Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
FSO

Specyfika: podobieństwa i różnice (TDW - Teatry Działań Wojennych)

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

Druga Wojna Światowa to ileś kampanii, masa bitew, jeszcze większa liczba mniejszych starć toczonych w Eeuropie [całej] i Azji [na kontynencie i na morzach i oceanach]. Często operując jakimiś nazwami, mówiąc o bitwach posługujemy się skrótem TDW - Teatr Działań Wojennych. Jak bardzo się one różniły, jak bardzo były podobne, które kampanie przypisać do któego teatru i dlaczego...? Z jakiego powodu tak wyraźnie je wyodrębniamy i czy ma to tylko "podstawę" geograficzną? A może także specyfika działań i metod walk jest inna?

Zapraszam.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dante666   

Wiesz trochę nie zakapowałem..

Chodzi ci na jakiej podstawie dzielimy bitwy na poszczególne rodzaje itp.???

Jeżeli tak to oczywiście że geografia ma znaczenie w nazewnictwie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Dante666: mówi się o Zachodnim TDW, Wschodnim TDW, Dlaekowschodnim TDW i tak dalej - i zastanawiam się, chcę podyskutować, czy zostały one wyodrębione tylko z powodu geograficznego, czy różnily się od siebie w jakiś sposób, czy charaketrystyka działań wojskowych wskazuje, że ów podział ma rację bytu.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dante666   

OK zrozumiałem :D

Myślę, że nazwano je tak ze względów geograficznych.

W każdym razie takie było pewnie początkowe założenie.

,,Zachodnim TDW, Wschodnim TDW, Dalekowschodnim TDW i tak dalej...''

Nazwa jednak to tylko nazwa :lol:

Np.

Dalekowschodni TDW (np. Stalingrad) był na 100% trudniejszy i wymagający większego poświęcenia od żołnierzy niż sam Wschodni TDW. (np. Warszawa choć nie jestem pewny czy do tego TDW można ja zaliczyć)

Tu z pewnością szczególnie trzeba zwracać uwagę na ciężkość walk.

Chociaż geografia zawsze miała w nazewnictwie pierwsze miejsce ^_^

Ja bym tu patrzył raczej na ciężkość walk i ilość strat.

(Oczywiście poza geografią która zawsze pozostanie na 1 miejscu w tym temacie)

Takie jest moje zdanie.

PS.

Nie poruszyłem tutaj tematu klimatycznego i położenia terenowego bo chcę dać innym sie wypowiedzieć na ten temat zanim coś dorzucę.

Może ty FSO w tym zakresie się wypowiesz?

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
glowas90   

Może też weźmy pod uwagę rodzaje i kulturę wojsk które brały udział w poszczególnych TDW.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Dante666: tytulem wstępów i wyjaśnień - Dalekowschodni TDW - to wojna w Azji, Wschodni TDW to wedug mniej lub bardziej ogólnej opinii - Front Wschodni. Oczywiście istnialy także dalsze podzialy [n.p. wojna na Pacyfiku, w Chinach etc.]

glowas90: to także jest specyfiką tych dzialań. Zupelnie inne metody walki i zupelnie inny sposób prowadzenia dzialań wojennych byl w Chinach, a inny na Pacyfiku, inaczej wyglądaly ofensywy w wykonaniu RKKA, a inaczej nazwijmy to Aliantów Zachodnich.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dante666   

Tak sposób walki był ważny. Jednak często był narzucany przez zróżnicowanie terenowe.

Co do sposobu walki to oczywiście miał znaczenie, bo jakby nie patrząc w Europie nie znalazłbyś problemu ''kamikadze'' co innego w Japonii :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dante666   

Owszem byli ale nie na taką skale.

Każda armia miała inny sposób walki, uzbrojenie (nie zawsze), przekonania, cele.

To wszystko decydowało o TDW ^_^

PS.

Możesz mi coś na priwie albo w oddzielnym temacie o tych kamikadze Europejskich coś napisać, bo trochę nie w temacie z nimi jestem :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Dante: gwoli ścisłości: Niemcy - walczyli w Europie i na Wschodzie i na Zachodzie i jeszcze w Afryce, potem Włoszech. We wszystkich tych kampaniach sprzęt był dokładnie taki sam. Różnił się on wyposażeniem ,w filtry czy maskowaniem, nie projektowano specjalnych czołgów do Afryki, karabinów - na Zachód. Podobnie ZSRR - dokładnie tym samym walczył w Azji i w Europie, Amerykanie: karabiny, czolgi, działą mieli takie same w Azji i w Europie.... Różniła się taktyka walki - na Zachodzie czy na Wschodzie, różna byłą taktyka walki w Azji [Chiny] i na wyspach. Zupełnie inna była taktyka armiii amerykańskiej a inna niemieckiej, i ja sklaniam się ku wyższości niemieckiej. Z drugiej strony - zadsady działań, sposób wykorzystabnia czołgów był bardzo podobvny i w RKKA i w WH, choćby z racji tego co wymuszały warunki terenowe. Do charakterystycznych działań ACz należało długie przygotowanie artylerysjkie i niespotykana koncentracja luf na km frontu...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.