywiście nie wyrażam zgody na kopiowanie -pracę podaję jedynie jako materiał pomocniczy

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.