Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Qrosava

Literatura marksistowska

Recommended Posts

Qrosava   

Witam!

W tym temacie chciałbym postawić pytanie i zaprosić jednocześnie do dyskusji. :)

Jak do literatury podchodził marksista? Czy traktował ją jako narzędzie propagandy? A może, jako poniekąd przedstawiciel "nauki" społecznej, socjologicznej, upatrywał w literackich utworach lustrzanego odbicia społeczeństwa - jego stanu, struktury, hierarchii, problemów?

Ten temat jest także miejscem do szeroko pojętej dyskusji na temat utworów literackich, które wyszły "spod pióra" marksistów.

Zapraszam do dyskusji. :)

Q

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Moim zdaniem temat jest nietrafiony. W literaturze oczywiście mowa o określonej mianem marksistowskiej, aby jasno odróżnić, stąd też lepiej pasuje "literatura marksistowska" [TYTUŁ TEMATU EDYTOWANY - Q] :) . Marksizm jest nurtem filozoficznym. Jest swoistą filozofią ekonomii.

W historiografii wyróżnia się w marksizmie determinizm, dialektyka marksistowska itp. Polecam lekturę J. Topolskiego "Marksizm i historia" (przebrnijcie przez to ho ho). Właśnie od niego wyszło i on wykazał. Historiografia marksistowska jest punktem wyjścia dla postmodernizmu.

Edited by Qrosava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.