Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Qrosava

Ideologia i propaganda w literaturze

Rekomendowane odpowiedzi

Qrosava   

Ogólnie rzecz biorąc sztuka może być sztuką "samą w sobie", komercyjną/użytkową, może być propagandą albo ideologią.

Czemu wspominam o ideologii w literaturze? Otóż dlatego, że literatura jest sztuką słowa, które, jak wiemy, ma ogromną moc oddziaływania. Ale zaraz, przecież słowo samo w sobie aż tak wielką siłą nie jest, mam tu na myśli słowo drukowane, bo literatura to właśnie słowo drukowane. Słowo drukowane jest "suche". By porwać tłumy potrzebna jest osoba, która te słowa wypowie tak, że wszyscy będą w nie wierzyli. Jak więc słowo drukowane może stać się narzędziem ideologii i/lub propagandy skoro nie może wyrazić emocji, uczuć, skoro nie gestykuluje, nie zmienia tonu i tembru głosu? Słowo pisane/drukowane musi więc wykorzystać inne sposoby, takie jak choćby wszechobecne rymy, czy aliteracje. Weźmy pod lupę rymy. Bądźmy szczerzy - literatura nie trafia do każdego, nie każdy czyta książki, wiersze regularnie. Jak więc sprawić by do takich ludzi trafiły treści zawarte w literaturze? Rymy nadają treści literackiej postać przystępną, stosunkowo łatwą do zapamiętania. Mimowolnie jakiś tekst może w ten sposób zostać utrwalony w pamięci czytelnika (tudzież słuchacza).

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wroobel   
Bądźmy szczerzy - literatura nie trafia do każdego, nie każdy czyta książki, wiersze regularnie.

Tutaj możemy pójść bez obawy dalej mówiąc , że tylko niewielka mniejszość populacji korzysta tak czy inaczej z literatury.

Jak więc sprawić by do takich ludzi trafiły treści zawarte w literaturze? Rymy nadają treści literackiej postać przystępną, stosunkowo łatwą do zapamiętania.

Po pierwsze mamy tu pewną sprzeczność , bowiem jeśli nie sięgają oni do literatury to żadne zabiegi nie docierają i tak do nich .

Po drugie ,istotnie np w nauczaniu , zwłaszcza dot. małych dzieci stosuje się rymowanki celem lepszego uprzystępnienia treści uczniowi.

Po trzecie trzeba pamiętać , że rymowanki mogą być odbierane jako treści mało poważne , co też stanowi utrudnienie w stosowaniu tego zabiegu na pewnych polach .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   
Po pierwsze mamy tu pewną sprzeczność , bowiem jeśli nie sięgają oni do literatury to żadne zabiegi nie docierają i tak do nich .

Rzeczywiście muszę się z Tobą zgodzić Wrooblu. ;) Jednak pamiętajmy, że niektóre utwory znamy ze słuchu. :P Nie chcę tu za bardzo off-topować, ale są ludzie, którzy znali część wersów Inwokacji Pana Tadeusza nigdy nie mając tej książki w ręku. :) Niemniej jednak nie każdy utwór jest tak znany jak Pan Tadeusz (w Polsce oczywiście). :) To tylko taka moja mała dygresja, niemniej jednak dziękuję za zwrócenie uwagi.

Po trzecie trzeba pamiętać , że rymowanki mogą być odbierane jako treści mało poważne , co też stanowi utrudnienie w stosowaniu tego zabiegu na pewnych polach .

To nie reguła. :) Rzeczywiście nie zawsze rymowanie jest potrzebne, jednak też nie zawsze rymy sprawiają, że utwór staje się mało poważny. Nie każdy utwór rymowany jest pokroju Siała baba mak, nie wiedziała jak.... :P

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A ja zapamiętałem z szkoły podstawowej:

Na małej stacji w wiosce Poronin

gdy pociąg stanął wśród zgrzytu szyn

wysiadł z wagonu ojciec, a po nim

z wagonu wysiadł także i syn.

Może ktoś pamięta co dalej (a jest w temacie).

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A ja zapamiętałem z szkoły podstawowej:

Na małej stacji w wiosce Poronin

gdy pociąg stanął wśród zgrzytu szyn

wysiadł z wagonu ojciec, a po nim

z wagonu wysiadł także i syn.

Może ktoś pamięta co dalej (a jest w temacie).

Gdy pociąg stanął wśród zgrzytu szyn,

Wysiadł z wagonu ojciec, a po nim

Raźno na peron wyskoczył syn.

Wyszli na drogę wesoło idąc,

Przez kładkę przeszli na drugi brzeg.

Ojciec przystanął, spojrzał na syna,

Pomyślał chwilę i tak mu rzekł:

Tu na tej ziemi, dawno już temu,

Za moich młodych dziecinnych lat,

Chodził po świecie człowiek, któremu

Nową epokę zawdzięcza świat.

Wiesz o kim mówię?

Wiem, o Leninie,

Czy tutaj mieszkał?

Czy tutaj śnił?

Potem umilkli (ojciec i syn) i w zamyśleniu

W wielkim skupieniu gdzieś dalej szli,

Tą samą ścieżką, po której Lenin

Być może chodził za tamtych dni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Czyli tylko trzy wersy dobrze zapamiętałem ?

Ale pamiętam też i kontrrewolucyjny, osadzony w tym terenie

W Poroninie na jedlinie

wiszą gacie po Leninie

kto chce w partii awansować

musi gacie pocałować

(dziwne, to zapamiętałem bezbłędnie, ale to z okresu "późniejszego")

Jednakże nie tylko taką literaturę ideolo zapamiętałem z podstawówki. Była też książeczka "wolnorynkowa" pt. "Bankructwo małego Dżeka"

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chyba: Szołochow...

a co do obu tomów "Zaoranego ugoru" to choć w zamiarze autora miała to być propaganda, to niezbyt się ona spodobała ówczesnym włodarzom Kremla.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.