Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
he-man

August III Sas - Jacek Staszewski

Recommended Posts

he-man   

Tytuł: August III Sas

Autor: Jacek Staszewski

Wydawnictwo: Ossolineum

Rok wydania: 2010 (wyd. 2 uzupełnione)

Ilość stron: 336

ISBN: 978-83-04-0534-1

August III Sas, król Polski i elektor Saksonii, przez niektórych historyków oceniany był jako władca bezmyślny, leniwy, sybaryta, nie wykazujący zainteresowania losami państw, w których rządził. To za jego panowania powstało słynne powiedzenie „za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa!”

Jacek Staszewski, docierając do źródeł w archiwum drezdeńskim, odkrył informacje zmieniające w zasadniczy sposób ten jednostronnie negatywny wizerunek władcy. Zdaniem autora August III „był monarchą cieszącym się autentycznym szacunkiem. Zapracował nań zarówno własnym sposobem życia, jak i wiernością zasadom... był sojusznikiem solidnym, uczciwym, przestrzegającym norm w stosunkach międzynarodowych i w odniesieniu do swych polskich i saskich poddanych...” Z książki wyłania się także prywatny wizerunek Augusta III – jego głębokie przywiązanie do żony i dzieci czy zamiłowanie do polowań.

http://www.ossolineum.pl/images/12651136240.02429900!august_m.jpg

Przeczytałem tą książkę z dużym zainteresowaniem, tym bardziej że czas rządów Augusta III był (i w dalszym ciągu jest) postrzegany jako pasmo klęsk i niepowodzeń politycznych, rozpasania szlachty i magnaterii. Natomiast po lekturze publikacji prof. Jacka Staszewskiego okazuje się, że nie do końca tak można uważać. Rządy Augusta najczęściej ocenia się poprzez pryzmat tego, co wydarzyło się w czasach późniejszych (niepowodzenia na arenie międzynarodowej, rozbiory itd.) Okazuje się jednak się, że tak naprawdę władca ten robił właściwie co mógł w danym momencie. A to, że nie mógł zbyt wiele, bo i kasa pusta (po szaleństwach jego ojca Augusta II Mocnego), armia słaba, dyplomacja w rozsypce (również do pewnego stopnia spadek po tatusiu) dawało takie efekty, że jego rządy powszechnie postrzegane są jako słabe i nieudolne. Sam August III jawi się więc nam, jako zupełnie inny człowiek niż dotąd uważano. Nie mówiąc już o jego życiu prywatnym (jakże ułożonym i zupełnie innym od tego, jakim mógł się "poszczycić" August II) , o które większość z nas by go w ogóle nie podejrzewała.

Warto również podkreślić lekkość pióra i styl pisarski autora, który sprawia, że książkę "August III Sas" czyta się łatwo i przyjemnie (co nie jest częste przy tego typu publikacjach).

He-man

Zapraszam forumowiczów do dyskusji na temat tej książki oczywiście jeśli już ją czytali. W innym przypadku życzę szybkiego nabycia tej pozycji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
bo i kasa pusta (po szaleństwach jego ojca Augusta II Mocnego)

August II też nie mógł pochwalić poprzedników w tej kwestii.

Warto również podkreślić lekkość pióra i styl pisarski autora, który sprawia, że książkę "August III Sas" czyta się łatwo i przyjemnie (co nie jest częste przy tego typu publikacjach).

Mnie to się akurat średnio czytało.

Ale to nie jest ważne. Najważniejsze, że Staszewski zrobił duży krok w sprawie rehabilitacji (przynajmniej częściowej) Augusta III w Polsce, m.in. dzięki niemu Warszawa wchodziła w okres szybkiego rozwoju. Niepodważalne są zasługi króla dla kultury, rzekomy brak osobistego prowadzenia polityki wewnętrznej musi zostać zastąpiony tym, że August próbował podejmować próby przynajmniej częściowego zreformowania ustroju. Próby te, na skutek działalności opozycji, okazały się nieudane. Autor poświęca też trochę miejsca mniej znanym w Polsce sprawom (np. konwersja Sasa na katolicyzm w młodości), wykorzystał wiele prac polsko- i niemieckojęzycznych.

Czytałem I wyd., czy ktoś wie na ile zostało ono poprawione?

Share this post


Link to post
Share on other sites
he-man   

Byłoby fantastycznie gdyby na rynku znowu pojawił się "August II Mocny", także Jacka Staszewskiego. Wówczas lektura czasów saskich byłaby kompletna. Teraz jednak trzeba się zadowolić tylko (!) "Augustem III Sasem".

http://www.allegro.pl/item938937909_ossoli...sas_okazja.html

Edited by he-man

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.