Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
maxgall

Ceny uzbrojenia i wyposażenia w XVI-XVII wieku

Rekomendowane odpowiedzi

maxgall   

Może dla porównania spróbuję przedstawić koszty wyposażenia roty strzeleckiej pieszej i arkebuzerskiej (koszty wyposażenia bez broni palnej, uśrednione ceny dobrej jakości wyposażenia z końca XVI wieku):

Koszt wyposażenia arkebuzera (rapier/szabla, puginał, hełm, półzbrojek, koń, rząd koński, siodło z dodatkami, ostrogi): 56 złotych i 21 groszy.

Koszt wyposażenia strzelca pieszego (pika, szabla, puginał): 5 złotych i 9 groszy.

Czyli 100 arkebuzerów to koszt około 5600 złotych, podczas gdy 100 piechociarzy to tylko 500 złotych.

To dobrze ilustruje powody kontynuowania zaciągu towarzyskiego dla kawalerii. :D

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Strzelec pieszy z piką? Dziwny wojak :D Poszukam cen z XVII wieku, zobaczymy jak to wyglądało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   
Strzelec pieszy z piką? Dziwny wojak ^_^ Poszukam cen z XVII wieku, zobaczymy jak to wyglądało.

Jeżeli Waszmość Panu pika wadzi, to zawsze możesz Waść odjąć 5 groszy.

;)

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

mam pozycję p.t. "Produkcja i koszty uzbrojenia w Polsce w XVI w.". Troszkę cen:

miecz zwykły ["wiejski"] - ok 5 gr, miecz spisski - ok. 10 gr, passawski - 12 - 15 gr, długi z taszkami - 6 gr.Koszt zaś całkowitej oprawy: [pełna rękojeść, uszycie pochwy] - od. 10 gr., głownia- prawdopodobnie ok 14 - 20 gr.

Kord: od 11 do 20 groszy, oprawianie od 3 do 6 groszy

Koncerz: okolo 50 groszy litewskich , koncerz prosty - 60 gr. litewskich

Szable: oprawa: ok 20 gr, jelec z wąsem 0 ok 15 groszy, całe szable [gotowe, tureckie] - 4-5 fl [120 - 150 gr]

Kopia: z grotem - 12 gr, bez grota - 10, zaś pod koniec tulecia [1589 r] już ok 20 gr.

Pika - od 30 do 122 gr. litewskich

Halabarda - 22 gr za szt.

Kolczuga - 6-9 florenów, choć bywały i po 15...

Rękaw pancerzowy - od 5 do 8,5 fl.

Hełm - ok. 1 fl i 15 - 18 gr

Tarcza - 30 - 36 gr

Koń bojowy- średnio 10 - 20 fl.

Wędzidło: od 7 do 16 gr, importowane [włoskie - 15 - 24 gr]

Siodła - od ok 30 gr wzwyż

Ogólnie: kopijnik konny [trzecia ćwieć XVI w, ceny w groszach] od 850 [zwykły] po 1550 [dobry]; husarz [iV ćwieć]: od ok. 800 do ok. 1500; arkebuzer [iV ćwierć ostatnie dziesięciolecie] - od ok. 670 do ok 1300 gr.

pozdr

Ps. mam nadzieję że coś pomogłem

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   
mam pozycję p.t. "Produkcja i koszty uzbrojenia w Polsce w XVI w."

Przyznam że tej właśnie pozycji zaczerpnąłem dane zamieszczone we wcześniejszych wpisach.

Czy masz (lub znasz) może jakąś pozycję która oisywała by w taki sam (lub podobny) sposób wiek XVII?

pozdr

Edytowane przez maxgall

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nieco takich danych podają np. H. Wisner w swoich pracach o armii litewskiej czy J. Maroń w 'Wojnie trzydziestoletniej na Śląsku'.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Niestety tylko "nieco" i na wyrywki, a tu człowiek z chęcią zanurzył by się w jakimś całościowym opracowaniu.

Takie cząstkowe przedstawienie danych może prowadzić do pułapek, jak ta sakramencka kopia za 9 złotych.

pozdr

Edytowane przez maxgall

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

mam statut cechu kowali i płątnerzy z Torunia z 1620 r, lecz niestety po niemiecku...

Przeglądając "Rachunki miasta Wojnicza"

1619 [sierpień] - "od chędożenia miecza miejskiego" - 6 gr

1642: "za 14 podków nowych i dwie starych" - 75 gr

1642: "za dwadzieścia i dwie podkowie" fl. 3 gr 22

1649: [z wydatków na Niemców spod chorągwi jegomości pana Korniakta]:

- za konia białego - 22 fl.

- za konia cisawego - 20 zł.

- za konia cisawego - 22 fl.

- za cztery śle [?] - zł. 2 gr 12

- za ośm postronków - gr 16

- za ośm podwodków - gr 8

- za łągwę żelazną - gr 6

- za podłoski - gr 10

- za wagę - zł 1 gr 6

- za połkoszek - gr 14

- za siodło - fl. 2 gr 10

- za kamień prochu zań zł 14//15

- za kamień ołowiu zań zł 2//15

Mam nadzieję że to coś pomoże, choć pewnie niewiele...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

O coś takiego mi chodziło, tylko więcej, więcej więcej...

^_^

Przepiękne dane - pomimo że kilku słów nie rozumiem ;)

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

łągiew - pręt żelazny łączący sztelwagę z osią przednią wozu

połkoszek - jedna z dwóch części kosza wiklinowego wyściełających ścianę szczytową, dno i boki wozu

podłosek/podlosek - podłoga, dno

kamień prochu - to jakieś 10,5 kg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1649: [z wydatków na Niemców spod chorągwi jegomości pana Korniakta]:

Gwoli wytłumaczenia - chodzi o liczący 400 porcji regiment dragonii, istniejący w II i III ćwierci owego roku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

No to ja sobie pozwolę na małe rozwinięcie cen kopii husarskich pod koniec XVI stulecia, z tego samego opracowania jakie nam raczył zaserwować FSO:

Rok 1561:

- hasta usarska prhosta picta: 6 gr.

- hasta usarska dęta: 12 gr.

Rok 1589:

- drzewo [kopia] usarskie nie dęte malowane: 20 groszy

Przyjmując że cena kopi drążonej [dętej] wrosła porównywalnie z ceną kopii niedrążonej, można określić cenę kopi husarskiej drążonej na około 24 grosze.

Do tego dochodziły groty: 3 gr. za zwykły i 6 gr. za grot powleczony miedzią.

Na tej podstawie można by przyjąć że cena kopi husarskiej (bez proporca) pod koniec XVI wieku wynosiła około 1 złp. (30 groszy).

pozdr

Edytowane przez maxgall

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

kilka kolejnych danych, tym razem z pozycji: "Handel zagraniczny Krakowa w I poł XVII w."

- z Cieszyna przywieziono 56 sztuk kordów niemieckich za 61,5 grzywny

Poniżej z "Polska broń. Broń biała"

Taryfy z siąg grodzkich sieradza:

- szabla prosta bez oprawy groszy 20

- szabla dobra głownia za złoty

- kord głownia za groszy 20

- pałasz glownia za groszy 24

Cennik województwa brzesko - kujawskiego z 1621 r.

" ... Kord chędogo oprawny, nowy przednio dobry floreny 2 groszy 15. Podlejszy kord złoty 2. Szabla oprawna z brajcarami pobielanymi usarska. Pałasz dobry węgierską oprawą chędogą prosty złotych 3 groszy 15 [...], Koncerz chędogo oprawny i z dobrem żelazem zł 6 ..."

Cennik z 1628 r. mający obowiązywać w całej Koronie:

"... Szabla oprawna w Kus [...] gotowa ze wszsytkim hajducka wybielona żelazem za groszy siedemdziesiąt. Koncerz w capę [...] oprawny, z konkami pobielanymi i krzyżem za złotych cztery. Koncerz w kus oprawny, żelazem pobielonym, za złotych trzy. Pałasz w kus oprawny z żelazem za złotych trzy. Pałasz żelazem oprawny w capę za złotych szęść. Miecz w kus oprawny z żelazem i krzyżem za złotych pięc. Kord żelazem oprawny w capę za złotych cztery. Kord żelazem oprawny w kus za złotych trzy...". Ten sam akt ustala maksymalną cenę muszkietu "dla piechoty" na 8 zł, trzewików chłopskich "na wielką nogę" na 12 groszy...

Może troszkę pomoże.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   
Cennik z 1628 r. mający obowiązywać w całej Koronie

Hmm... a nie jest to wyciąg z cennika ustalonego w wyniku prac komisji lubelskiej na sejmie w 1627 roku?

Gdzie takie cudo można znaleźć? Ja dotychczas znałem ten (chyba ten) cennik tylko z tabel w opracowaniach, a tam szczegółów przez Ciebie przytoczonych mało, oj bardzo mało...

pozdr

Edit:

Szabla oprawna z brajcarami pobielanymi usarska.

Czy przypadkiem nie masz ceny tej szabli? Wybacz że się dopytuje, lecz strasznie ciekaw jestem jej ceny.

Edytowane przez maxgall

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witaj;

ceny owej usarskiej nie ma, lecz na mój gust ma ona dokladnie tą samą cenę co kolejna pozycja, lecz mogę się mylić. W pozycji którą cytowałem -> Nadolski Andrzej, Polska Broń. Broń biała. podane jest tylko tyle co wrzucilem wiecej nie ma nic niestety... Poszukam jeszcze, może coś znajdę, ale nie obiecuję.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.