Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

O historii Polski w 8 minut. Polska na Expo 2010

Rekomendowane odpowiedzi

W sobotę 1 maja 2010 r. została otwarta wystawa Expo w Szanghaju. Otwarty został także polski pawilon. Jedną z atrakcji czekających na zwiedzających jest film animowany "Historia Polski", który został wyreżyserowany przez nominowanego do Oscara Tomasza Bagińskiego. Film cieszy się ogromnym zainteresowaniem, co po oglądnięciu zaledwie fragmentów nie może dziwić. Film robi spektakularne wrażenie.

https://historia.org.pl/index.php?option=co...&Itemid=421

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zachęcam do oglądnięcia filmiku zamieszczonego w artykule. Fragment robi mega wrażenie, zarówno grafika jest najwyższej próby jak i ścieżka dźwiękowa, szkoda, że na razie chyba nigdzie w internecie nie można oglądnąć całości, mam nadzieje, że taka możliwość będzie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Obejrzałem w wiadomościach na TVP1 o 19:44.

Filmik zapiera dech w piersiach, do tego całkiem fajna muzyka. Najbardziej podobają mi się sceny, gdy władcy Prus, Austrii i Rosji rozdzierają mapę Polski, a później - polskie Spitfire'y nad Londynem. Dech w piersiach zapiera. Jeszcze widać nie wszystko stracone.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy film będzie brał udział w festiwalach? Scena z rozbiorami jest sugestywna, ale nie tylko ta mapa, ale także to jakby zapadanie się naszego terytorium. Czekam, aż będzie do obejrzenia całość : )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ciekawe, czy film będzie brał udział w festiwalach?

Mam taką nadzieję. Te pół minuty jest genialne. Nic, tylko czekać na całość..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja przyznam, że mi się to zupełnie nie widzi. Wygląda jak intro do gierki komputerowej. Można tylko ze smutkiem zauważyć, że dożyliśmy oto czasów, że trzeba naszą historię pokazywać w formie animowanego trailera.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Film nawet w tym skrócie wygląda zachęcająco. Jeśli reszta jest równie dobra, to ukłony w stronę autora. Z drugiej strony faktycznie trzeba przyznać Kadrinaziemu rację. Dzisiaj bez dobrej reklamy historii się nie sprzeda. Od kilku lat obserwuję to na przykładzie Powstania Warszawskiego. Dopóki nie było MPW i wszystkiego tego, co władze muzeum i osoby wokół niego skupione robią, zainteresowanie tematyką było nikłe, a już na pewno nie poświęcano mu tyle uwagi. A dzisiaj? Każdy widzi. Smutne to, ale i dość zrozumiałe. Nie wszyscy mają czas i chęci na to, aby poznawać historię w bardziej tradycyjny sposób. Pozostaje jedynie liczyć na to, że choć część spośród tych, którzy oglądają takie filmy bez wcześniejszego większego zainteresowania historią, zmienią zdanie. Ot taki znak czasów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam! Stało się to już normą w naszych czasach, że aby coś przedstawić ludziom trzeba to zrobić ciekawie, sprawnie i tak, żeby przyciągnęło ich uwagę. Widzę to szczególnie po osobach młodszych ode mnie, które żyją w społeczeństwie medialnym. Internet jest dla nich przedłużeniem ręki. Osobiście nie uważam, by kiedykolwiek media były wyprzeć zdobywanie wiedzy przez czytanie naszych kochanych książeczek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zgodziłbym się z Kadrinazami, gdyby to była jakaś kreskówka, czy błaha grafika, jednak tak nie jest w tym przypadku.

Animacja jest na najwyższym poziomie, muzyka też, zajawka pozwala wierzyć, że całość filmu jest rewelacyjna. Wykonał ją jeden z najlepszych grafików na świecie, który był nominowany do Oscara i zebrał mnóstwo nagród za różne filmy.

Mając film nie-animowany zapewne niczym by się nie odróżniał od filmów innych krajów, wreszcie animacja pozwala na więcej, nie ma ograniczeń, wszystko, co grafik zechce to może pokazać.

Wreszcie taka animacja, nawet jak ktoś nie interesuje się historią Polski i interesować się nie zamierza, to może się takiej osobie podobać, wg mnie genialny pomysł Polski na zaangażowanie Tomasza Bagińskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
STK   

Film ma zrobić wrażenie, ma w sposób skondensowany i przystępny opowiedzieć o historii Polski, ma ukazać, że warto się o naszym kraju czegoś dowiedzieć, że nasz kraj ma bardzo ciekawą historię, to wszystko ma być przystępne dla oka i miłe dla ucha. Tak, że nawet jak ktoś nie zainteresuje się historią Polski to przynajmniej filmik bardzo się spodoba.

Jestem przekonany, że ten filmik Tomka Bagińskiego powyższe kryteria spełnia.

Wielki sukces.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Wkrótce pojawi się pełna wersja na youtube.com

Trailer 30 sekundowy robi jednak wrażenie. Idealnie nadaje się na lekcje wprowadzające czy na nowy przedmiot do liceum "historia i społeczeństwo" dla uczniów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Przykro mi, iż nie mogę się zgodzić z Kadrinazim.

Moim zdaniem lepiej, by w ten sposób zainteresować kogoś historią Polski, niż by ten ktoś nawet przez chwilę nie zaprzątnął sobie myśli historią.

Podobne zjawisko zaobserwowałem np. przy rekonstrukcjach historycznych, grach(jestem tego przykładem), modelach(owszem, tu też) czy przy filmach. Dobitnym przykładem jest np. ''Szeregowiec Ryan'', czy ''Kompania Braci'', które wielu ludzi zainteresowały tematyką D-Dayu, skłoniły ich do sięgnięcia po Ambrose'a, Ryana czy Piekałkiewicza, niektórzy tak zapragnęli poznać ten temat, że wstąpili do GRH.

Jestem z tego pokolenia, dla których korzystanie z Internetu jest fragmentem dnia codziennego. A samą historią zainteresowałem się nie przez książki tylko przez sklejanie modeli.

I sądzę, że lepiej, jest gdy ktoś próbuje rozreklamować historię w ten sposób, niż by nic nie robił.

A sam filmik jest znacznie, moim zdaniem, mniej kontrowersyjny niż ''Hardkor '44''.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Przykro mi, iż nie mogę się zgodzić z Kadrinazim.

Moim zdaniem lepiej, by w ten sposób zainteresować kogoś historią Polski, niż by ten ktoś nawet przez chwilę nie zaprzątnął sobie myśli historią.

Mam wrażenie, że Kadrinaziemu chodziło jednak o sam fakt, że dzisiaj jest to potrzebne, aby kogoś historią zainteresować. Ja sam pamiętam, że jak miałem te 10 lat, wystarczyły mi 2-3 polskie filmy historyczne, jakiś komiks i już zainteresowanie historią zaczynało kiełkować. Mój tata potrzebował jedynie opowieści swojego taty i spacerów po Warszawie. A dzisiaj trzeba uciekać się do takich metod, które bardziej przypominają właśnie grę. I to jest smutne. Dlaczego nie można zainteresować poprzez książki czy opowieści świadków historii? Bo to mało kogo interesuje, dla większości są to rzeczy nudne. Więc trzeba historię potraktować jak każdy inny materiał do sprzedaży.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Więc trzeba historię potraktować jak każdy inny materiał do sprzedaży.

To jest właśnie sedno sprawy.

Ta projekcja średnio nadaje się na lekcje historii, bo to przecież 1000 lat w 8 minut, ale jako materiał reklamowo-promocyjny to strzał w dziesiątkę : )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Ta projekcja średnio nadaje się na lekcje historii, bo to przecież 1000 lat w 8 minut, ale jako materiał reklamowo-promocyjny to strzał w dziesiątkę : )

Właśnie, że się nadaje. Np. na pierwszą lekcję o historii. 8 minut jest akuratne. Zwykle na początku edukacji historycznej mówi się czym jest historia i po co ona komu. Film Bagińskiego otwiera dość duże pole do rozmowy na temat samej historii, nawet jeśli dotyczy tylko historii Polski. I czas! 8 minut to nie jest za dużo, więc uczniowie się nie zmęczą.

Zwykle jest tak, przynajmniej ja to tak traktuję, że pierwsze lekcje historii mają pobudzić zainteresowanie historią, a w szkole podstawowej to w szczególności! Spójrz, Jarpenie, na program (ten nowy w podstawie) dla szkół podstawowych. Film Bagińskiego idealnie się tam wpisuje. JA przynajmniej zamierzam wykorzystać ten filmik. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.