Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Wolf

65 lat temu batalion lWP ruszył w kierunku granicy pojałtańskiej

Rekomendowane odpowiedzi

Wolf   

65 lat temu-3 marca 1945(w niektórych zródłach pojawia się 2 marca) w batalionie zapasowym 9 Dywizji Piechoty WP stacjonującym w okolicach powiatowego miasta Radzyń województwa lubelskiego doszło do zbrojnego buntu. Zbuntowani żołnierze (i oficerowie ?) zabili dowódcę batalionu i oficerów radzieckich a następnie w sile około 380 uzbrojonych ludzi ruszyli na południowy wschód-w w stronę Bugu. Po drodze rozbito posterunek MO zdobywając tam 2 erkaemy( prawdopodobnie jedyną broń maszynową oddziału uzbrojonego głównie w karabiny ) i 6 kabe. Zamiarem dezerterów było przebicie się przez granicę pojałtańską w pińskie błota czyli na teren BSRR i utworzenie tam oddziału partyzanckiego. Za dezerterami zmierzającymi w kierunku granicy polsko-radzieckiej ruszył pościg wojsk wewnętrznych NKWD (około 250 żołnierzy wydzielonych z 198 samodzielnego batalionu piechoty zmotoryzowanej plus czołg i samochody pancerne)oraz lWP(około 200 ludzi). Nad Bugiem-od strony radzieckiej czekał na nich obsadzający granicę pojałtańską 15 oddział pograniczny NKWD w sile 250 żołnierzy .Pościg dogonił grupę już w rejonie przepraw na Bugu .W dniach 6-8 marca wywiązały się starcia zbrojne -część zbuntowanych podjęła próbę forsowania rzeki. Walki rozgrywały się na odcinku granicy polsko-radzieckiej Hanna-Dołhobrody gminy Hanna powiatu włodawskiego.

Grupy ,którym udało się sforsować Bug przechodząc na terytorium ZSRR zostały zlikwidowane następnego dnia.

W kilkudniowych starciach z wojskami wewnętrznymi NKWD,oddziałami pościgowymi lWP oraz pogranicznikami zginęło ponad 50 zbuntowanych żołnierzy -około 300 ujęto(według danych podawanych przez Walichnowskiego)natomiast według radzieckiego raportu w walkach wnad Bugiem dniach 6-8 marca spośród zbuntowanych żołnierzy zabito lub ujęto ogółem 285 osoby.Być może różnica wynika z zaliczenia przez Walichnowskiego do ujętych kilku osób ,ktore szybko odłączyły się od grupy dezerterów i dobrowolnie wróciły do jednostki oraz ponad 40 osób ,które odłączyły się od maszerującej na wschód grupy i których w ciągu paru dni po dezercji wyłapała milicja - w walkach nad Bugiem nie wzięli oni udziału.

Zdobyto 2 erkaemy(prawdopodobnie te zabrane z rozbrojonego posterunku milicji) i ponad 300 karabinów zbuntowanych żołnierzy .Oddziały pościgowe lWP straciły 2 zabitych i kilku rannych nie są mi znane straty radzieckie.

Taki był finał największej ze zbrojnych prób forsowania pojałtańskiej granicy wschodniej Polski-zarazem największej chyba próby zbrojnego sforsowania granicy państwowej ZSRR w okresie 1945-1968.....

Czy wiecie coś więcej o tym mało znanym acz spektakularnym wydarzeniu?

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oto co znalazłem:

W marcu 1945 r. na Polesiu miał miejsce znaczący akt polskiego oporu, niezwiązany jednak ze strukturami Okręgi Poleskiego AK. 2 marca 1945 r. kwaterujący pod Radzyniem Podlaskim batalion zapasowy 30 pp, złożony w znacznej części z byłych żołnierzy AK z rejonu Nieświeża i Baranowicz, zbiegł do lasu. Nie mogąc skontaktować się z miejscowym podziemiem, batalion po kilku starciach z polskimi i sowieckimi siłami bezpieczeństwa przekroczył Bug i zdecydował przedzierać się przez Polesie w rejon zamieszkania większości żołnierzy - na południowo-wschodnią Nowogródczyznę. Został osaczony przez Wojska Wewnętrzne NKWD i podczas operacji w dniach 7-10 marca 1945 r. całkowicie rozbity (poległo 31 żołnierzy, 10 utonęło w bagnach, 215 ujęto).

Za: Redaktor naczelny Rafał Wnuk, Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956, s. 25.

I mamy pewne nieścisłości między tym co Ty napisałeś i co ja, poczynając od samego początku buntu, przez ilość aresztowanych, kończąc na akcji pacyfikacyjnej. Wolfie znasz może jakieś nazwiska osób biorących udział w tej akcji (mam na myśli osoby zbuntowane)? Łatwiej byłoby coś znaleźć. Ponadto, czy mógłbyś podać źródło z którego korzystałeś?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
Oto co znalazłem:

W marcu 1945 r. na Polesiu miał miejsce znaczący akt polskiego oporu, niezwiązany jednak ze strukturami Okręgi Poleskiego AK. 2 marca 1945 r. kwaterujący pod Radzyniem Podlaskim batalion zapasowy 30 pp, złożony w znacznej części z byłych żołnierzy AK z rejonu Nieświeża i Baranowicz, zbiegł do lasu. Nie mogąc skontaktować się z miejscowym podziemiem, batalion po kilku starciach z polskimi i sowieckimi siłami bezpieczeństwa przekroczył Bug i zdecydował przedzierać się przez Polesie w rejon zamieszkania większości żołnierzy - na południowo-wschodnią Nowogródczyznę. Został osaczony przez Wojska Wewnętrzne NKWD i podczas operacji w dniach 7-10 marca 1945 r. całkowicie rozbity (poległo 31 żołnierzy, 10 utonęło w bagnach, 215 ujęto).

Za: Redaktor naczelny Rafał Wnuk, Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956, s. 25.

I mamy pewne nieścisłości między tym co Ty napisałeś i co ja, poczynając od samego początku buntu, przez ilość aresztowanych, kończąc na akcji pacyfikacyjnej. Wolfie znasz może jakieś nazwiska osób biorących udział w tej akcji (mam na myśli osoby zbuntowane)? Łatwiej byłoby coś znaleźć. Ponadto, czy mógłbyś podać źródło z którego korzystałeś?

Że to był batalion zapasowy WP to się zgadza.2 marca prawdopodobne -(czytałem 3 raporty/relacje są dwie daty w tym w 2 razy-2 marca ).Wnuk nic nie pisze o zabiciu dowódcy batalionu i oficerów radzieckich. Tak jak i o rozbitym przez dezerterów w drodze nad Bug posterunku MO skąd zabrano broń m.in 2 erkaemy . Radzyń Podlaski leży w województwie lubelskim a nie poleskim do Bugu/granicy jest stamtąd spory kawałek zaś zasadnicza część grupy została rozbita jeszcze w lubelskim(w rejonie przepraw) a żołnierze ,którzy przekroczyli Bug-zabici/wyłapani już następnego dnia po przeprawie . Liczba dezerterów pierwotnie wynosiła około 380.W obławie na nich brały udział nie tylko Wojska Wewnętrzne NKWD(z czołgiem i samochodami pancernymi ) ale i pogranicznicy oraz oddział lWP w sile dwustu żołnierzy (które to lWP w starciach miało straty bojowe ).A korzystałem głównie z raportów radzieckich zawartych w opracowaniu P.Aptiekara Wojska Wewnętrzne NKWD przeciw polskiemu podziemiu Rosyjskiego Państwowego Archiwum Wojskowego określających m.in straty zbuntowanych na 285 zabitych lub ujętych i czas operacji/starć zbrojnych nad Bugiem na 6-8 marca a w mniejszym stopniu z książki generała Tadeusza Walichnowskiego,"U zródeł walk z podziemiem reakcyjnym w Polsce"który szereg spraw(zabicie dowódcy i oficerów radzieckich,przebijanie się grupy w błota pińskie,dokładny skład obławy)przemilczał oraz podał wyższą niż w radzieckich meldunkach liczbę strat dezerterów .

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1234   

Chyba to nie to, ale trafiłem przypadkiem na wspominki dowódcy kompanii czy plutonu w LWP, b. akowca, który pisał, że miał przeprowadzić kompanię przez Cyców do Włodawy w 3 dni, ale dostał rozkaz "z lasu", żeby dać nogę i pierwszego dnia połowa plutonu zwiała, drugiej nocy reszta. Facet poszedł w końcu do tej Włodawy, powołując się na chorą nogę /faktycznie miał w kiepskim stanie/, że przez to nie dotarł na miejsce. Pisane to jest dość chaotycznie, bez dat i prawie bez miejscowości. A, gostek nazywał się Andrzej Dolecki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.