Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
atrix

Ludobójstwo na Wołyniu

Recommended Posts

atrix   

Zbrodnie Ukraińskie na Polakach, w filmie dokumentalnym " Ludobójstwo na Wołyniu", emisja 5 marca 2010 ( dzisiaj ) godzina 22,00 TVP HIstoria.

Niestety tego filmu nie oglądałem, spóźniłem się o kilka miesięcy. A swoją droga to słyszałem od mojej babki, że mój pra dziadek tam zginął. Podobno walczył tam i dostał bagnetem w brzuch, czy jest to możliwe w czasach okupacji niemieckiej?

Niestety tego filmu nie oglądałem, spóźniłem się o kilka miesięcy. A swoją droga to słyszałem od mojej babki, że mój pra dziadek tam zginął. Podobno walczył tam i dostał bagnetem w brzuch, czy jest to możliwe w czasach okupacji niemieckiej?

Mam znajomych, którzy pochodzą z Wołynia, naocznych świadków tamtych wydarzeń, uratowali się dzięki ostrzeżeniu ukraińskiego sąsiada. Schronili się w pobliskiej kolonii, gdzie Polacy zorganizowali samoobronę.

To od nich dowiedziałem się wiele... w czasach gdy był to temat tabu. Zadałem im podobne pytanie; dlaczego Niemcy pozwalali na to ? Dowiedziałem się, że Niemcy i sprzymierzeni Węgrzy pozostawali w miastach i miasteczkach wołyńskich, nie mieszając się do poczynań nacjonalistów ukraińskich. W tych miastach znalazło schronienie tysiące Polaków.

Ukraińskie ludobójstwo - zakładało jak najszybszą eksterminację fizyczną wszystkich Polaków - odbyło się nie tylko na obszarze Wołynia i części południowego Polesia, ale także ogarnęło część powiatów południowo - wschodniej Polski. Szacuje się, że zamordowano tam 50 - 60 tys Polaków.

Dzisiaj wielu Polaków, szczególnie młodych, poznaje prawdę o tamtych wydarzeniach. Godnym ubolewania jest fakt, że istnieje jeszcze rzesza publicystów i polityków ukraińskich, która zaprzecza tej prawdzie lub ją przeinacza.

Pozdrawiam

Edited by Wiesław z Bogdańca

ad Wiesław z Bogdańca:

Godnym ubolewania jest fakt, że istnieje jeszcze rzesza publicystów i polityków ukraińskich, która zaprzecza tej prawdzie lub ją przeinacza.

Baa... bo i u nas się przeinacza, stąd powstaje reakcja obronna.

Poza tym spojrzenia na wydarzenia na tamtym obszarze są zupełnie inne.

Wystarczy przejrzeć próbę stworzenia wspólnych ram dyskusji historyków obu środowisk, i zauważyć jak mozolnie konstruuje się zakres pola badawczego i istotnych punktów dyskusji, a wszystko dostępne w kolejnych tomach: "Polska-Ukraina: trudne pytania" Można tam zauważyć jak optyka wydarzeń zależna jest od narodowościowego charakteru danej osoby.

Zgadza się ! Mam znajomych pochodzenia ukraińskiego, którzy nie mogą wybaczyć nam Polakom akcji „Wisła” . Twierdzą ( trzeba im przyznać rację ), że nie miała na celu zniszczenie UPA , ale przesiedlenie ludności ukraińskiej. Mój serdeczny kolega, który czuje się Polakiem, powiedział kiedyś : "... wiesz, że mój dziadek został zabity [ podczas wysiedlania ] kolbami przez polskich żołnierzy... [chwila milczenia] bo nie chciał zostawić krowy" - ja milczałem.

Pozdrawiam ;)