Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mayster

Z jakimi państawami graniczyła Polska po pierwszej wojnie światowej?

Rekomendowane odpowiedzi

mayster   

Witam. mam pytanie a mianowicie z jakimi państawami graniczyła polska po pierwszej wojnie światowej, wiem że jest w tym jakiś haczyk ale nie wiem jaki :| (podobno ktoros z panstw graniczyło tylko kilka miesciecy)

z góry dzięki za pomoc!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niemcy, Wolne Miasto Gdańsk, Litwa, Rosja, Rumunia, Czechosłowacja a ta granica kilkumiesięczna to chyba Węgry (niech mnie ktos poprawi nic pewnego to nie jest :P )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Kilkumiesięczną granicę mieliśmy z Ukrainą. Jednak wygraliśmy z nimi wojnę i zajęliśmy ich państwo, nie jestem ekspertem w II Rp, ale wydaje mi się że czasową granicę mieliśmy również ze Słowacją. Nic mi nie wiadomo o granicy z Węgrami, co nie znaczy że takiej granicy nie było.[/b]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Protektorat Czech i Moraw był uznany za państwo chyba tylko przez III Rzeszę.

Dzięki za wyjaśnienie kwestii Węgier.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   
Protektorat Czech i Moraw był uznany za państwo chyba tylko przez III Rzeszę.

Na jednej ze stron spotkałem się z pojęciem "Niemiecka kolonia". Więc to chyba bardziej strefa okupacyjna aniżeli Państwo.

Trzeba też uwzględnić czy Republkę Waimarską i III Rzeszą zaliczymy jako jedno państwo czy jako dwa inne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Na jednej ze stron spotkałem się z pojęciem "Niemiecka kolonia". Więc to chyba bardziej strefa okupacyjna aniżeli Państwo.

Wydaje mi się że odpowiedź na to pytanie daje sama nazwa kraju Protektorat Czech i Moraw.

Za wikipedią:

Protektorat (z łac. protectio = 'osłona') - jedna z form zależności politycznej, w której państwo posiadające własny ustrój uzależnione jest w swej polityce od państwa silniejszego (protektora). Protektorat zachowuje jako kraj niektóre swoje instytucje, rząd i administrację, ale znajduje się pod kontrolą obcego państwa, które prowadzi jego sprawy zewnętrzne np. politykę zagraniczną i gospodarczą.

Często protektorat był wynikiem kolonializmu, a zależność ta była często oparta na nierównoprawnej umowie międzynarodowej narzuconej przez mocarstwo kolonialne.

Klasycznym przykładem protektoratu w dzisiejszym świecie jest Bhutan. Specyficzną formą są zaś minipaństwa, do których można zaliczyć:

* Liechtenstein

* Monako

* San Marino

Trzeba też uwzględnić czy Republkę Waimarską i III Rzeszą zaliczymy jako jedno państwo czy jako dwa inne.

Są to 2 nazwy tego samego państwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   

A więc podsumujmy:

Republika Waimarska/III Rzesza, Litwa, Łotwa, Związek Radzecki, Rumunia, Czechosłowacja,

Przez krótki okres czasu Ukraina, Słowacja, Węgry, oraz Protektorat Czech i Moraw , który był pod okupacją niemiecką

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Forrest   

Polska graniczyła z Węgrami nie tylko po powstaniu w Protektoratu Czech i Moraw, bowiem już w 1918 roku mieliśmy wspólną granicę po przez Słowację i Ruś Zakarpacką. Przez długi czas ziemie te były w posiadaniu Węgrów i dopiero ostatecznie utraciły je traktatem w Trianon z 4 czerwca 1920 roku. Chociaż przez ten okres władze węgierskie bardzo zabiegały o utrzymanie wspólnej granicy z Polską.

Z samą Słowacją jako osobnym krajem zaraz po wojnie nie graniczyliśmy, ponieważ Słowacy nie stworzyli własnego państwa tylko deklaracją marcińską z 30 października 1918 roku przyłączyli się do Czechów. Za osobne państwo nie można też uznać Słowacji księdza Tiso.

Chwilowo mielismy też wspólną granicą z Litwą Środkową, za nim to "państwo" nie złożyło akcesu przyłączenia do Polski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Ksiądz Tiso był prezydentem Republiki Słowackiej, jeśli uznajemy Protektorat Czech i Moraw za państwo to Słowację też musimy zaliczyć. Zwłaszcza jeśli w poczet państw kolega zalicza w poczet państw Litwę Środkową uznawaną tylko przez Polskę. Tak więc Polska graniczyła z takimi pańtwami jak Republika Waimarska/III Rzesza, Litwa, Łotwa, Związek Radzecki, Rumunia, Czechosłowacja, Węgry oraz z quasi-państwami takimi jak Litwa Środkowa, Słowacja, Zachodnioukraińska Republika Ludowa oraz Protektorat Czech i Moraw.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Forrest   

Zastanawiam sie kto uznaje Protektorat Czech i Moraw za państwo?? Nie ma żadnych podstaw prawnych, żeby tak uważać. Oczywiscie Słowacja także nie była niepodległym państwem, więc jej też nie bierzmy pod uwagę.

Litwa Środkowa była państwem tylko kilka dni i została włączona do Polski. Nie wiem czy zauważyłeś, ale pisząc w poprzednim poscie państwo użyłem cudzysłowia. Oczywiście istnienie Litwy Środkowej było tylko polityczną grą Piłsudskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Litwa Środkowa była państwem tylko kilka dni

Raczej 2 lata.

Nie wiem czy zauważyłeś, ale pisząc w poprzednim poscie państwo użyłem cudzysłowia

Nie wiem czy zauważyłeś ale użyłem słowa qusi-państwo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.