Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Don Pedrosso

Matura 2010

Recommended Posts

Jak wszyscy wiemy doskonale dziś rozpoczęła się tegoroczna matura. Dodajmy, że pierwszy raz od 26 lat będzie obowiązkowa matematyka. Wszystkim trzecioklasistom życzę połamania piór i powodzenia :) Czekamy na Wasze wrażenia, sugestie i oceny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tematy wypracowań na poziomie podstawowym dotyczyły charakterystyki Świętoszka Moliera oraz przemyśleń nt. godnej śmierci na podstawie Zdążyć przed Panem Bogiem Hanny Krall, czyli chyba jednak nie było tak źle :) Osobiście, jako przyszłoroczny maturzysta wybrałbym temat pierwszy, głównie ze względu na to, iż drugiej książki nie czytałem, a życia Marka Edelmana nie znam na tyle dobrze. Czekamy na maturę rozszerzoną - zaczynają o 14.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hanna Krall, była do przewidzenia, dzisiaj rano, nie znając jeszcze tematów tak myślałem, że mogą dać Krall ze względu na Edelmana, który bodajże w tamtym roku zmarł. Jutro matematyka i chyba tej matury maturzyści boją się najbardziej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla mojej koleżanki Krall nie była tak oczywista, myślała o Grudzińskim albo Borowskim. To, że Edelman zmarł rok temu to argument bilateralny Jarpenie. Ponadto podobnież niektóre pytania były sformułowane w sposób nie do końca zrozumiały, podobnież zadanie 13 to nieporozumienie.

Jutro matematyka i chyba tej matury maturzyści boją się najbardziej.

A ja mam wrażenie, że matma będzie naprawdę łatwa, ale zobaczymy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qrosava   

A bardziej szczegółowo, to ponoć najbardziej "przerażająca" jest geometria, trygonometria. :)

Q

Share this post


Link to post
Share on other sites
kalki   
A ja mam wrażenie, że matma będzie naprawdę łatwa, ale zobaczymy.

Zobaczę jutro i Ci powiem, czy miałeś racje, czy nie. Bo na chwilę obecną boję się jedynie matematyki.

Ponadto podobnież niektóre pytania były sformułowane w sposób nie do końca zrozumiały, podobnież zadanie 13 to nieporozumienie.

Według mnie cały ten artykuł był troche śmieszne, a pytania też ciekawe.

Dla mojej koleżanki Krall nie była tak oczywista, myślała o Grudzińskim albo Borowskim

Podobnie było w moim przypadku. Przypuszczałem, że może być temat związany z XX wiekiem lub IIWŚ, ale nigdy bym nie przypuszczał, że spotka mnie takie miłe zaskoczenie.

Moim zdaniem arkusz był łatwy, temat bardzo przystępny. Czekam na jutrzejszy dzień i matematykę! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bryśka   

Czytanie było co najmniej dziwne...a Jeśli chodzi o pisanie to nie jest źle :).

Chociaż powiedziałam sobie dzisiaj ,że cudów nie będzie..i mam czas do czerwca ,żeby się z tym pogodzić.

(2010-05-04 14:15)

~Przyszły maturzysta

Mój tata bardzo się zdenerwował jak przeczytał

temat. Uważa , że żydzi opanowali całą Polskę, a

ich propoaganda weszła nawet na maturę. Wyrażnie

tendencyjny temat z postacią Edelmana.

Komentarz pod artykułem na Interii.Wybuchłam śmiechem..ludzie są straszni :)

Edited by Bryśka

Share this post


Link to post
Share on other sites
brK'91   

Ja1

21:11:02

achhh

21:11:05

jakbym chcial

21:11:33

a patrz wchodze a Zdazyc przed Panem Bogiem i Prosze Panstwa do Gazu razem zestawione

21:11:36

to bym chycał ze szczescia

Hej :) Jestem rozczarowany trochę tą maturą. Na początku Wam dałem moją wczorajszą rozmowę z kolegą :) jak widać czułem po prostu, że Zdążyć przed Panem Bogiem będzie dzisiaj.

Mało tego na ustnej maturze z polaka mam temat o Kwestii narodu żydowskiego w czasach II w.św. i powojennych. Mimo to popełniłem błąd :)

Na początku powiem, że test był w miarę- 13/20 pkt. liczę, ale niektóre pytania to naprawdę sprawiły trudność np. o subiektywizm i obiektywizm autora...

Przejdźmy do wypracowania... czułem się mega pewny, nawet podawałem rzeczy niestworzone typu dokładna data powstania w getcie warszawskim itd. :D a popełniłem błąd...

Uznałem bowiem, że Edelman krytykuję osoby, które idą na pewną śmierć do wagonów, tym samym pozbywają się honoru.. dla mnie to było oczywiste, bo ja sobie tak to interpretuje: Co to za godność ludzka, skoro nie przeciwstawiamy się totalitaryzmowi ?

Edelman uważał jednak, że tutaj też jest godna śmierć, gdyż szli oni tak spokojnie i w milczeniu, a według niego to straszna rzecz... Reasumując, przytoczyłem argument Profesora, który uważał, że Żydzi idą na śmierć jak barany, a Edelman był trochę innego zdania... którego ja osobiście nie pojmuję.

Mam dla siebie trochę żal, że nie doczytałem tego, źle zinterpretowałem, no ale poszedłem na logikę i uznałem, że prawdziwa godność umierania to tylko chwytając broń za rękę i nie poddając się jak to uczynili naiwni ludzie, którym dawno chleb i obiecywano lepsze życie, kiedy wejdą do wagonów.

Rozszerzona miała Lalkę i coś tam jeszcze nie pamiętam... Kurde dlaczego popełniłem ten błąd :) ?

Liczę tak na 54 %, ale wiem, że to nie ma prawa wystarczyć na historię :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
kalki   

brK'91 jak dla mnie to nie zrozumiałeś fragmentu, spotkanie z amerykańskim profesorem i jego małżonką, było bardzo wymowne. Można było dojść do pewnych wniosków po samym zachowaniu Edelmana- krzyk.

Godna śmierć? Ludzie z Getta de facto byli skazani na śmierć, jedyne co zostało to nie dać się wepchnąć na beczkę- Edelmanowi się to udało. Jego przesłanie dla mnie było oczywiste. :)

Można by się nad tym tematem rozwodzić całymi dniami.

brK'91 napisał:

Przejdźmy do wypracowania... czułem się mega pewny, nawet podawałem rzeczy niestworzone typu dokładna data powstania w getcie warszawskim itd. a popełniłem błąd...

Też podawałem konkretne daty i wydarzenia pośrednio związane z Edelmanem, aby w pełni przedstawić tło historyczne, jak i wydarzenia, które miały wpływ na życie Marka Edelmana. Wstęp zajął mi około 3/4 strony.

brK'91 napisał:

Na początku powiem, że test był w miarę- 13/20 pkt. liczę, ale niektóre pytania to naprawdę sprawiły trudność np. o subiektywizm i obiektywizm autora...

Według różnych kluczów na pewno będe miał 15 pkt. Z tym pytaniem, miałem podobny problem co Ty. Dlatego 2 pkt. można spisać na straty.

Jutro dzień prawdy. :)

Edited by kalki

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bryśka   

Dzień prawdy :] po rozwiązaniu kilku arkuszy..czuje się jakbym z 3 lata się uczyła :)..przynajmniej ttaka zmęczona jestem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
brK'91   

kalki wiem wiem, zagalopowałem się... po prostu zbyt impulsywnie myślałem, że to o to chodzi i po prostu nie doczytałem do końca, a tym samym utraciłem sedno... Co do tego fragmentu niestety stracę punkty no ale trudno się mówi :] jeszcze w dodatku te przeziębienie grrrr, człowiek od początku roku zdrowy, a tu na matury choroba mnie chwyta :) ech takie to już jest życie :) W każdym bądź razie dałem z siebie tyle ile umiałem, nawet gdybym był w pełni sił to i tak bym chyba popełnił ten błąd z Edelmanem :]

Jutro matma, nie obawiam się tego w ogóle, zdać zdam, tylko chciałbym GODNIE się zaprezentować samemu sobie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
kalki   
11:38 - Maturzyści, którzy jako pierwsi zakończyli egzamin są zgodni. Ich zdaniem matura była... łatwa.

http://www.edulandia.pl/Edulandia/1,98377,...ki_na_zywo.html

A nie mówiłem? :)

Można było to przewidzieć. Dodam, że moim przypadku cudów nie będzie, ale z założenia miałem osiągnąć te 30%, a z pewnością będzie więcej. Wymarzone studia coraz bliżej :)

Edited by kalki

Share this post


Link to post
Share on other sites
brK'91   

powiem tak :) nikt nie był w stanie tego popsuć :) ja klasa akademicka jestem z nastawieniem na pol,his i wos, a matma nie sprawiła mi żadnej trudności. Na 60 % liczę :) Trudno mi to pojąć, ale w mojej opinii napisałem to lepiej niż polski heh... Po prostu matura była łatwa :-) Zadania zamknięte typowo nastawione na logikę, natomiast otwarte już mogły sprawiać trudność, dlaczego ? odpowiedź prosta :) 15.pkt wystarczyło zdobyć, aby zdać maturę, 15/25 z zamkniętych, które były NAPRAWDĘ bardzo łatwe nie było trudno.

Edited by brK'91

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.