Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Historia pułku ułanów w Rembertowie

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Czy byłby ktoś tak miły i wyłożył mi tutaj historię pułku ułanów w Rembertowie (nie jestem pewien, ale w nazwie było "Samodzielny Pułk Ułanów") - na początku wojny zajął pozycje w Rembertowie.

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc: nie ukrywam, że poprzez poznanie historii tego pułku, poznałbym nieco historii pewnego ułana (później mojego dziadka).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
na początku wojny zajął pozycje w Rembertowie.

Na początku której wojny ? Wrzesień 1939r. ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Najbliżej Rembertowa byli szwoleżerowie, a konkretnie 1 pułk. Z ułanów to chyba 11 Puł leg. z Ciechanowa.

W samym Rembertowie z nazwy był 3 Batalion Strzelców.

Pułk kawalerii, nawet samodzielny, to nie igła. A nie chodzi o jakiś szwadron "Krakusów" albo zapasowy ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Tak, chodzi o kampanię wrześniową '39r.

Dziadek był ułanem i stacjonował / walczył w/pod Rembertowem.

Mam informacje tylko "samodzielny [coś tam coś tam] w Rembertowie".

Mówi się w rodzinie o "pułku", ale pewności nie mam.

Jak już wspomniałem nieco w innej epoce siedzę i w innej tematyce (nie w wojskowości), więc byłoby miło gdybyście pomogli mi nakreślić historię tego jakiegoś tam oddziału ułanów w Rembertowie (?).

Kim byli ci szwoleżerowie / 1 pułk? Czy 11 pułk z Ciechanowa?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Będziesz musiał dostarczyć trochę więcej informacji o służbie dziadka przed wrześniem, bo tylko w ten sposób będzie można rozstrzygnąć.

Bo polska kawaleria zasadniczo była zorganizowana tak, że były, nazwijmy to tak, formacje etatowe czyli pułki kawalerii, obok nich istniały jednostki zapasowe pułków (niekoniecznie w siedzibie, garnizonie pułku). I to był trzon.

Poniżej były formacje ochotnicze czyli "Krakusi", szwadrony też etatowe, ale podporządkowane dywizjom piechoty. Były dla nich oddziałami rozpoznawczymi.

Jeszcze niżej były oddziały improwizowane końcem sierpnia. I z nimi najgorzej, bo nikt się do nich nie przyznaje. A ze względu na słowo "samodzielny" w nazwie którą podajesz, jest spora szansa, że to była właśnie taka formacja.

To ostatnie piszę ze względu na to, że mnie się akurat udało wygrzebać materiały i ustalić istnienie i działania takiej "samodzielnej" jednostki pod Pszczyną. Był to Samodzielny Dywizjon Artylerii. Ale "praktyka" była taka, że wszyscy dla statystyk starali się wymazać jego istnienie. Nie zgadzały się jedynie bilanse dział. Ale w jego przypadku miałem szczęście, bo jego powstanie w sierpniu opisał adiutant, który chyba o tym nie wiedział, ranny już w 4 godzinie wojny.

szwoleżerowie to 1 pułk szwoleżerów Józefa Piłsudskiego z Warszawy

ułani to 11 pułk ułanów legionowych im. Marszałka Edwarda Śmigłego - Rydza z Ciechanowa

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Dziadek jako ułan z Kujaw został oddelegowany do Rembertowa i tam walczył, później wylądował ale jako ranny podoficer w stajni i trafił na służbę do barona niemieckiego.

Ale tylko tyle mi wiadomo (co pogrubione) do jednostki wojskowej.

Możliwe, że chodzi właśnie o te improwizowane końcem sierpnia. Czy jest coś słychać wokół Rembertowa czy w tamtejszych okolicach pod Warszawą? Albo - gdzie mógłbym szukać jakichś informacji (w którym archiwum) to bym sobie na stronie archiwum państwowych poszperał w danej jednostce. Jeśli coś mają.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czy w 'Księdze kawalerii polskiej' nie było miejsc rozlokowania oddziałów kawalerii, włącznie z oddziałami zapasowymi? Oczywiście dawno to było gdym ją czytał, więc może mi się pomyliło...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

W takim razie jest wielce prawdopodobne, że został oddelegowany jako kadra do szwadronu "Krakusów". Czyli szukać raczej w dywizjach piechoty. 28 DP ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Gdzie mogę znaleźć te źródła? W archiwum państwowym, czekając miesiącami na "transfer"? W bibliotece?

(TomaszN - daj znać na PW tego maila, bo go jeszcze nie dostałem ;] )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Niestety nie mój teren więc trudno byłoby mi Ci pomóc. Raczej ktoś z Warszawy. Na CAW wystarczą 2, 3 dni.

Londyn. Sprawdź co o warszawskich dywizjach, jednostkach jest w "Materiałach do historii ..." Kryski Karskiego. Tam przy nazwiskach w OdB pułków jest czasem literka R, co oznacza, że zachowała się relacja.

Byś miał poczucie jak takie jednostki wyglądały, daję relację z mojego terenu, czyli Krakusy 6. DP

krakusy.jpg

Oczywiście Twoja nie musi być tak dziadowska. Ja był sprawdził też jednostki (dywizje) drugiego rzutu.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.