Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
klaudia604

Stosunki polsko - greckie na przestrzeni wieków

Rekomendowane odpowiedzi

Stosunki polsko - greckie na przestrzeni wieków .

Może ktoś ma jakieś ciekawe informacje na ten temat ?

Bo mam napisać właśnie prace na ten temat , wszytko byłoby wspaniale gdyby nie to , ze bardzo mało jest stron , książek itd., na ten temat . A jeśli są to tyczą się głownie czasów współczesnych , a ja bym potrzebowała również coś ze starożytności , średniowiecza i nowożytności .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Ze starożytności wybitny nie jestem, ale najdalsza współpraca między światem starożytnym, a Słowianami, sięga czasów rzymskich(generalnie chodziło o bursztyn).

W średniowieczu i nowożytności stosunki te nie istniały, bo w średniowieczu Grecja jako taka nie istniała, a z kolei w nowożytności nie istniała Polska. Emigracja również nie prowadziła tam działalności.

Na dobrą sprawę, stosunki polsko-greckie zaczynają się dopiero od 1918r.

Jak dla mnie dziwny temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
a z kolei w nowożytności nie istniała Polska.

Nie no, ja się może nie znam, ale od kiedy to w okresie nowożytnym nie było Polski?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

W szkole mnie uczyli, że okres ten trwał do 1918r.

Jak coś Ci wbijają do głowy 6 lat, uznajesz to za prawdę.

A teraz widzę, że to bzdura... no fajnie.

Pomijając to, w nowożytności i tak nie było Grecji jako takiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Niektórzy podobno tak datują. Jednak z tego co wiem, to w Polsce przyjęło się uważać za koniec nowożytności III rozbiór, tak mnie przynajmniej na studiach uczono, tak kończy się większość podręczników akademickich... Ale już pomijając kwestię daty kończącej, to od kiedy ona trwała Andreasie?

Co do stosunków polsko-greckich, zawsze można coś napomknąć o filhellenizmie (Słowacki, Krasiński, Norwid).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Przyjęło się uważać od końca średniowiecza.

Mnie uczono, że od III rozbioru bądź od Kongresu Wiedeńskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Bizancjum - to państwo greckie, mimo, że się nie nazywało Grecją i folgowało "dziedzictwem rzymskim" i tym, że było "Imperium rzymskim". De facto było to państwo greckie. W Europie łacińskiej Bizantyjczyków nazywano "Grekami".

Mieszko I kontaktował się z Konstantynopolem i rozmyślał przyjęcie obrządku prawosławnego. Kontakty, jak widzimy istniały między Polską Piastów, a także później z Bizancjum.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Nie umiem na to pytanie odpowiedzieć. Wiem tylko, że wysoce prawdopodobnie Mieszko I utrzymywał jakieś kontakty z Bizantyjczykami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.