Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Muzeum Powstania Warszawskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Udalem sie do MPW jako laik w temacie.No,moze nie taki zupelny laik,ale jako osoba co to zaledwie kilka ksiazek w zyciu o Powstaniu przeczytala czy zobaczyla jakies filmy i kroniki.Wiedza podstawowa bym powiedzial.Zabralem z soba 8-mio letnia bratanice,co tez bylo niejako sprawdzianem edukacyjnej roli tej placowki.

Odwiedzilismy szacowna instytucje w niedziele,dzien wprawdzie bezplatnego zwiedzania jak sie okazalo,ale sa tez pewne wynikajace z tego ograniczenia.Doplacalismy wiec tylko po 2 zlote za projekcje filmu "Miasto ruin".Muzeum latwo znalezc,ulatwia to wysoka wieza widokowa z duzym symbolem "Polski walczacej".Parkingu wprawdzie brak,ale w uliczkach znajdujemy miejsce bez najmniejszego problemu.

Zwiedzajacych sporo,a mialem porownanie z tak atrakcyjnymi muzeami jak wilanowski palac JKM Jana III czy Zamek Krolewski.Duzo cudzoziemcow:Japonczycy,Niemcy,Wlosi,Rosjanie,Francuzi.Duzo mlodych ludzi,co sie wyraznie rzuca w oczy.Przez 5 lat przewinelo sie przez placowke ponad 2 500 000 zwiedzajacych.Sporo,bo dziennie srednio daje to jakies 1500 osob.W nocy odbywala sie tu zreszta impreza "Noc w muzeum",co zaowocowalo najazdem 5000 gosci.Pomysl dosc dyskusyjny o czym pozniej.

Jak rozumiem celem ekspozycji jest wywolanie swoistego wstrzasu u zwiedzajacego.W moim przypadku cel ten osiagnieto calkowicie.Zaciemnione wnetrze,odglosy walczacego miasta przypominajace bicie serca,repliki kanalow,ulic,ruin,wielkie fotosy walczacych,a wszystko to wtopione w nowoczesna architekture i polaczone z prezentowanymi eksoponatami.Wrazenie niesamowite.

Nie mniej interesujacym pomyslem bylo umieszczenie wiernej repliki Liberatora.Miesci sie w nim kino(w niedziele nieczynne).Sal kinowych i monitorow wszelkiej masci mamy zreszta kilka.Umozliwiaja ogladanie kronik powstanczych,filmow fabularnych,a nawet dokumentow poswieconych polskim "cichociemnym".Duzym powodzeniem cieszy sie projekcja filmu "Miasto ruin" w technologii 3D.Trzeba odczekac kilka minut w kolejce,ale bez watpienia warto.Sam film swietny,efekt trojwymiarowy nieco jednak rozczarowuje.Ten sam film w 2D mozna zobaczyc w Liberatorze.Tutaj pelna wersja filmu:

P.S.Przepraszam,ze podziele post na czesci,ale w zwiazku z problemami technicznymi forum wczorajsza pisanina mi po prostu znikla.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jako,ze bylem z dzieckiem ogladanie tych wszystkich materialow bylo oczywiscie niemozliwe.Trzeba po prostu przeznaczyc sobie na wizyte caly dzien.Zjesc na miejscu jakis posilek i spokojnie sie ze wszystkim zapoznac.

Kawiarnia "Pol czarnej" oferuje nastrojowe wnetrze i rozsadne ceny.Ma tez taras,ale widoki nie sa zachecajace-plac budowy.Zdecydowanie wolimy ciasne pomieszczenie pelne autentycznych mebli i rupietkow z epoki.Dekoracje stanowia portrety artystow-powstancow i fotografie powstanczych kawiarni-jadlodalni z odpowiednimi opisami.W tle muzyka z lat trzydziestych.Napoje rozmaite,desery,a dla bardziej wyglodzonych nalesniki i staropolski bigos.

Kolejnym cennym eksponatem jest Goliat.Pojazd jest swietnie zachowany i w pelni sprawny technicznie.Jego blizniak z MWP wypada tu niestety bardzo zalosnie.

Nastepna niedogodnosc niedzielnej wizyty-zamknieta jest wieza widokowa.Niestety :(

Schodzimy do podziemia gdzie znajduja sie repliki kanalow.Musialem je pokonywac kilkakrotnie,bo okazaly sie wielka frajda dla mojej bratanicy.Ja raczej mialem odczucia klaustrofobiczne.Odradzam tez takie przygody osobom otylym.

Czesc poswiecona tzw.Polsce Ludowej polecam natomiast osobom o dziwacznych fascynacjach ideologicznych.

Skoro o maloletnich byla mowa.Muzeum posiada sale dla znudzonej zwiedzaniem dzieciarni.Moga tam rysowac i kleic modele,a patronuje temu przedszkolu marsowy mis Wojtek.W sklepiku jest tez sporo ksiazek dla dzieci,o profilu historycznym oczywiscie.

Sklepik.Sprawa wazna i w kazdej tego typu placowce cieszaca sie duzym zainteresowaniem.Jak zwykle wybor pamiatkowych drobiazgow i wydawnictw z tematem Powstania zwiazanych.Mi szczegolnie spodobaly sie stylowe filizanki z lat 30-tych,ale cena w tym wypadku byla nieludzka.Za grosze natomiast mozemy nabyc taka ciekawostke jak mapa samochodowa Polski z 1939 roku.Polecam tez niedrogi,a ladnie wydany katalog zbiorow.

Dziedziniec.Plac do odprawiania rocznicowych uroczystosci,oltarz i mur na ktorym wyryto tysiace nazwisk powstancow.Schludnie,nastrojowo,pruderyjnie.

Replika "Kubusia" i wyjety z fundamentami "Tobruk".Do tego ostatniego wejsc nie bylo sposob.Po prostu poprzedniej "muzealnej" nocy jacys dowcipnisie naszczali tam w wielkiej ilosci.Skarzyl mi sie uprzejmy pan z personelu MPW na owa tak reklamowana w mediach impreze bardzo.Masa pijanych osobnikow plci obojga,skandaliczne zachowanie ,wreszcie imbecyl robiacy, za przeproszeniem, kupe w kanalach(zabrala go policja).Trudno komentowac,bo to przeciez nie jest jakies "Muzeum Neonow". :blink:

Podsumowujac:

Wrazenia jak najbardziej pozytywne.Jedno z ciekawszych muzeow jakie w zyciu widzialem.Spedzilem tam niemal trzy godziny,a towarzyszaca mi osmiolatka nie okazywala najmniejszego znudzenia zwiedzaniem.

Podam jeszcze tylko doskonala oficjalna strone muzeum :

http://www.1944.pl/

Edytowane przez Mariusz 70

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wstyd przyznać, ale byłem tam dopiero w tym roku i mimo zapowiedzi nie wyszedłem z przeświadczeniem, że Polacy wygrali PW. Nie mniej polecam także Fabrykę Schnidlera w Krakowie to krakowskie rozszerzenie MPW. Można powiedzieć, że w Krakowie skopiowano i ulepszono przekaz. Szkoda tylko, że jak tam byłem to nie można było wejść na tę więżę i podziwiać panoramę stolicy. Do Miasta Ruin była mega kolejka, więc sobie darowałem, film widziałem w Internecie - bardzo dobry skądinąd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gratka dla miłośników militariów:

31 07 2012 Wystawa „O broni. Militaria ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego”

Ekspozycji towarzyszą modele 3D i aplikacje audiowizualne wykonane przez studentów Wydziału Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. Wystawa powstała we współpracy z firmą Samsung. Sala z Liberatorem, MPW. Wstęp w cenie biletu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Informację dedykuję użytkownikowi Wolfowi...

Mozaikę "nieznanej warszawianki" odsłonięto w czwartek 2 sierpnia koło stołecznego Mostu Poniatowskiego. Na mozaikę złożyło się 33 tys. białych, kremowych, szarych i czarnych kamieni ułożonych w kształt twarzy nieznanej kobiety, której zdjęcie zrobiono tuż przed Powstaniem Warszawskim.

Wizerunkowi twarzy kobiety towarzyszy napis "tu leży trup nieznanego mieszkańca Warszawy", cytat z wiersza Antoniego Słonimskiego "Mogiła nieznanego mieszkańca Warszawy", który został odczytany przez aktora Olgierda Łukaszewicza podczas odsłonięcia mozaiki.

- Powstanie warszawskie to nie tylko walka militarna, to również dramat milionowego miasta, w którym przez 63 dni ginęli zwykli mieszkańcy. Na Murze Pamięci w muzeum są wyryte nazwiska tysięcy żołnierzy AK, nawet tych, którzy nie mają swoich grobów, ale od zapomnienia ocala ich to, że pamiętamy gdzie zginęli i jak się nazywali. Ale w Warszawie podczas powstania zginęły dziesiątki tysiące bezimiennych ofiar, które dziś spoczywają w zbiorowych mogiłach. I tą mozaiką chcemy ich upamiętnić - mówił podczas odsłonięcia dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Jak zaznaczył, na mozaice znalazła się twarz nieznanej kobiety, sfotografowanej tuż przed powstaniem, która prawdopodobnie w nim zginęła. - Wybraliśmy ją m.in. dlatego, że jest w niej taki smutny wdzięk. Mozaika była przedsięwzięciem "społeczno-komputerowym". Autor podzielił zdjęcie na 33 tys. pikseli w czterech barwach. Każdemu nadał numer, podobnie jak kamieniom, które na nasz apel przynosili do muzeum warszawiacy; a niektóre z kamieni przywieziono nawet z Barcelony czy Jerozolimy. I w ten sposób powstała mozaika - dodał Ołdakowski.

Autor mozaiki, reżyser Michał Zadara podkreślił, że mozaika ma być symbolicznym miejscem, w którym będzie można powrócić myślą do wszystkich bezimiennych mieszkańców Warszawy, którzy zginęli podczas II wojny światowej. - Praca nad mozaiką była dość skomplikowana i wieloetapowa, począwszy od pracy z archiwistami i wyboru zdjęcia po wyłonienie projektu, akcję społeczną i przynoszenie kamieni, wybór odpowiednich z nich i samo jej ułożenie. Całość trwała ok. roku, a pełen obraz mozaiki będą mogli oglądać nie tylko mieszkańcy, ale także turyści spacerujący Mostem Poniatowskiego - podsumował Zadara.

/za:

http://www.wprost.pl/ar/337231/Odslonieto-mozaike-nieznanej-warszawianki-z33-tys-kamieni/

/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A jak znajdujecie gadżety w sklepiku, typu kubki ze zdjęciamipowstańców. Jak dla mnie niesmaczne.

Co w tym niesmacznego , gadżety z bohaterami Narodu Polskiego , którzy zbrojnie przeciwstawili się okupantowi , służą upowszechnianiu historii i promują patriotyzm , pod Grunwaldem ( w rocznice ) można spotkać podobne figurki , kubeczki itp . ozdobione wizerunkami polskich lub krzyżackich rycerzy , tez niesmaczne ?

Co innego gdyby zdjęcia mordowanych więźniów , nakładać na kubeczki w Auschwitz czy Katyniu .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Może nie tyle niesmaczne, co jednak czyniące Powstanie trochę zbyt przyjemnym tematem. A to kubeczek, a to smycz, a to plecak i hop na koncert do parku Wolności. Jak dla mnie po czymś takim trudno uznać, że Powstanie było koszmarnym błędem. Prędzej spodziewałbym się emocji dość pozytywnych.

pod Grunwaldem ( w rocznice ) można spotkać podobne figurki , kubeczki itp . ozdobione wizerunkami polskich lub krzyżackich rycerzy , tez niesmaczne ?

Wiesz lancasterze, Grunwald jednak chyba kojarzy się ciut lepiej, niż Powstanie Warszawskie. Tam jedno z najwspanialszych zwycięstw w naszej historii, tutaj zagłada miasta. Ale to chyba efekt czegoś, co się ładnie nazywa "uzurpacją narracji o bohaterstwie przez opowieść o byciu ofiarą". Swego czasu w "Kulturze i Społeczeństwie" był o tym tekst.

No ale ja się nie znam...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Grunwald był wieki temu. był zwyciestwem. Bliscy ofiar od wieków nie zyją. Masz gadzety z postaciami historycznymi, odległymi lub rycerzem jako takim. PW to jeszcze zyjący świadkowie tej hekatomby. Zdjęcia zwykłych, konkretnych uczestników na kubku - przedmioce codziennego uzytku - to brak szacunku. Jakby był tam mój stryjeczny dziadek powstaniec, byłabymi jeszcze bardziej przykro.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wiesz lancasterze, Grunwald jednak chyba kojarzy się ciut lepiej, niż Powstanie Warszawskie. Tam jedno z najwspanialszych zwycięstw w naszej historii, tutaj zagłada miasta. Ale to chyba efekt czegoś, co się ładnie nazywa "uzurpacją narracji o bohaterstwie przez opowieść o byciu ofiarą". Swego czasu w "Kulturze i Społeczeństwie" był o tym tekst.

Sebastianie dawno temu mój syn przywiózł mi z Muzeum PW , brelok do kluczy z orzełkiem w koronie pięknie na czerwonej tarczy wybitym , do dziś go nosze , zagłada miasta , tak to prawda ale czyn powstańczy był czystym bohaterstwem młodych Polek i Polaków a mając pamiątki z nimi , oddajemy im cześć .

Zdjęcia zwykłych, konkretnych uczestników na kubku - przedmioce codziennego uzytku - to brak szacunku. Jakby był tam mój stryjeczny dziadek powstaniec, byłabymi jeszcze bardziej przykro.

To twoje subiektywne odczucia Balum i jak zwykle się z nimi nie zgadzam .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

A ja mimo wszystko boję się, że takie gadżety, koncerty, komiksy itp. spowodują, że u niektórych Powstanie zacznie się kojarzyć jako w sumie "niezła przygoda". Nie wiem czy tak będzie, ale boję się tego. Ale jak już pisałem, nie znam się...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na kubkach nie zauważyłem zdjęć konkretnych powstańców, za to pomysł z wizerunkami powstańców na podkładce do myszy - uważam za niefortunny.

Mam jakiś dyskomfort psychiczny przed jeżdżeniem rolką po wizerunkach takich osób.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A ja mimo wszystko boję się, że takie gadżety, koncerty, komiksy itp. spowodują, że u niektórych Powstanie zacznie się kojarzyć jako w sumie "niezła przygoda". Nie wiem czy tak będzie, ale boję się tego. Ale jak już pisałem, nie znam się...

Taaak cholerka , ale jak przybliżyć te małe tumany do jakiekolwiek wizji patriotyzmu , mój synalek ma komorę za 3000 , nowego Xboksa , TV większe niż ja w salonie , psp , na necie interesuje go jedynie muza <_< i w sumie w d... cały świat , wiem ze to moja wina , ale takie rzeczy jak gadżety jak film PW Hardcor 44 ( który nie powstał <_< ) przemawiają do niego i tysięcy mu podobnych jego własnym zrozumiałym dla tego pokolenia językiem - My jestesmy inni .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

a ja podbijam temat, bo wybieram się w najbliższych dniach do MPW po odbiór identyfikatora i podpisuję umowę! ---> spełnia się moje małe marzenie o byciu wolontariuszką w tym cudownym miejscu :)

mam nadzieje poszerzyć swoją wiedzę o Powstaniu, realizować w jakimś tam stopniu swoją pasję i szerzyć pamięć o bohaterach w laickich kręgach :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.