Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
he-man

Katarzyna II - Władysław A. Serczyk

Recommended Posts

he-man   

Tytuł: Katarzyna II

Autor: Władysław A. Serczyk

Wydawnictwo: Ossolineum

Rok wydania: 2010

Ilość stron: 340

ISBN: 978-83-04-04715-0

Już jest w sprzedaży długooczkiwany dodruk "Katarzyny II". Zapraszam do dyskusji na temat tej niezwykle ciekawie napisanej pozycji. Zresztą już samo nazwisko autora zapewnia lekturę na wysokim poziomie (tak przynajmniej uważam).

Biografia jednej z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii Rosji, carycy Katarzyny II, która dla Polaków stała się sprawczynią upadku państwowości.

„Podnoszono chorobliwą nienawiść do rewolucji francuskiej, wykpiwano jej ciągoty literackie. Sława prawdziwych i rzekomych wyczynów miłosnych przekształcała się w legendę budzącą grozę i wstręt[…] Kim była naprawdę urodzona w Szczecinie Zofia Anhalt–Zerbst, z woli losu Katarzyna II Aleksiejewna, imperatorowa Wszechrosji? Demonem zła, natchnieniem filozofów czy też władczynią, na którą czekała Rosja przez lat kilkadziesiąt?”

10905108580.89233400!kata.jpg

Edited by he-man

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Właśnie przeczytałem wydanie Świata Książki z 1997 r. Spodobała mi się ta biografia - oparta w większości na rosyjskich materiałach (dla jednego to zaleta, dla drugiego wada, bo o Katarzynie nie pisali tylko Rosjanie), ciekawie napisana, poruszająca ważne i mniej ważne aspekty jej życia (pozycja na dworze carowej Elżbiety, zamach, polityka wewnętrzna i zagraniczna etc.). Za to w tym wydaniu nie ma absolutnie żadnych obrazków, no i myślę, że działania w wojnach prowadzonych przez Rosję mogły zostać potraktowane bardziej szczegółowo (nie chodzi mi tu koniecznie o walki z RON, bo co nieco literatury na ten temat u nas, zwłaszcza o powstaniu 1794 r., narosło).

Share this post


Link to post
Share on other sites
he-man   

Faktycznie, zbyt ogólnikowe potraktowanie działań wojennych jest pewnym minusem "Katarzyny II", jednak brak ilustracji (obrazków - fajne określenie, jak na książkę popularnonaukową) nie jest w/g mnie jakąś szczególną ujmą. Owszem, czasami dobrze jest podczas lektury zerknąć na ciekawą fotkę lub reprodukcję. Niestety nie zawsze udaje się umieszczać ilustracje (prawa autorskie, opłaty licencyjne itp.).

http://www.allegro.pl/item937209668_ossoli..._ii_okazja.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
jednak brak ilustracji (obrazków - fajne określenie, jak na książkę popularnonaukową) nie jest w/g mnie jakąś szczególną ujmą. Owszem, czasami dobrze jest podczas lektury zerknąć na ciekawą fotkę lub reprodukcję. Niestety nie zawsze udaje się umieszczać ilustracje (prawa autorskie, opłaty licencyjne itp.).

Czy na ikonografię z epoki są jakieś prawa autorskie? Jeżeli by mówić o XX w. to miałoby to ręce i nogi, ale umieszczając XVIII-wieczną ilustrację, autor książki chyba nie musi się bać o to, że pogwałci twórczość artysty.

Share this post


Link to post
Share on other sites
he-man   

Niestety tak właśnie jest. Przecież obraz przedstawiony na jakiejś fotografii znajduje się w jakimś muzeum itp. Żeby je rozpowszechniać trzeba mieć pozwolenie od właściciela obrazu. I nie ma tu znaczenia, czy ikonografia jest XIX wieczna czy współczesna. Do tego dochodzą przede wszystkim opłaty za wykorzystanie i rozpowszechnianie zdjęć. A są to kwoty niejednokrotnie niebagatelne. Po prostu wszystko jest obwarowane prawami autorskimi i własnościowymi. Każde poważne wydawnictwo musi się do takich praw stosować i nie każde z kolei stać na takie wydatki.

pzdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Cóż, Świat Książki nigdy nie był przodownikiem w dziedzinie historii. No chyba, że w innych wydaniach książki Serczyka jest podobnie. No i czy prawa autorskie nie wygasają po 70 latach od śmierci autora? W przypadku obrazów z czasów Katarzyny miałoby to zastosowanie. A fajnie by było popatrzeć chociażby na kilka reprodukcji przedstawiających Kaśkę od pięknej młódki do usychającej kobiety-polityka.

Share this post


Link to post
Share on other sites
he-man   

Gwoli wyjaśnienia. Tu chodzi o prawa właścicielskie do obrazu znajdującego się w jakichś zbiorach. Tutaj nie mają zastosowania prawa autorskie (wiadomo, że 70 lat dawno minęło). A wykorzystywanie fotografii już raz użytych do innej książki, jest już naruszeniem praw autorskich (pokręcone to trochę, ale dura lex sed lex.

Pzdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.