Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Waldemar Łysiak - ocena literatury, publicystyki

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

W "Cesarskim pokerze" podobała mi się forma książki- pokerowa rozgrywka- dobrze się czyta. Ale Łysiak parafrazuje zbyt często Macdonella, zamiast zaprezentować swoje zdanie! Tak jakby przepisywał książkę Macdonella (nieudolnie, bo "Napoleon i jego marszałkowie" to książka nie do podrobienia) innymi słowami. Zbyt często to widać. Chociaż wiadomo- od pewnych rzeczy nie da się uciec- od cytowania, powoływania się. Sama często powołuje się na różnych znawców epoki napoleońksiej, to normalne. Ale kiedy pisze się książkę, wymagany jest moim zdaniem większy profesjonalizm.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
! Tak jakby przepisywał książkę Macdonella (nieudolnie, bo "Napoleon i jego marszałkowie" to książka nie do podrobienia) innymi słowami.

Bo przepisywał , smutne jest to że uważa się tego człowieka za propagatora epoki napoleońskiej . Żałosny nacjonalista , który przedstawia erę napoleońską w konwencji XIX wiecznej . Zdecydowanie nie polecam , tylko szkodzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A o czym w ogóle ten facet pisze? I dlaczego taki kontrowersyjny (przyznam, że takie coś o nim słyszę w różnych miejscach, ale nie miałem okazji się z jego twórczością zaznajomić, a nawet ochoty zbytnio nie mam i czasu; tak z ciekawości pytam).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
A o czym w ogóle ten facet pisze? I dlaczego taki kontrowersyjny (przyznam, że takie coś o nim słyszę w różnych miejscach, ale nie miałem okazji się z jego twórczością zaznajomić, a nawet ochoty zbytnio nie mam i czasu; tak z ciekawości pytam).

Próbuje pewne swoje tezy dotyczące epoki napoleońskiej przedstawiać w swych książkach. Wiele ma typowo beletrystycznych , bardzo ciekawych i dobrze ododających realia epoki , wiele też mających wykazać pewne tezy , czy szczegółowo opowiadać o wydarzeniach, jak choćby "Napoleoniada"- fakty epoki związane z Polską .

[ Dodano: 2008-06-11, 06:54 ]

Bo przepisywał , smutne jest to że uważa się tego człowieka za propagatora epoki napoleońskiej . Żałosny nacjonalista , który przedstawia erę napoleońską w konwencji XIX wiecznej . Zdecydowanie nie polecam , tylko szkodzi.

Ktoś kto napisał tyle pożądnych książek o Napoleonie i jego osobie, który propaguje białą legendę napoleońską , świetnie opowiada o osobie Napoleona i potrafi skupić uwagę, zainteresować napoleonistyką innych , ma prawo do tytułu propagatora tej epoki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
Ktoś kto napisał tyle pożądnych książek o Napoleonie i jego osobie, który propaguje białą legendę napoleońską , świetnie opowiada o osobie Napoleona i potrafi skupić uwagę, zainteresować napoleonistyką innych , ma prawo do tytułu propagatora tej epoki.

Oczywiście jest w tym sens , przecież przeczytałem wszystko co Łysiak napisał . Jego działalność stała się dla mnie kontrowersyjna w latach 90-tych , wtedy to nastąpiło zniesmaczenie całością :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Przeczytałam jedną książkę Łysiaka, a mianowicie "Cesarski poker". Więcej nie zamierzam- no może kiedy będę na emeryturze...Nie ufam jego książkom, nie chce mącić sobie w głowie, sięgam po innego rodzaju książki, przecież wciąż się uczę o Napoleonie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Norton   

Oceniamy tutaj jego literaturę dt. Napoleona? Jakby nie patrzeć to tak obiektywnie patrząc, to apologeta Napoleona, coś jak Jasienica w stosunku do Piastów. Literatury niezwiązanej z Napoleonem nawet nie oceniam, bo jest żenująca dowodząc antypolonizmu Miłosza i Szymborskiej tak jakby był jakimś autorytetem. A i pisanie do Gazety Polskiej stawia go jasno w jednej opcji politycznej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

I własnie ta opcja polityczna jest drugim powodem który mnie strasznie u Niego denerwuje, w sumie to nawet bardziej niż te erotyczne wstawki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Wróćmy do dyskusji :D

A jak myślicie: czy można książki Łysiaka polecić komuś, kto zaczyna interesować się czasami napoleońskimi i samym Napoleonem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
A jak myślicie: czy można książki Łysiaka polecić komuś, kto zaczyna interesować się czasami napoleońskimi i samym Napoleonem?

Uważam że można , szczególnie ludziom nie znającym problematyki napoleońskiej , w ogóle. Łysiak ma świetny styl a lektura jego książek może sprowokować czytelnika do dalszych poszukiwań i w efekcie wyboru poważniejszych prac. Czyli można potraktować jego twórczość jako wstęp do prawdziwej przygody z epoką napoleońską .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale czy ten wstęp będzie właściwy skoro nijako uformować może obraz Napoleona idealnego, który jednak zostanie w psychice, czy nie lepiej rozpocząć przygody z Napoleon od dzieł bardziej obiektywnych, a książki Łysiaka traktować jako pewien punkt widzenia, z którym można się nie zgodzić lub zgodzić?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
Ale czy ten wstęp będzie właściwy skoro nijako uformować może obraz Napoleona idealnego, który jednak zostanie w psychice,

Różne są szkoły , ludzie o zbyt wpływowej psychice nie powinni parać się historią . Jestem zdecydowanym przeciwnikiem Łysiaka , właśnie dlatego że przeczytałem większość jego książek . Dyskusja ta nie może doprowadzić do sytuacji że młody , chłonny napoleońskiej epoki , człowiek w czambuł potępi i odrzuci książki o których dowie się na forum . Moja krytyka jest subiektywna .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

A czy książki Łysiaka są dostępne w innym niż z polski języku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.