Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
atrix

Mord w Zakroczymiu - 1939

Rekomendowane odpowiedzi

atrix   

Fort F1 w Zakroczymiu należący do grupy fortyfikacyjnej twierdzy Modlin, bronił się do końca września 1939 roku. Załoga na początku września 1939 liczyła 200 żołnierzy. Przeżyło tylko 40 , którzy poddali się Niemcom. Na idącą grupe jeńców z podniesionymi rękoma , skierowano miotacze ognia. Wszyscy zgineli. Czy oprawcy ponieśli karę za tą zbrodnie. jaka jednostka dokonała tego mordu?

Zródło TVP Historia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   

Pułk SS "Deutschland" jest odpowiedzialny za ten mord. Więcej o tym znajdziesz w "Bitwach polskiego września" Zawilskiego. Generalnie "walki" na odcinku zakroczymskim rozpoczęły się jakieś 2 godziny przed ustaloną kapitulacją twierdzy (SS-mani zaatakowali, wiedząc, że niedługo ma nastąpić kapitulacja !), zakończyły się jakieś 2 - 3 godziny po kapitulacji. Obrońcy byli początkowo zdezorientowani i otworzyli ogień. Później stało się to pretekstem dla Niemców do mordowania poddających się i jeńców. Ofiar było dużo więcej niż 40.

SS-mani z "Deutschlanda" stracili 15 zabitych i 35 rannych.

Edytowane przez Domen

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
41pp   

Zgoda, ale czy to nie był F.XB,

Troszkę tam "latałem", w mundurku, komunistycznego podchorążego.

A co to ma do tematu ?//ciekawy

Wydaje mi się, że NIEMIECCY MORDERCY , nadeszli , z kierunku Kroczewo, następnie, rozwinęli się, na rubieży, Henrysin - Pieczorgi /wył/.

Ale tak nam, opowiadał "polityczny" , czyli kłamał jak cała Komuna!!!

Przepraszam, teraz wiem że, to byli naziści z Marsa, i o żadnych miotaczach ognia nie mogło być, mowy; co najwyżej o rozdawaniu czekolady.

PS. za ... NIEMIECCY MORDERCY,... przepraszam.

Adminie, pora , przystąpić do swych czynności !!!!

Zamiast wzywać admina, sugerowałbym jednak skoncentrowanie się na temacie postu//ciekawygmv

I jeszcze jedno FI, był troszkę 1-1,5 km na wschód, ale może jak zwykle się mylę!

Upraszam o sprostowanie i pouczenie.

Poczenia udzielamy od ręki: prosimy o trzymanie się ram tematu//ciekawy

Edytowane przez ciekawy
tworzenie komentarzy nie mających nic wspólnego z tematem

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
41pp   

Oj Domen, czy nie za dużo wkładasz ciężarów , na tych "biednych", "ELEKTRYKÓW".

Ja nie lubię ich. Ale czy Zakroczym, nie "przyatakowały" elementy D-Kempfa.

Oczywiście że, mogę się mylić.

Przepraszam i proszę o naukę, naprawdę się nie znam.

gmv

Bądź co bądź, jestem tylko UCZNIEM i "spijam", jedyną prawdę!!

Edytowane przez 41pp

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

41pp napisał

Zgoda, ale czy to nie był F.XB,

Troszkę tam "latałem", w mundurku, komunistycznego podchorążego.

Wydaje mi się, że NIEMIECCY MORDERCY , nadeszli , z kierunku Kroczewo, następnie, rozwinęli się, na rubieży, Henrysin - Pieczorgi /wył/.

Ale tak nam, opowiadał "polityczny" , czyli kłamał jak cała Komuna!!!

Przepraszam, teraz wiem że, to byli naziści z Marsa, i o żadnych miotaczach ognia nie mogło być, mowy; co najwyżej o rozdawaniu czekolady.

PS. za ... NIEMIECCY MORDERCY,... przepraszam.

Adminie, pora , przystąpić do swych czynności !!!!

gmv

I jeszcze jedno FI, był troszkę 1-1,5 km na wschód, ale może jak zwykle się mylę!

Upraszam o sprostowanie i pouczenie.

Skoro znasz temat, a tym bardziej teren forteczny. To chętnie usłyszę Twoja wersje wydarzeń. Nie istotne skąd pochodzi informacja jaką posiadasz czy od politruka czy od Kowalskiego gdzieś tam mieszkającego w pobliżu.Każda relacja ma swoją wartość historyczną.

A sugestie w stosunku do admina nie mają sensu. To facet dość cierpliwy i roztropny. I zapewniam Cie daje się z nim wytrzymać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
41pp   

OK, to co wiem, nie od Kowalskiego;

MiD WIH, II/2/172. Kulesza

Czyżewski, Wspomnienia.... s.61-62, 87-95,

No teraz na chłodno, atak 6:30, 28.09, siłami DPanc "Kempf", a właściwie zmotpp. "Deutschland", nie był SS, który uderzył, na pozycje resztek, 2DP -płk Czyżewskiego, bo jak wszyscy wiemy "Dywizjoner", już z walizami i żonką, był w Rumunii, /może się mylę, ale to chyba, Dojan-Surówka, czy nieDojda - Surowa/.

A wszystkiego się dowiedziałem, u wróżki i u Pani Kłosiewiczowej, z Cybulic Małych, znanej jako "Babcia wiaderkowa", mp. Stare Grochale.

Starczy

Polecam jeszcze gen Thommee, Cehaka, Młodzianowskiego, a potem do roboty , piszcie Młodzi Historię na nowo.

A jeśli chodzi o Admina, cóż zapisałem się 18h temu , to i pora zrobić miejsce młodym wilkom

Miło Było

Dzięki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Ad.41pp

Ciekawe rzeczy piszesz, szkoda tylko, ze masakrujesz swoje posty głupimi komentarzami.

A jeśli chodzi o Admina, cóż zapisałem się 18h temu , to i pora zrobić miejsce młodym wilkom

Nie znam sprawy ale czyżby marzyła się jakaś martyrologia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

41pp napisał

OK, to co wiem, nie od Kowalskiego;

MiD WIH, II/2/172. Kulesza

Czyżewski, Wspomnienia.... s.61-62, 87-95,

No teraz na chłodno, atak 6:30, 28.09, siłami DPanc "Kempf", a właściwie zmotpp. "Deutschland", nie był SS, który uderzył, na pozycje resztek, 2DP -płk Czyżewskiego, bo jak wszyscy wiemy "Dywizjoner", już z walizami i żonką, był w Rumunii, /może się mylę, ale to chyba, Dojan-Surówka, czy nieDojda - Surowa/.

A wszystkiego się dowiedziałem, u wróżki i u Pani Kłosiewiczowej, z Cybulic Małych, znanej jako "Babcia wiaderkowa", mp. Stare Grochale.

Starczy

Nie starczy. Rozwiń myśl, a i przydała by się jakaś mapka sytuacyjna wydarzeń. I najważniejsze pytanie, istota rzeczy która najbardziej mnie interesuje czy doszło do mordu na jeńcach polskich czy Twoim zdaniem nie?

cóż zapisałem się 18h temu , to i pora zrobić miejsce młodym wilkom

No to witaj młody wilku ;)

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
41pp   

..I najważniejsze pytanie, istota rzeczy która najbardziej mnie interesuje czy doszło do mordu na jeńcach polskich czy Twoim zdaniem nie?..

Tak, tylko zrobił to WH, Niemcy a nie "elektrycy".

Q-cze, w najczarniejszych snach, nie przypuszczałem, że będę "advokatus diaboli".

Tak mapa by się przydała;

np , http://igrek.amzp.pl/WIG100_P39_S31

gmv

Edytowane przez 41pp

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
41pp   

Wybaczcie, ale Jędrek W. nie jest dla mnie Guru, nawet jak by przytoczył 1000 Aleksandryjskich mikrofilmów;

Ostatecznie pamiętajcie Panowie, że mamy demokracje.

Pozdrawiam

gmv

gregski...Ad.41pp

Ciekawe rzeczy piszesz, szkoda tylko, ze masakrujesz swoje posty głupimi komentarzami."...

Dobra już nie będę pisał.

Edytowane przez 41pp

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

z prac można wymienić wspomnienia L.Czyżewskiego - Wspomnienia dowódcy obrony Zakroczymia z 1973 roku, czy prace

J.Jasińskiego Ostatnie godziny twierdzy Modlin w Materiały do historii wojskowości 2007 oraz książkę pana K.Szczerbatko Tempus fugit, Zakroczym 1939-1945, Zakroczym 2010 s. 91-104 na podstawie której to pisze.

Zbrodni dokonać mieli SSmani z Dywizji Pancernej "Kempfa". Mianowicie po ogłoszeniu zawieszenia broni zaatakowac mieli oni fort w Zakroczymiu, szturm którego odparto. w pracy pana Szczerbatka przytoczono m.in. relacje K.Latosińskiego który rozstrzeliwanie jednej z grup jeńców widział ze strychu, jak twierdzi widział on rozstrzelanie 39 jeńców. O użyciu miotaczy płomieni wspomina zaś w swojej relacji Maria Boner.

natomiast o co chodzi z ucieczka Czyżewskiego do Rumunii to nie wiem - z tego co wiem do października 39 przebywał w obozie w Działdowie, zwolniono go stamtąd a następnie od lutego 1940 działał w ZWZ-AK

Edytowane przez secesjonista
usunięto zdublowany post

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.