Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

3. kompania "wolska" Zgrupowania "Leśnik"

Recommended Posts

Albinos   

W ramach kontynuowania wątków "wolskich" tym razem co nieco o 3. kompanii "wolskiej" walczącej na Muranowie i Starym Mieście w ramach Zgrupowania "Leśnik":

Oddziały dowodzone przez ppłk Szypowskiego zostały wzmocnione przez kompanię ppor. "Sępa" z oddziałów wolskich. Na Starym Mieście niedobitki wolskich oddziałów mjr "Waligóry" (Jana Tarnowskiego), zbliżone do stanu batalionu- ok. 300 ludzi, podzielono na dwie kompanie. Jedna z nich, pod dowództwem ppor. "Sępa" (Eugeniusz Śmieszek) z asystującym por. "Wilnianinem" (Jerzym Dominikiem) i częścią służb Obwodu III, została skierowana na Muranów po południu, 10.08.1944 r. w sile trzech plutonów czyli ok. 130 żołnierzy. Prawdopodobnie to por. "Wilnianin" dowodził od samego początku kompanią wolską na Muranowie. Według relacji Stanisława Frey-Kułakowskiego, uczestnika tamtych wydarzeń, "Wilnianin" był faktycznym d-cą, jednak formalnie d-cą kompanii był "Sęp". W składzie nowo utworzonej kompanii pod dowództwem ppor. "Sępa" znalazły się plutony: pluton chor. "Zbroji" (Kaczmarczyk vel Kaczmarek), pluton "300" pchor. "Ludwika" (Janusz Przedborski), pluton st. ogn. "Harta" (Jan vel Janusz Ostrowski). Do plut. "300" przydzieleni zostali ponadto bracia: plut. "Pantera" (Tadeusz Zabudowski) i plut. "Bafomet" (Władysław Zabudowski) oraz sanitariuszki: "Krystyna"-"Dalia" (Krystyna Zielińska), "Iza" (Izabela Majchrowicz), "Mirka" (Maria Baranowska) oraz "Jagoda" (Jadwiga Kędziorekk). W skład plutonu "300" wchodziło 43 żołnierzy, w tym: 3 oficerów, 4 podchorążych i 16 podoficerów.

Za: J. Żbikowski, Zgrupowanie Armii Krajowej "Leśnik". Geneza i szlak bojowy w Powstaniu Warszawskim, Warszawa 2007, s. 103-104.

To na dobry początek, niedługo postaram się zamieścić listę żołnierzy 3. kompanii. A potem... to jeszcze zobaczymy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Liczą na to Albinosie Czytam wszystkie Twoje posty tyczące się Powstania :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Cieszę się widiowy, że mam tak wiernego czytelnika moich wypocin:) Qrosavo, dzięki piękne za wstawienie OdB, ale temat o samym Zgrupowaniu "Leśnik" już mamy :) Ten chciałbym poświęcić jednak samej kompanii "wolskiej". Robię to z kilku względów. Przede wszystkim, pochodzenie oddziałów wchodzących w jej skład. Po drugie, kompania stosunkowo często współpracowała z baonem "Czata 49", czyli tym, któremu poświęcam sporo uwagi już od kilku lat. Po trzecie, oddział jest słabo znany, a ja lubię tematy rzadko poruszane. Po czwarte w końcu, w skład oddziału wchodził pluton "300", czyli dawne ODB-16. A to z kolei struktury KeDywu OW AK, którym zajmuje się również od kilku lat. A teraz wracam do tematu o III Obwodzie (widiowy, będzie małe uzupełnienie biogramu por. "Ostoi").

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qrosava   

"Leśnik" walczył na Starym Mieście na odcinku płn.-zach. pod koniec sierpnia właśnie wraz z "Czatą 49", a także z innymi batalionami: Zośka, Parasol, Pięść, Miotła (i nie tylko batalionami :) ). O ile się nie mylę...

Q

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Nie mylisz się, poza jedną rzeczą. Nie tylko w końcówce sierpnia. Razem walczyli już od momentu, kiedy "Radosław" opuścił Wolę, czyli w zasadzie od 11-12 sierpnia. Współdziałanie "Leśników" z bonem mjra Runge mamy chociażby 13 sierpnia (obrona pozycji na Inflanckiej, z redutą w zajezdni autobusowej), 14 sierpnia ("Reduta Pokorna"), noc 16/17 sierpnia (szturm "Czaty" na Stawki, wspierany przez kompanię ppor. "Jaronia"), 19 sierpnia (uderzenie niemieckie na linię Konwiktorskiej i Bonifraterskiej), ostatnie walki w obronie PWPW.

Pięść, Miotła

W okresie walk o Starówkę ciężko mówić tutaj o baonach. Nie orientuje się do końca jak wyglądała sytuacji "Pięści", ale "Miotlarze" zostali 12 sierpnia detaszowani do "Czaty". Z formalnego punktu widzenia baon przestał istnieć.

I koniec offa:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.