Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Qrosava

Koreańska Republika Ludowo Demokratyczna (KRLD)

Rekomendowane odpowiedzi

ArekII   

A lotnictwo KRLD jest w stanie stawić opór lotnictwu USA i Korei płd? Przynajmniej w pewnym stopniu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   

Wątpliwe, paliwa mają pewnie nie wiele a jedyne wartościowe samoloty jakimi dysponują to stare MiG-29.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Key F   
A lotnictwo KRLD jest w stanie stawić opór lotnictwu USA i Korei płd? Przynajmniej w pewnym stopniu?

Wiesz, ciężko porównywać lotnictwo tak nowoczesnego i potężnego kraju jak USA i Korei.

Poltyka KRLD opiera się na doktrynie dżucze, która mówi o zapewnieniu bezpieczeństwa kraju i jego suwerenności, a broń jądrowa nadaję się do tego najlepiej, ponieważ każdy chcę uniknąć wojny jądrowej.

Korea Pn. ma broń technologicznie dobrą, ale w siłę ich lotnictwa wątpię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Właśnie wracam z Korei Płn. (nie dosłownie, z obserwacji satelity). Mają rozbudowane lotnictwo (widać szeregi samolotów - stawiam na cywilne, bo tak mi się widzą na kształty) i marynarkę (nie wiem czy wojskową, czy cywilną). Kraj jest w zasadzie rolniczy. Bardzo, bardzo dużo pól uprawnych. Jest też bardzo, bardzo dużo lasów. Kraj górzysty. Niewiele miejscowości, ale te które są to są pokaźnych rozmiarów. Nie ma samochodów (w porównaniu do zdjęć w innych krajach). W każdym razie ulice są puste. Granica nie jest szczelna - nie ma murów, zapór itp. Są góry, rzeki, lasy. Jest jeden budynek o suficie błękitnym, ale po stronie Korei Płd. Na odcinku granicy (nie całej) jest plama - niewiele widać. Co ciekawe wysepki są kontrolowane przez Koreę Płd.

Stan na 2007.

Źródło: GoogleEarth

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mówi się, że w KRLD panuje "komunistyczny reżim", jednak "komunistyczność" tego reżimu jest wątpliwa, jeśli zauważymy że Korea Północna realizuje politykę w myśl Idei Dżucze (Juche), marskizm-leninizm nie jest oficjalną ideologią od 1972 roku. Dostęp do dzieł klasyków marksizmu jest ściśle ograniczony, a w 2009 roku usunięto wszystkie wzmianki o ideologii komunistycznej z konstytucji.

(http://1917.net.pl/?q=node/6220)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Problem jest szerszy. Otóż Światowy Ruch Komunistyczny (albo jak kto woli Międzynarodówka) jest strasznie podzielony na ruchy, doktryny, ideologie itp. Wszystkie grupy towarzyszy i towarzyszek uważają siebie za komunistów, a innych nie. Np. marksiści-leniniści nie nazwą trockisty komunistą. Komuniści wyrażają wolę i chęć współpracy z wszystkimi grupami i środowiskami lewicami, nawiązując do tradycji londyńskiego Manifestu Komunistycznego (1848), ale chcą osiągnąć znacznie więcej (utopię - i to nie jest inwektywa, ale realny cel, patrz: Z. Bauman). Albo np. marksiści francuscy odrzucają totalnie Stalina i fragmentarycznie Lenina oraz relatywizują Marksa, zajmując się samym "czystym" Marksem (odrzucając także fragmentarycznie nawet Engelsa).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Wróciłem akurat z Floriady w Venlo. Nie było tam ekspozycji z Polski, była za to z KRLD. Czyli wcale się nie odcinają od świata.

Cóż tam było. Np mieli najładniejsze storczyki, choć nie na sprzedaż. Jakieś stroje ludowe, plakaty w stylu Wojny Ojczyźnianej. Odznaki jak np ta:

korea0-1.jpg?gl=PL

Porządna emalia na tombaku, nie jakieś plastikowe badziewie.

No i albumy ze znaczkami.

Handlowały tam dwie dziewoje, liczyć umiały, targować się nie chciały, o rozdawaniu nie było mowy. I mówcie mi tu o socjaliźmie czy komuniźmie w KRLD.

Szarpnąłem się na jeden albumik i teraz wiem wszystko.

korea-1.jpg?gl=PL

Ale jak wam kiedyś atomówka z Korei na łeb zleci, to wiedzcie, że zrobili ją za moją kasę.

Ale wątpię, że do tego dojdzie, bo jak piszą w albumie:

korea2-1.jpg?gl=PL

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Mam pytanie do specjalistów.

Co jest narodowym kwiatem Północnej Korei ?

Kimjongilia czy Magnolia Siebolda ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Mam pytanie do specjalistów.

Co jest narodowym kwiatem Północnej Korei ?

Kimjongilia czy Magnolia Siebolda ?

Specjalistą od Płn. Korei nie jestem, ale czy nie przypadkiem to pierwsze? (Kimjongilia)

(swoją drogą... ciekawe czy wymyślą jakiś nowy kwiat na cześć Drugiego Nieśmiertelnego...??)

Przy okazji - zwiedzałeś stolicę czy wyjechałeś za stolicę na prowincję? I czy miałeś "obstawę"? Tj... "zaangażowanych" i "uprzejmych" przewodników 24h/dobę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ja "tam" nie byłem. Byłem na Floriadzie w Holandii na stoisku KRLD. I zakupiłem stosowny albumik, którego mi wszyscy zazdrościli (bo stoisko przeoczyli).

Ta Kimjongilia ma być hybrydą begonii więc nie jest magnolią.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Ja "tam" nie byłem. Byłem na Floriadzie w Holandii na stoisku KRLD. I zakupiłem stosowny albumik, którego mi wszyscy zazdrościli (bo stoisko przeoczyli).

Ta Kimjongilia ma być hybrydą begonii więc nie jest magnolią.

Cholera, a chciałem już się zapytać, jak dostałeś wizę do tego kraju (nie to, żebym chciał tam jechać, ale mam sprzeczne dane: jedni mówią, że Ambasada KRLD w Polsce bez problemów wydaje Polakom wizy, a inni - wręcz odwrotnie, że są problemy).

Na polskiej stronie KRLD (LINK) symbolem jest po prostu magnolia, ale z "Fidyka" słyszałem coś-tam o Kimjongilii.

Przy okazji...

...

Czy w KRLD mamy jakiś triumwirat? Dwóch nieśmiertelnych i jeden młody (gniewny?) ?

Prezydent Kim Ir Sen (Sung) Nieśmiertelny, Kochany Wódz Kim Dzong Il Nieśmiertelny oraz Szanowny Przywódca Kim Dzong Un Śmiertelny (na razie).

Ostatnio oglądałem zdjęcia Bugiela, wśród których znalazło się jedno przedstawiające Kim Ir Sena w ... Kostrzyniu nad Odrą. :-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

W mojej książeczce też jest magnolia. Ale podobno magnolia to national flower a kimirsenia to country flower.

Co do triumwiratu, to moja jest na 60 lecie i tam jest duumwirat. Generał Kim Jong Il (żywy) i Prezydent Kim Il Sung (martwy)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie - polecam książkę: Brian Reynolds Myers, Najczystsza rasa. Propaganda Korei Północnej, PWN 2011. Sporo ciekawostek - np. o konfucjańskiej otoczce lokalnej formuły sprawowania władzy, koncepcjach rasowo-narodowych, czy wreszcie o tym, jak tamtejsza propaganda radzi sobie z brakami żywności w KRLD, czy poziomem życia w Korei Południowej (wbrew pozorom nie są to tematy całkowicie tabu).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wiczynp1   

Z tego co czytalem, tylko dziennikarze, obywatele USA, Korei Poludniowej maja problem z wiza Pln. Korei. Sa organizowane wycieczki do Pln.Korei, ale ograniczaja sie one tylko do stolicy i pokazuja turystom tylko to chca pokazac pod ochrona zaufanych tlumaczy/przewodnikow partii. Wynika z tego iz, nie ma szans na zobaczenie "prawdziwej Korei."

Moje czytanie ograniczalo sie tylko do wikitravel, wiec nie wiem jak to wyglada w praktyce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zyxu   

Z tego co czytalem, tylko dziennikarze, obywatele USA, Korei Poludniowej maja problem z wiza Pln. Korei. Sa organizowane wycieczki do Pln.Korei, ale ograniczaja sie one tylko do stolicy i pokazuja turystom tylko to chca pokazac pod ochrona zaufanych tlumaczy/przewodnikow partii. Wynika z tego iz, nie ma szans na zobaczenie "prawdziwej Korei."

Moje czytanie ograniczalo sie tylko do wikitravel, wiec nie wiem jak to wyglada w praktyce.

A propos wycieczek do Korei:

http://www.polityka.pl/swiat/obyczaje/1511304,1,reportaz-wycieczka-do-korei-pln.read

http://northkorea.pl/index.php/2010/01/28/jak-wyjechac-do-korei-polnocnej/

http://www.wykop.pl/link/1089427/wakacje-w-korei-polnocnej-ama/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.