Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Qrosava

Filmy i seriale historyczne - jakiego filmu wam brakuje?

Recommended Posts

Qrosava   

Witam!

Do założenia tematu skłoniła mnie pewna forumowa wypowiedź:

(...)w przypadku naszych ostatnich produkcji serialowych osadzony w realiach II WŚ, nie mamy pozycji na miarę chociażby "Kolumbów". I to mnie wkurza. Zamiast wykorzystać prawdziwe historie, tak jak robią to Amerykanie ("Kompania Braci", "Pacyfik"), to wymyśla się super szpiegów, przeinacza fakty itd. Wystarczy zmienić trochę metodę i już byłoby znacznie lepiej. Czy nam naprawdę brakuje prawdziwych historii z okresu II WŚ, że trzeba wymyślać fikcyjne? (Albinos)

Więc proszę - piszcie tu, jaki film/serial chcielibyście zobaczyć? Jakie są Wasze marzenia i oczekiwania na tym polu? Jakiego filmu Wam brakuje? Dyskutujmy, niekoniecznie o "życzeniach DWSowych". :)

Q

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Kaszimierz Leski pseudo "Bradl"

Na początku II wojny światowej jako pilot samolotu Lublin R-XVIII F, został zestrzelony przez Armię Czerwoną; ranny i wzięty do niewoli, uciekł z niej do Lwowa, a następnie przedostał się do Warszawy. Włączył się do polskiej organizacji wywiadowczej Muszkieterzy. Następnie, po jej rozwiązaniu, przeniesiony do Związku Walki Zbrojnej, a następnie do II Oddziału Komendy Głównej Armii Krajowej. Zajmował się wywiadem komunikacyjnym i kontrwywiadem, a także tworzeniem szlaków kurierskich na froncie zachodnim. M.in. jako generał wojsk technicznych, von Hallman, zdobył plany fortyfikacyjne jednego z odcinków Wału Atlantyckiego. Występował także pod fałszywym nazwiskiem gen. Karla Leopolda Jansena.

Cóż, jego zyciorys, to po prostu hollywoodzki scenariusz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Ode mnie byłoby tego dosyć sporo:

Po pierwsze: dzieje legionowe - np. Kostiuchnówka czy Rokitna.

Po drugie: powstania. Walki o Górę św. Anny czy w Poznaniu(np. Ławica czy forty) aż proszą się o ekranizację.

Po trzecie: wojna polsko-bolszewicka.

Tyle z przedwojennych bitew i kampanii.

Co II WŚ, to jest tego multum: Westerplatte, Wizna, Mokra, Mława, Bzura, obrona Warszawy, obrona Grodna, Lwowa, walki pod Szackiem, Wytycznem, Kockiem...

Potem mamy Narvik, Tobruk, Powstanie Warszawskie(bardzo ciekawą propozycję serialu o PW podał Albinos), mamy Monte Cassino, Bolonię czy Anconę. Jest także Falaise i Wilhelmshaven.

Nie mówiąc już o takich bitwach, jak Kołobrzeg, Gdańsk, Budziszyn, czy - wreszcie - Berlin.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Skoro już Andreas wspomniał o moim pomyśle na serial o Powstaniu:

Oto jak widziałbym poszczególne odcinki serialu o powstaniu (każdy odcinek tak ok 70-80 min.), ciekaw jestem co o tym sądzicie (poprawki, zmiany itp.):

Odcinek 1: "W" dnia 1 sierpnia [fragment oryginalnego rozkazu]

Zaczyna się od podjęcia decyzji 31 lipca przez "Bora" i reakcji "Hellera" oraz "Kuczaby". Następnie przeskok do 1 sierpnia, "Radosław" dostaje rozkaz "Montera". Zaczyna się gorączkowe zbieranie ludzi, przygotowywanie ich do walki. Koniec odcinka następuje zaraz po zakończeniu walk na Okopowej, czyli około godziny 20:00.

Odcinek 2: Zaczęło się na Woli

Ten odcinek ukaże pierwsze 5-6 dni walk na Woli, dokładniej tak mniej więcej w kilka godzin po natarciu "C49", mającego na celu zastopowanie Kampfgruppe Reinefarth. A więc ujrzymy pierwsze godziny walk powstańczych, budowanie barykad, zdobycie magazynów na Stawkach, walki na Górczewskiej 2 sierpnia, zdobycie dwóch czołgów, walki o Gęsiówkę, obronę Młynarskiej, Pałacyku Michla. Główni bohaterowie odcinka: major "Witold", "Ziutek" Szczepański (autor "Pałacyk Michla..."), inżynier "Lumeński".

Odcinek 3: Żegnaj kapitanie!

Odcinek zaczyna się 6 sierpnia. Trwają gorączkowe walki o utrzymanie terenu, "Radosław" wysyła swoją słynną depeszę z godziny 5:00, powstańcy zdobywają działko na Stawkach. Walki o szkołę św. Kingi, odprawa u "Bora" czy w końcu kluczowe w tym odcinku Stawki. Wszystko to kończy się wraz z momentem natarcia na Stawki 11 sierpnia, z natarciem podczas którego ginie kapitan "Niebora" (Franciszek Mazurkiewicz, brat "Radosława"), a sam dowódca zgrupowania dwukrotnie ranny. Główni bohaterowie odcinka: "Radosław", "Niebora", łączniczka "Nina".

Odcinek 4: Czas na Stare Miasto

Zaczyna się od wycofania oddziałów "Radosława" na Starówkę. Rozlokowanie poszczególnych pododdziałów na nowych kwaterach, stanowiskach. Powtórne ukazanie walk na Stawkach, pierwsze starcia o kompleks szpitalno-kościelny św. Jana Bożego, walki na Muranowie, obrona "wyspy", uderzenia na Dworzec Gdański. Całość kończy się wraz z nieudanym natarciem z nocy 20/21 sierpnia. Główne postaci: porucznik Kazimierz Jackowski "Torpeda", podporucznik "Klara", major "Jan".

Odcinek 5: Dworzec nie dla nas

Odcinek zaczyna się w niedługi czas po zakończeniu akcji poprzedniego, ostatnie natarcie na Dworzec Gdański. Po nieudanych walkach oddziały skupiają się na obronie Starówki. Upadają kolejne punkty, zostaje podjęta decyzja i wycofaniu się. Główne postaci: "Głóg", podporucznik "Henryk", łączniczka "Renata".

Odcinek 6: Kanałami na plac

Po podjęciu decyzji o wycofaniu się poszczególne oddziały przygotowują sie do przebicia, następuje rozdzielenie zadań. Głównym wątkiem będzie próba dokonania desantu kanałowego przez "Czatę" na Placu Bankowym. Jednocześnie pozostałe oddziały przebijają się górą. Główne postaci: kapitan "Motyl", porucznik "Piotr", major "Jan".

Odcinek 7: Starówka! Nie strzelać!

Po nieudanym przebiciu się, dowództwo podejmuje decyzję o przejściu "dołem". Zaczyna się koszmar kanałów. W tym samym czasie "Jerzy", "Morro" i "Trzaska" przechodzą górą do Śródmieścia. Główne postaci: "Morro", "Jerzy", "Barry" (postać niezwiązana z "Radosławem").

Odcinek 8: To Warszawa czy niebo?

Po dojściu do Śródmieścia wszyscy są zaszokowani wyglądem Śródmieścia. Następuje rozlokowanie oddziałów w kwaterach, żołnierze mogą wreszcie odpocząć. Dowództwo zgrupowania otrzymuje rozkaz marszu w stronę Czerniakowa. Główne postaci: "Jędras", "Radosław", major "Bolek".

Odcinek 9: Zupełnie jak "Zośka"

Po dojściu na Czerniaków oddziały zajmują swoje stanowiska. Toczą się walki o poszczególne domy, "Blaszankę", "Twierdzę Czerniaków", kościół św. Łazarza. Podejmowane są próby nawiązania łączności z drugim brzegiem. Odcinek kończy się wraz ze śmiercią "Morro". Główne postaci: "Morro", "Witold", dr "Brom".

Odcinek 10: Mimo nadziei...

Zaczyna się od lądowania pierwszych oddziałów Berlinga. W żołnierzach na nowo rozpala się iskierka nadziei. Kapitan "Motyl" obejmuje dowództwo nad oddziałem berlingowców. Toczą się zażarte wali o utrzymanie przyczółka nad Wisłą. Jednak Niemcy dławią opór. Zgrupowanie "Radosław" wycofuje się na Mokotów. Główne postaci: "Motyl", "Kmita", "Jerzy".

11: Ostatnie tchnienie

Po przejściu na Mokotów Zgrupowanie "Radosław" daje po raz kolejny dowody swojej odwagi i zaangażowania. Toczą się ciężkie walki w Parku Dreszera, na Odyńca, "Radosław" opuszcza swoją kwaterę w ostatniej chwili, osłaniany przez swoich żołnierzy. Oddziały przechodzą do Śródmieścia kanałami. Główne postaci: "Radosław", "Irma", "Mały".

12: To jeszcze nie koniec

Warszawa kapituluje, jednak nie oznacza to wcale końca walki. Część żołnierzy "Radosława" podobnie jak sam dowódca wychodzi z miasta aby kontynuować swoją walkę. Odcinek kończy się wraz z odczytaniem przez "Jerzego" ostatniego, pożegnalnego rozkazu "Radosława" na dziedzińcu kamienicy przy Hożej 11.

Aktualnie wprowadziłbym do tego niewielkie zmiany. Przede wszystkim w odcinku trzecim dorzuciłbym do bohaterów "Olszynę". Do tego walki o "Twierdzę" na Woli, masakra przy Kilińskiego, nalot na Mławską i Franciszkańską, odcinek 11 skończyłbym śmiercią "Małego". Odnoszę jednak dziwne wrażenie, że jakby jakiś spec od układania scenariuszy zobaczył to co wymęczyłem, to głośno by się zaśmiał a po chwili rzuciłby coś w stylu "żadnych złudzeń". Ale pomarzyć zawsze można :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A co tam pomarzyć zawsze można... Przygody towarzysza husarskiego w czasie wojny 1626-1629 przeciw Szwedom. Hammerstein, Tczew, kampania 1628 roku, Górzno i Trzciano. Ukazane od podszewki trudy życia żołnierskiego, gdzie przeciwnikiem nie tylko byli Szwedzi, ale i brak żołdu, choroby, warunki życia. A jako epilog po niezbyt korzystnym zakończeniu wojny - towarzysz już jako porucznik chorągwi husarskiej w 1635 roku jest świadkiem jak upokorzeni Szwedzi muszą negocjować z Polską. Ech...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Czytając tak po raz kolejny co to sobie sam wymarzyłem, a teraz jeszcze to co podrzucił Kadrinazi, to dochodzę do wniosku, że ja chyba nie będę zaglądał do tego tematu. Propozycje które się tutaj będą pojawiać, mogą źle wpłynąć na mnie. Tyle pięknych filmów/seriali do stworzenia, a ja muszę męczyć się z czymś, czego nie da się oglądać dłużej jak 15 minut. A potem dziwię się sobie, że wolę po raz enty obejrzeć "Kanał", "Kolumbów" czy "Potop", niż oglądać te najnowsze produkcje...

Kaszimierz Leski pseudo "Bradl"

Skoro już o takich postaciach mowa, to jak dla mnie idealny jest tutaj mjr Bolesław Kontrym "Żmudzin". Carski kadet, rosyjski oficer podczas I WŚ, kawalerzysta II Korpusu Polskiego, bohater rewolucji październikowej i wojny domowej, trzykrotnie odznaczony Orderem Czerwonego Sztandaru, członek partii bolszewików, niedoszły zdobywca Warszawy 1920 roku (sic!), kombryg ACz pacyfikującej chłopskie bunty, szpieg zarówno polski jak i sowiecki, uciekinier z ZSRS, oficer polskiej Straży Granicznej, funkcjonariusz Policji Państwowej zwalczajacy zarówno "komunę" jak i najróżniejsze przejawy bandytyzmu, komisarz w Białymstoku i Wilnie, po zakończeniu walk wrześniowych '39 na Zachodzie walczył m.in. pod Narwikiem, cichociemny, dowódca III Odcinka "Wachlarza", pracownik Delegatury Rządu RP na Kraj, współorganizator PKB (Państwowy Korpus Bezpieczeństwa) oraz "Startu", dowódca oddziału osłonowego "Sztafeta-Podkowa", uczestnik Powstania Warszawskiego, jeniec niemiecki, żołnierz 1. Dywizji Pancernej generała Maczka, więzień bezpieki, skazany na karę śmierci, zamordowany 2 stycznia 1953 roku... Życiorys, jakim można by obdzielić kilka innych osób.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Albinosie, nie sądzisz, że 70-80 minut to troszeczkę za długo jak na odcinek serialu(zwykle są długości 45-55 minut, chyba, że się mylę? :))

Z moimi propozycjami problem jest taki, że one powstały. Ale niestety, do obiektywizmu im daleko, jak stąd do Alt Garten. :)

A teraz po głowie krążą mi różne pomysły na serial, np. o działaniach II. AWP czy o walkach w Berlinie(a tego byłoby całkiem dość).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
Albinosie, nie sądzisz, że 70-80 minut to troszeczkę za długo jak na odcinek serialu

Przy 12 odcinkach? Nie, jest akurat. Inaczej wyszłaby straszna sieczka. A tak można stworzyć coś na kształt mini filmów. Zresztą, jest to bez znaczenia wobec faktu, że to jedynie moje marzenie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mi się marzy serial o Dymitrze Wiśniowieckim- ambitnym watażce, dowódcy nieregularnych oddziałów na Naddnieprzu. Bohater Kozaczyzny, lawirował między trzema monarchami, wszystkim dał się we znaki. Akcja toczyłaby się w jakiejś malowniczej scenerii, stepy, rozlewiska Dniepru, a z fortecy na Chortycy książę prowadziłby eskapady w różnych kierunkach...i na koniec ta śmierć na haku w niewoli sułtańskiej...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Spin   

Tego jest tyle do wypromowania naszej własnej historii że nie wiadomo za co się wziąć.

Ale pytanie zasadnicze : kto miałby płacić?

Wydatki na kulture były sukcesywnie obcinane,wiec ktoś prywatny musiałby zaryzykować.

Na Zachodzie takie ryzyko sa skłonne podjąc wytwórnie które na to stac, sensacje , horrory, SF i inne popularne znane i lubiane łatwiej sprzedać i zarobić. Nawet na gniotach da się coś uzyskać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ArekII   

Jak chodzi o II wś nie mamy się za bardzo czym chwalić :)

Fajny byłby film o walkach Niemiecko- Polskich w czasie kampanii wrześniowej. Oczywiście nie sami żołnierze ale czołgi, samoloty czy nawet bitwy morskie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdecydowanie Rzym, jestem fanem tego serialu mimo obiekcji do tego jak wymyślono Oktawiana. Nie mniej pokazanie przekroju warstw społecznych i różnych postaw społecznych jest atutem tego filmu. Mamy i wielką politykę i małych złodziei, mamy wielkiego Cycerona i handlarza niewolnikami etc. Do tego piękne kobiety i mimo znajomości historii ogląda się to z wypiekami na twarzy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.