Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Matura z historii 2010 - giełda pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Egzamin maturalny z historii tuż, tuż zapraszam do dzielenia się waszymi typami, co do tematów maturalnego wypracowania na poziomie rozszerzonym.

Ja stawiam tak jak przed rokiem na stosunki Polski, z którymś z sąsiadów na przestrzeni wieków:

- Szwecja

- Rosja

- Turcja

- Litwa

- Czechy

Proponuję sobie dobrze opracować te tzw. przekrojówki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elfo   

Mi się wydaje, że może trafić się coś z XXw. Może kampania wrześniowa i pierwsze lata wojny albo coś związanego z Polską po 1945r. Nie zdziwiłbym się, gdyby pojawiło się pytanie o kryzysy gospodarcze w okresie międzywojennym. Jeśli przyjdzie mi pisać coś z tego co wymieniłem to jestem w domu, jak temat będzie dotyczył XVII lub XVIII to już gorzej.

Trzymajcie kciuki za mnie!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje wierzyć, że limit tematów gospodarczych został wyczerpany.

Może będzie temat dt. powiedzmy polskiej kultury lub stricte o II wś?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wątpię by była gospodarka, stawiałbym bardziej na kulturę. Od siebie zaproponuję: Polska Piastów lub rozbicie dzielnicowe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
abm   

A ja stawiam II wojnę kwestię polityczną ,lub :Polacy na frontach ,kto wie.

A jeżeli pojawiała by się starożytność... To jak sądzicie pod jakim kontekstem? macie pomysły na ten temat?

PRZYGOTUJCIE SIĘ Z KOŚCIOŁA to jest też bardzo prawdopodobne ,gdyż nigdy nie było stosunków z kościołem.

Gorzej dla mnie jak by się pojawił ,bo nie przepadam zbyt za sprawami kościoła. A jeśli już to jakoś chciałbym się do tego przygotować .

Jak uważacie co powinienem sobie na szybko powtórzyć z tematów powiązanych z kościołem?

-schizmy,

-sobory,

-synody,

-religie,

-reformacja i kontrreformacja ,

-spór o inwestyturę.

Co jeszcze?

Mam prośbę jeśli ktoś ,mógłby by mi bardziej szczegółowo rozpisać ,co w sprawie kościoła powtórzyć ,bo moja wiedza na wyżej wymienionych pojęciach i podstawowych datach się kończy...

Np :

Wielka schizma wschodnia 1054 ,Wystąpienie i głoszenie M.Lutra 1517 ,itd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

Tak sobie myślę, że może tym razem trafi się temat dotyczący buntów poddanych. Przykładowo: Spartakus; Wojna Dwóch Róż, Powstanie Chmielnickiego, Powstanie Listopadowe/Styczniowe. Oczywiście, są to słowa- klucze.

Od siebie zaproponuję: Polska Piastów lub rozbicie dzielnicowe.

Mam nadzieje, że Twoja prognoza się sprawdzi!

Edytowane przez kalki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elfo   

Wydaje mi się, że średniowiecze raczej nam odpuszczą. Dalej stawiam na coś politycznego z okresu II wś lub PRL-u. Nie zdziwiłbym się gdyby pojawił się temat dotyczący stosunków państwo - kościół w okresie Polski Ludowej

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Avaritia   

Ja tam się modlę o stosunki polsko-krzyżackie, w końcu mamy 600 lat od bitwy pod Grunwaldem. I zaczynam panikować ;(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja polecałbym powtórzyć gospodarkę w okresie Jagiellonów (średniowieczna już była, więc pewnie nie powtórzą), a także dzieje konstytucjonalizmu i parlamentaryzmu w Polsce. CKE lubi takie tematy jakby to powiedzieć inne niż typowe ; )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Matura już jutro i przekonamy się, czy ktoś z nas strzelił w 10 z tematem ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Myślę, że będzie coś z historii społecznej i gospodarczej. Być może coś z historii PRL i II RP. Mogą coś dać z Starożytności.

Ot, takie moje typy na gdybanie. ;-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

CKE zauważyłem, że rzadko daje tematy typowo historyczne jak temat dt. traktatu krakowskiego i jego przyczyn i skutków, a szkoda, bo po pierwsze daje możliwość wykazania się wiedzą, która jest dobrze znana maturzyście i tutaj jest popis do własnych zdań, cytowanie autorytetów, czy ich krytykowania etc. Natomiast tematy gospodarcze i kulturowe, są w LO traktowane po macoszemu, nie ma o nich, aż tyle w podręcznikach i książka, więc dużo trudniej się pisze.

Ja bym typował patrząc na ostatnie tematy, albo stosunki z jakimś sąsiadem i to prawdopodobnie takim, o którym jest niezbyt dużo w podręcznikach i trzeba mieć naprawdę doskonałą pamięć lub właśnie temat gospodarczy/kulturalny lub związany z parlamentaryzmem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.