Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Dysten

Joseph Radetzky - szabla

Recommended Posts

Dysten   

W jednej z gazet z roku 1849, natrafiłem na informację, iż Joseph Radetzky otrzymał niezwykle kunsztownie wykonaną szablę. I w związku z tą informację mam pytanie: Czy rysunek tej szabli został gdzieś opublikowany? Jeśli tak, to bardzo proszę o dokładne dane pozycji (książki, gazety), w której znajduje się ten rysunek (rysunki).

Share this post


Link to post
Share on other sites
bavarsky   

Podczas przekraczania przez główną armię Austriacką Izary, General-Major Radetzky, dowodził Avant-garde V korpusu Feldmarschall-Leutnanta arcyksięcia Ludwiga.

W składzie swojej awangardy posiadał "Serbski" regiment graniczny Nr 8 'Gradiska', a do tego po dwa szwadrony z pułku ułanów Erzherzog Karl i huzarów Kienmayera.

Do tego pluton pionierów, wraz z jedną konną baterią. Łącznie było tego 2352 piechoty, 565 jazdy.

Główne przejście miało się odbyć pod Landshut, gdzie ów Radetzky stanowił szpicę wojsk V korpusu, za którym z kolei postępował III jak i dwa rezerwowe korpusy.

I trzeba przyznać, że w finalnym zwarciu pod Landshut, z wojskiem bawarskim dowodzonym przez Deroya, ów Radetzky postępował mężnie i mądrze z wrogiem liczniejszym i równie wyśmienicie dowodzonym.

Edited by bavarsky

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.