Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
w4w

Najważniejsza bitwa XVII w.

Rekomendowane odpowiedzi

Wcale nie, przecież wspierali ich Tatarzy bez których by nie mieli szans.

W dodatku Korsuń przypadł 4 dni po śmierci W4W dając pole do popisu Ossolińskiemu,

który doprowadził do Piławiec i Zborowa.

Byłem po prostu niedokładny - Korsuń w połączeniu z innymi wydarzeniami okazał się jedną z najważniejszych lub nawet najważniejszą bitwą w Europie. Można stwierdzić że upadek Polski zaczął się od Korsunia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bartek97   

Drogi w4w po co zadawałeś to pytanie skoro każda odpowiedź inna od Rocroi jest dla ciebie nie do przyjęcia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie ogromne znaczenie dla Europy(a dokładnie jej wschodniej części)miała bitwa pod Batohem gdyż pozwoliła Chmielnickiemu na odzyskanie autorytetu nadszarpniętego klęską pod Beresteczkiem i dodatkowo znacząco zachęciła do ataku na RON Rosjan mających wciąż w pamięci lanie jakie sprawił im Władysław IV.Gdyby tej klęski nie było historia mogła się potoczyć zupełnie inaczej tym bardziej że umożliwiła Chmielnickiemu na zaangażowanie się w wewnętrzne sprawy Mołdawii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To że Chmielnicki zaangażował się w kwestie mołdawskie akurat dużo nie zmieniło, niemniej jednak Batoh bez wątpienia wpłynął na zmianę wizerunku RON wśród państw sąsiednich, kosztował nas dużo doświadczonego żołnierza i jakimś stopniu leży u podstaw wybuchu wojny 1654-1667 z Rosją i 'Potopu' szwedzkiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To że Chmielnicki zaangażował się w kwestie mołdawskie akurat dużo nie zmieniło, niemniej jednak Batoh bez wątpienia wpłynął na zmianę wizerunku RON wśród państw sąsiednich, kosztował nas dużo doświadczonego żołnierza i jakimś stopniu leży u podstaw wybuchu wojny 1654-1667 z Rosją i 'Potopu' szwedzkiego.

Właśnie o to mi chodziło ponieważ sąsiedzi RON zobaczyli jej osłabienie(zwłaszcza iż jak wspomniałeś utraciliśmy w niej najbardziej doświadczonych wojaków)które postanowili wykorzystać i w efekcie RON musiała walczyć na kilku frontach jednocześnie.To było jak domino jedna kostka przechylając się uruchomiła kolejne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem za Rocroi, ponieważ upadek rodu cesarskiego nie może przejść nie zauważenie na dworach europejskich :o i wpływu na historię Europy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

O ile mi wiadomo to porażkę w tej bitwie poniosły wojska Habsburga hiszpańskiego który był królem a nie cesarzem i nie spowodowała upadku dynastii ani państwa ,najwyżej była początkiem zmierzchu Hiszpanii.Według mnie najważniejszą bitwą XVII wieku była bitwa pod Wiedniem 12 IX 1683 która zatrzymała ekspansję imperium tureckiego,była to bitwa ważna i dla historii Europy jak i dla historii Polski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie tak do końca, wyobraź sobie armię Turecką, która zostaje okrążona i musi przezimować nawet w swoje zdobyczy. Moim zdanie bitwa pod Breitenfeld, nie dość, że przetrwał protestantyzm, bez Szwedów katolicy pobili już Danię. Bitwa dała również początek potędze państwa szwedzkiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pokonanie polskiego wojska stacjonującego w Moskwie. gdyby Polaków nie pokonali na tronie Moskwy zasiadłby polski król, nie byłoby rozbiorów...

Edytowane przez secesjonista
poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.