Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
atrix

17 września 1939

Rekomendowane odpowiedzi

atrix   

Wszyscy wiemy że II wojna światowa wybuchła 1 września 1939r. W tym dniu Niemcy Hitlerowskie napadły na Polske. 17 września ZSRR zajeła nasze wschodnie terytoria. Załóżmy że Niemcy Hitlerowskie nie napadają na Polske 1 września 1939 roku. I nie maja takiego zamiaru, by uczynić to w przyszłości. Czy ZSRR posunął by się do napaści na nasz kraj właśnie 17 września , bez sprzymierzeńców.

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Nie. Iosif był niezwykle sprytnym człowiekiem. Gdyby nie miał pewności, że Alianci nie wypowiedzą mu wojny, ani że nie pokona Japonii przed uderzeniem, nie atakowałby.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak mi jest wiadomo to ZSRR wraz z Niemcami zaplanowali razem rozbiór polski. A więc nie sądzę aby ZSRR bez namowy Hitlera napadł na Polskę. Chodź faktem jest to że Stalin wysłał o wiele więcej armii niż Niemcy. Lecz samemu ZSRR jaki i Niemcom trudno było by samemu bez sojusznika najechać na Polskę w 1939r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Niemcom jakoś udało się pobić Wojsko Polskie. W momencie agresji ZSRR większość wojska przedzierała się przez Węgry i Rumunię do Francji.

A Stalin z Polakami poradziłby sobie bez problemu. Z wielkimi stratami, to prawda, ale poradziłby sobie. W Rosji ludzi mnogo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Nie wiem skąd pamiętam. Ponoć ofensywa aliancka miała nastąpić w piętnaście dni po wypowiedzeniu wojny. Czyli 18-ego września. Taka była wersja dla Polski. Też zastanawiające jest, czy Rosjanie wiedzieli o ustaleniach aliantów, że jednak tej ofensywy nie będzie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Dokładnie dwa tygodnie po wypowiedzeniu wojny.

Wiedzieli. Gdy Stalin dowiedział się o postanowieniach z Abbeville od agentów, kości zostały rzucone.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

To mam jeszcze jedną wątpliwość, a właściwie pytanie. Jak długo Rosjanie szykowali się do agresji na Polską?

Pięć dni? Czy może wcześniej, tylko działanie było nieudolne?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Ja myśle że że jednak jesteśmy w takim położeniu geograficznym że stoimy na pewnej granicy wpływów. Nazwijmy że nasze terytorium stanowi swego rodzaju poligon wojskowy. Załużmy że ZSRR atakuje samodzielnie Polske 17 września 1939 , to czy tak czy owak Niemcy zajmują nasze zachodnie tereny. Czynią to by chronić własne granice. Hitler wiedział że Stalin to wróg nr 1. Czyli wydarzenia potoczyły by sie podobnie, z tą różnicą że NH 30 września a ZSRR 17 września.

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Poczekaj, widiowy, zaraz zerknę do mojej pracy, bo pisałem o tym...

Mam!

W ciągu trwania kampanii wrześniowej, mimo zaciekłego oporu wojsk polskich, Wehrmacht posuwał się ciągle naprzód. W czasie tym trwały negocjacje między dyplomatami Rzeszy, a ZSRR, dotyczące daty uderzenia Armii Czerwonej na Polskę. Począwszy od podpisania paktu R-M, zarówno von Ribbentrop, jak i niemiecki ambasador w Moskwie, Friedrich-Werner von der Schulenburg, ponawiali prośby do rządu ZSRR o uderzenie na Polskę. Znaczącą odpowiedź otrzymali dopiero 9 września, gdy Mołotow oświadczył Schulenburgowi, że „sowieckie działania rozpoczną się jeszcze w tych dniach.” Najprawdopodobniej przyspieszenie decyzji o rozpoczęciu działań wojennych, spowodowały następujące czynniki:

-postępy niemieckiej ofensywy(znacznie większe, niż zakładała STAWKA-naczelne dowództwo Armii Czerwonej),

-wiadomość z 8 września podana przez Niemców o zajęciu przez nich Warszawy,

-brak znaczącej reakcji Aliantów na niemiecką agresję.

W związku z odwołaniem w Abbeville planowanej ofensywy Aliantów 12 września, stało się pewne, że Armia Czerwona uderzy w ciągu kilku najbliższych dni. 14 września, Mołotow oświadczył Schulenburgowi, że Armia Czerwona osiągnęła gotowość bojową wcześniej niż zakładano. Dwa dni później, 16 września, Schulenburg otrzymał oświadczenie od niemieckiego MSZ, w którym wyjaśniano podstawowe warunki współdziałania bojowego obydwu krajów oraz potwierdzano warunki zawarte w pakcie z 23. sierpnia. Tego samego dnia, Mołotow poinformował Schulenburga, że „wojskowa interwencja Związku Sowieckiego nastąpi lada dzień, może nawet jutro lub pojutrze(...)”. Około godziny 2 w nocy 17 września Schulenburgowi przekazano, że Armia Czerwona za cztery godziny przekroczy granice Polski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Ładna riposta Andreasie ;)

Ale, to kolejne pytanie. Od kiedy ACZ szykowała się do agresji na Polskę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Moja Biblia na ten temat, czyli ''Kresy w Czerwieni''...

Grzelak rozpisuje się na ten temat przez dobrych piętnaście stron, ale co wychwyciłem. Że pierwsze jednostki sformowane do działań ofensywnych na zachodniej granicy Kraju Rad, czyli Mińska Grupa Armijna zstały już w pierwszych miesiącach 1939r.

Jutro postaram się napisać jak najwięcej na ten temat. Obiecuję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kuba.n   

Myślę, że ZSRR odważyłoby się.

Wczoraj była okrągła rocznica, i akurat oglądałem tvp info gdzie przepytywali ludzi na temat tego wydarzenia, jakieś 90% przepytanych w ogóle nie znało tej daty ani nic nie wiedziało o tym wydarzeniu...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.