Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Leszek   

Opisując odbudowę niemieckiej armii w 1935 dodałem w następnym zdaniu, że Piłsudski zaproponował Francuzom atak, na który się nie zgodzili. Propozycja ta padła tak na prawdę z polskiej strony po kryzysie nadreńskim w 1936. Interesuje mnie jakie to może mieć konsekwencje punktowo. Praca generalnie poszła mi całkiem nieźle. Wykorzystałem 6 stron.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elfo   

Taki szczególik: napisałem "Triumf" zamiast Tryumf, uznają?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Leszek, tak to błąd merytoryczny, zależy jak zostanie potraktowany, jeśli egzaminator pomyśli, że nie znasz daty Piłsudskiego i pomyliłeś tę propozycję z tą z 1933 r., to może mieć jakiś wpływ, ale jeśli wszystko masz generalnie dobrze, to ten wpływ znaczny być nie powinien. Wreszcie nie jest tak, że jeden błąd merytoryczny obniża punktacje np. o 2 punkt, no chyba, że ktoś by pomylił datę bitwy pod Grunwaldem, albo pomylił postanowienia różnych traktatów.

Elfo wydaje mi się, że tak, nawet na pewno.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Leszek Piłsudski proponował atak na Niemcy Francuzom w 1933 r. (ale są wątpliwości czy w ogóle taka propozycja padła).

W momencie zajęcia Nadrenii przez Niemcy w 1936 r. nie proponowaliśmy ataku na Niemcy tylko stwierdziliśmy, że na wypadek wybuchu konfliktu francusko-niemieckiego wypełnimy obowiązki jakie nakładał na nas układ z 1921 r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

Drogi Jarpenie jak myślisz, czy CKE uzna taką odpowiedź w zadaniu 10 w podpunkcie 4: Joanna? Koleżanka zapomniała dopisać d'Arc i teraz nie wie jakie są szanse, że zostanie to uznane(mowa o poziomie podstawowym).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak napisała sama Joanna, to bez szans. Chyba, że napisałoby tak np. 50% maturzystów, to może nagięliby klucz, ale wątpię w to.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą skończyłem pisać maturę (bez wypracowania) i oceniam ją na względnie łatwą. Setnie się z siebie uśmiałem, kiedy za nic nie mogłem rozbić pierwszego zadnia podpunktu a. Napisałem sobie defilada zwycięstwa :P Kolejne zadanie, które sprawiło mi problem to rozpoznać style (moja pięta achillesowa). Dostałbym za to 1 punkt. Dalej zadanie 10 dla mnie, przyznam szczerze, kompletne novum (też mieliście problem?), ale tutaj uratowała mnie znajomość zespołu Dropkick Murphys pochodzących z Bostonu, a grający irlandzki folk - stwierdziłem, że jedną z przyczyn spadku ludności są wyjazdy ludności irlandzkiej do kolonii (USA etc.). Tak pi razy oko w najlepszym wypadku miałbym 27 pkt, w najgorszym 25.

PS jak jest z tymi ramami czasowym w wypracowaniu - one muszą zostać określone?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
trit   

Zamiast traktatu w Verdun można było napisać układ? W zadaniu z Irlandią napisałem o prześladowaniach katolików przez anglikanów, co o tym sądzicie? :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Generał   

Jarpen i Gnome, poruszyłem też kwestię wojny prewencyjnej i podparłem się prof. Wieczorkiewiczem, który wyraźnie mówił, podkreślam mówił że ta wojna to rok 1934. Co do dokumentów mówił też o tym, że takie zabiegi dyplomatyczne nigdy nie mogą mieć miejsca w oficjalnych dokumentach bo była by to kompromitacja gdyby zostały przechwycone, więc poszły poufną drogą, czyli na tzw "gembe"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elfo   

Ja niestety nic nie wspomniałem o planach wojny prewencyjnej :P

We wstępie przybliżyłem ogólną sytuację polityczną w Europie przed I wś (dwa wrogie bloki), różne koncepcje na odzyskanie niepodległości przez Polskę (Piłsudski, Dmowski, gen.Haller), napisałem, że tuż po wojnie Francja popierała Polskę bo dążyła do osłabienia Niemiec, ujdzie?

Co do literatury to powołałem się na Roszkowskiego :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do układu zamiast traktatu jeśli klucz tak jak zapowiadają będzie prouczniowski, to powinni bez problemu uznać, bo odpowiedź sugeruje, że wiesz, o co chodzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   
Co do układu zamiast traktatu jeśli klucz tak jak zapowiadają będzie prouczniowski, to powinni bez problemu uznać, bo odpowiedź sugeruje, że wiesz, o co chodzi.

Jeśli, zostanie to potwierdzonę, mam nadzieje, że na łamach portalu poinformujecie nas o tym. Bardzo by to ułatwiło życie. :D

Sam popełniłem kilka błędów, ale myślę, że egzaminator zrozumie o co mi chodziło. :P

Edytowane przez kalki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.