Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Patrząc na stan wojenny przez "krzywy obiektyw" filmów typu: "Rozmowy kontrolowane", oczywiście nie będziemy mieć prawdziwego obrazu tych czasów.

Wbrew pozorom nasza telefonia była nadzwyczaj sprawna, takoż i poczta. Ta ostatnia potrafiła dostarczać listy do odpowiedniego adresata w niecały dzień...

19 grudnia w Dzienniku TV nadano rozmowę z "nawróconym" członkiem Solidarności z Nowej Huty, niejakim Zawadą.

Dnia następnego, w wydaniu popołudniowym rozmowę powtórzono, w reakcji: "... na liczne

żądania telewidzów".

Jak owe żądania dotarły tak szybko na Woronicza - pozostaje tajemnicą władz.

/za: C. Blicharski "Notatki emeryta z okresu stanu wojennego – fragmenty", "Glaukopis" nr 7-8, 2007/

"Telefony, telefony, telefony - w mojej głowie wciąż" - "To ja, mówiłem, Wacław Jarząbek" <_<

A tak mówiąc pół żartem, pół serio - może chodzono po mieszkaniach, i wsłuchiwano się w reakcje ludności.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie stan wojenny polała by się krew. 1. Wojna domowa 2. Wkroczenie min. Rosji.

To według Tyberiusza kilka istnień ludzkich, które przypadkowo unicestwiono w czasie stanu wojennego to jest mała igraszka.

Ja widziałem ... wojnę domową w nowym stylu. Taką jakby podjazdową, cichą, "bardziej moralną" czy cóż w tym stylu. Jak brat brata zabija - to co to jest?

A podsłuchy? Można zabić również moralnie, że tak powiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Może gdyby nie wprowadzono stanu wojennego, mielibyśmy sytuację podobną do sytuacji na Ukrainie.Kto wie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
KDK   

Gdyby nie stan wojenny polała by się krew. 1. Wojna domowa 2. Wkroczenie min. Rosji.

Rosja nie planowała wkroczyć . Naszym kraju posiadali sporą armie i nie musieli wkraczać . Stacjonowali na terytorium Polski i było ich ponad 200 000 sowieckich żołnierzy .Gdyby chcieli to mogli bez problemu zdobyć nasz kraj i ta liczba żołnierzy wystarczyła by do opanowania naszego kraju . Jaruzelski prowadził naszym kraju stalinizm .Nie jest to przesadzone . Jaruzelski walczył z kościołem . Stworzył własne szwadrony śmierci . Za Stalina te szwadrony śmierci mordowały ludzi i to samo zrobił Jaruzelski . Po zamordowaniu lub pobiciu oczerniano te osoby i kreowano że są pijane i to je zabiło . Zamordowano Popiełuszkę a wcześniej znieważano go . Zamordowano też ks Stefana Niedzielaka i ks Stanisława Sucholca i te osoby wcześniej pobito a jednemu z tych kapłanów złamano kręgosłup .Kreowano ze pijaństwo ich zabiło .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Ale te 200 tysięcy to liczysz z rodzinami żołnierzy radzieckich i pracownikami cywilnymi.

Z tymi polskimi szwadronami śmierci za Jaruzelskiego to mnie zaskoczyłeś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Razoblade1967 pisze:Nie miało to żadnego wpływu na fakt godziny milicyjnej na terenie reszty kraju. Zresztą już od maja 1982 została ona zniesiona na obszarze całego kraju - jak zresztą większość uciążliwości dotyczących "zwykłych ludzi" w czasie SW bo telefony zaczęły działać po paru tygodniach ...

U mnie, na warszawskim osiedlu, w maju 1982 zniknął aparat telefoniczny zawieszony na ścianie tak zwanego pawilonu usługowego. I już nigdy nie pojawił się ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

...w maju 1982 zniknął aparat telefoniczny zawieszony na ścianie tak zwanego pawilonu usługowego. I już nigdy nie pojawił się ...

Tylko czy to było w jakikolwiek sposób związane ze SW? Chyba nie... aparaty telefoniczne tego typu pojawiały się i znikały zupełnie niezależnie od okoliczności politycznych. Też pamietam jak na osiedlu był w jednym miejscu, potem go zdjęli i pojawił się w innym miejscu itd. Bardziej "stabilne" były budki telefoniczne, ale te aparaty mocowane na pawilonach handlowych i innych obiektach (na śicanie) czasem zmieniały miejsce, a czasem je likwidowano lub pojawiały się tam gdzie ich wcześniej nie było. Jakoś nie widzę związku SW ze zlikwidowaniem aparatu telefonicznego w maju 1982 z jakiegoś pawilonu.

Edytowane przez Razorblade1967

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Polecam "Wstanie. Zbiorowy dziennik stanu wojennego" / koncepcja i prowadzenie Zbigniew Gluza

A możesz wyjaśnić, czemu tę pozycję polecasz, co tam jest ciekawego, kto to wydał no i w ogóle choć parę zdań.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Wstanie - zbiorowy dziennik stanu wojennego" - redaktor odpowiedzialny Zbigniew Gluza, wydawnictwo KARTA. To relacje naocznych świadków ( na przykład Bujak, Sobolewski, Zagajewski, Szczypiorski, ale również żołnierze Wojska Polskiego ), którzy opowiadają o swoich przeżyciach w stanie wojennym. Niekiedy bardzo osobiste to wspomnienia, niekiedy związane z Wyższą Racją Stanu, a niekiedy są to takie fotografie momentów, chwil wyłowionych z niepamięci.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Popularny youtuber wstawił klip o stanie wojennym. 

 

 

W klipie tym padło zdanie które idealnie w najbardziej syntetyczny sposób podsumowuje ten czas.

"Ekonomii nie dało się spałować"

Aż się skręcam z zazdrości, że to nie ja na to wpadłem... 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.