Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Andreas

Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu

Recommended Posts

Andreas   

Oto strona owego muzeum:

http://muzeum1945.republika.pl/

Bardzo klimatyczne. Znajduje się na terenie jednostki wojskowej w Wałczu, i choć w rozmiarach daleko mu do np. MPW czy MWP(zajmuje zaledwie jedną izbę w małym betonowym budyneczku), jest naprawdę interesujące.

Pierwsze, co zapewne zainteresuje zwiedzającego jeszcze przed wejściem do muzeum, to możliwość dotknięcia wszystkiego, co się znajduje w środku: każdy mundur, hełm czy element ekwipunku można zdjąć z manekina i założyć. Identycznie jest z bronią: każdą broń można wziąć do ręki, przeładować, nawet rozłożyć i złożyć z powrotem.

W momencie wejścia do sali muszę stwierdzić, że mało interesowała mnie, że tak powiem, średnia reprezentacyjność tego pomieszczenia. Uderzyły we mnie napisy na ścianach(Kapitulieren nie! etc.) i masa zdjęć.

Należy wspomnieć tutaj o zbiorach, które są nadzwyczaj ciekawe.

I. Mundury

Muzeum posiada kilkanaście umundurowanych manekinów. Wśród nich najbardziej wyróżniają się manekiny z mundurami sowieckimi i Ludowego WP, m. in. oryginalny dwurzędowy amerykański płaszcz z 1918r., użytkowany przez sowieckiego sołdata i do kompletu furażerka, której zewnętrzne elementy zrobiono z brytyjskiego sukna, wewnętrzne z drelichu, a gwiazda - metalowa - została zrobiona w USA.

Innym bardzo ciekawym elementem mundurowym, jest oryginalny maskołat ''Ameba'' z czasów II WŚ(nówka - ani razu nie użyta, na guzikach jeszcze farba). Kolejny - jedna z bardzo niewielu(konkretniej z 5) w Polsce przeróbek niemieckiej bluzy na polską, w której przerobione zostały naramienniki(przyszyte sukienne), insygnia niemieckie odprute(w tym najpewniej odpruta została tarcza - np. za Kubań czy za Chołm. Oprócz tego w muzeum znajduje się rogatywka z brytyjskiego sukna i przedwojennym orłem polskim, ładownica do Mannlichera, stemplowana ''1-yj sort''. Jest tutaj także wykonana na zamówienie(w 1945!) bluza sukienna na wzór przedwojennej wz. 36(z niewielkimi poprawkami).

Strona niemiecka jest reprezentowana przez SS-Schutze z dywizji ''Lettland'' z pełnym wyposażeniem(niestety, bluza to kopia, zresztą jak większość mundurów niemieckich; wśród ww wyposażenia znajduje się m. in. oryginalna piaskowa torba na Gasplane), staruszka z Volkssturmu(którego jedyne wyposażenie to płaszcz z futrzanym kołnierzem, polówka i opaska), umundurowanego na wzór przedwojenny żołnierza WH, strzelca motocyklowego WH(z gumowanym płaszczem, gumowaną torbą na Gasplane i goglami motocyklowymi). Jest także manekin z ciekawą bluzą uszytą z materiału w jodełkę.

Oczywiście, to nie wszystkie mundury, znajduje się też kilka mundurów sowieckich i polskich ponadto.

Ciekawe są też dwa hełmy niemieckie(Gladiator Luftschutzu i M35 WH), przemalowane i użytkowane przez MO.

II. Broń

Wśród broni są egzemplarze rzadkie, m. in Lebell M1886 kal. 8 mm, użytkowany przez jednostkę Volkssturmu, niemiecka Beretta M38/42, używana przez żołnierzy ''Lettland'', dwa karabinki StG-44, kompletna rusznica PTRS(w której przyciąłem sobie rękę ;)), jest także Mauser Kar98k z garłaczem i drugi - z boczną szyną montażową, do którego dochodzi celownik Zf-41 oraz Kampfistole.

Poza tą bronią, z muzeum znajduje się także MG-42 i jego starszy brat MG-34, mnogo Panzerfaustów, Mosinów, nie mogło sie obejść bez pepeszy, SWT, PPS i Diegtariewa. W trakcie remontu jest także rusznica PTRD i karabin G-43.

Poza tym, znajduje się tu mnóstwo wszelakiego rodzaju granatów, min i pocisków, zarówno ręcznych, jak i nasadkowych i artyleryjskich.

Warte uwagi są tutaj m. in. trzy motocykle oraz oryginalny rower, a także dwie lunety PU i jedna WP. Znajduje się tu także piła saperska.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Zbrodnia! ;)

Jak rozmawiałem z ludźmi z tego muzeum, wyszło, że w ciągu ostatniego roku przybyło im znacznie więcej eksponatów(to, co jest na zdjęciach, to raptem może połowa tego, co tam jest teraz). Jestem ciekaw, jak to będzie wyglądać za, powiedzmy, pięć lat. Powiedzieli mi, że sprzętu jeszcze jest pełno po domach, a drugie tyle ''pełno'' jest w trakcie renowacji(np. wspomniana rusznica, G-43 czy kilkanaście Mauserów, Mosinów i Panzerfaustów).

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   
Zbrodnia! ;)

Parabelkę można byłoby zrobić strzelającą, jak twierdził nasz rusznikarz, mauser totalny złom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Złom nie złom, to tak jakby człowiekowi głowę przewiercić.

W życiu bym nie pozwolił.

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Takie wówczas były przepisy ;) Broń na wystawie, musiała mieć w widocznym miejscu przewierconą komorę nabojową i/lub lufę.

Dlatego nigdy do ekspozycji nie dano ( w Muzeum Wojska Polskiego ) siódmego, prototypowego Visa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.