Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

WUML nie był jedyny. Jak pisze M. Smolorz w Dzienniku Zachodnim (PTT) o jego dawnym redaktorze:

Jego kariera w komunistycznej nomenklaturze przyspieszyła po powstaniu RSW "Prasa", do objęcia kierowniczych stanowisk brakowało mu jednak wyższego wykształcenia - w latach 1950-53 studiował więc w Wyższej Szkole Dziennikarskiej przy KC PZPR, powołanej w celu szybkiego dokształcenia kadr "frontu ideologicznego". Uczelnia ta działała na oryginalnej zasadzie: zasadniczo aby podjąć studia, trzeba było być robotnikiem lub chłopem "wysuniętym przez organizację partyjną" . Naukę można było rozpocząć bez matury, jedynie oświadczając, że "później się ten brak uzupełni."

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
c.maciej   

Odnośnie jeszcze postu dotyczącego planów NATO, to uważam, że NATO mogło mieć plany zbrojne, na ewentualność agresji strony Komunistycznej z terenu Polski, bo Kukliński współpracujący z CIA przekazywał rożne informację odnośnie rozmieszczenia pocisków jądrowych w paru miejscach kraju. Oprócz takich informacji o broni masowego rażenia prawdopodobnie agencja wywiadowcza USA otrzymała jeszcze inne ciekawe dokumenty np.: o planie i przygotowywaniu akcji "Wisła", pewnie CIA przekazywała wybrane info. poprzedzone zdjęciami, notatkami jakimś wojskowym z innych krajów NATO, którzy mogli przygotować plany odwetu na akcję zbrojną LWP oraz ZSRR.

Edytowane przez c.maciej

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W ramach świątecznego uśmiechu:

Istotną część spostrzeżeń i ustaleń autora mogę potwierdzić osobiście i rozciągnąć okres badań co najmniej na końcówkę lat 70. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Bruno : potwierdzam, pasy o ile mnie moja pamięć nie myli były obowiązkowe, ale poza miastem mniej więcej od końca lat 80 tych... rekordy prędkości były bite - nawet za cenę lecem - ale gdzie dolecem:) - a rozbite kolano "jak działało" nie stanowiło przeszkody w dalszej zabawie, rozbity rower- już tak. Do tego odchodził hazard, zabawa niebezpiecznymi narzędziami [noże], granie na klepisku o twardości betonu i cała masa innych "patentów" które dziś przyprawiają o ból głowy wszystkich - typu kanty stołu, rzucanie plytkami pcv [jak to latało...] To były czasy, to se ne vrati... Oczywiście o wynalazkach rower miejski z przerzutkami nikt nie marzył - Jubilat z kilkoma z tylu było coś [Alka?], a skladaki to był szczyt - z taką wajchą pośrodku która sprawiała że rower się składal albo nie... osobiście jechałem rowerem co dwa ślady zostawiał bo się w "Z" złożył ;)

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
41pp   

..."myśli starców /to o mnie/ w przeszłość się uniosły, w owe lata szczęśliwe"....

A teraz jeszcze do latek 60-tych, powrócę;

"Dlaczego kocham PRL" ;

bo byłem młody i sprawny i Dziewczyny mnie kochały, a ja Je!

Fakt, było "przaśnie", ale wino marki Wino, z podpisem Tow. Wiesława, oraz gramofon Bambino, starczał.

Mogłem pojechać w Bieszczady z namiocikiem i rozpalić ognisko w Mikowie, 816, Nasicznym, czy "Worku", o B. Niskim, nie wspomnę i nikt mnie nie "ganiał".

Mogłem się wspinać po skałkach Jury K-Cz, czy szlajać po jaskiniach i nikt mnie nie "pogonił".

Nawet met. "podciągową" i używając "nitów".

A teraz to co macie, sztuczne ścianki !!! A gdzie ten specyficzny zapach przyrody,,,,,wiem, wiem, są doskonałe dezodoranty, ponoć robią wirytualne cuda.

Serdecznie POzdrawiam

gmv

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W czasach Polski Ludowej:

-zrepolonizowano prastare piastowskie ziemie: Śląsk, Pomorze Zachodnie, Lubuszę, Warmię i Mazury;

-nie było bezrobocia, każdy kto chciał, mógł znaleźć pracę;

-pracownicy mieli dużo więcej przywilejów: organizowane wczasy (FWP), kolonie dla dzieci, wypłacanie jubileuszy, ośmiogodzinny dzień pracy (w większości przypadków);

-rozparcelowano ziemię arystokracji folwarcznej i obdzielono nią chłopów;

-znacjonalizowano ziemię należącą do Kościołów (gł. katolickiego);

-nie było panoszenia się kleru;

-wybudowano miliony nowych mieszkań, tysiące szkół;

-wzrósł poziom czytelnictwa, władze chętnie dawały pieniądze na biblioteki;

-ogromnie wzrosła liczba absolwentów wyższych uczelni;

-zniesiono analfabetyzm;

-stworzono możliwości awansu społecznego dla milionów robotników i chłopów;

-przejęto nieruchomości kamieniczników;

-zbudowano setki zakładów przemysłowych;

-nędza i bezdomność były zjawiskiem śladowym;

-państwo prowadziło dużo bardziej prorodzinną politykę niż dziś;

-było kilkakrotnie mniej rozwodów niż w III RP;

-powstało setki instytucji kulturalnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

zrepolonizowano prastare piastowskie ziemie: Śląsk, Pomorze Zachodnie, Lubuszę, Warmię i Mazury - zrepolonizowano ziemie, co do których można mieć wątpliwości co do ich prastarej piastowskiej tradycji

-nie było bezrobocia, każdy kto chciał, mógł znaleźć pracę - był przymus pracy i wilcze bilety

-pracownicy mieli dużo więcej przywilejów: organizowane wczasy (FWP), kolonie dla dzieci, wypłacanie jubileuszy, ośmiogodzinny dzień pracy (w większości przypadków);- zwłaszcza w zakresie stowarzyszania się w związki zawodowe

-rozparcelowano ziemię arystokracji folwarcznej i obdzielono nią chłopów;- odebrano własność prywatną

-znacjonalizowano ziemię należącą do Kościołów (gł. katolickiego);- odebrano własność legalnym instytucjom

-nie było panoszenia się kleru;- panoszyli się członkowie POP i KW

-wybudowano miliony nowych mieszkań, tysiące szkół;- zgoda

-wzrósł poziom czytelnictwa, władze chętnie dawały pieniądze na biblioteki;- zgoda

-ogromnie wzrosła liczba absolwentów wyższych uczelni; - stosowano na studiach segregację społeczną

-zniesiono analfabetyzm;- zgoda

-stworzono możliwości awansu społecznego dla milionów robotników i chłopów;- zgoda

-przejęto nieruchomości kamieniczników*;- odebrano własność prywatną

-zbudowano setki zakładów przemysłowych; - wiele inwestycji było całkowicie nietrafionych i nierentownych

-nędza i bezdomność były zjawiskiem śladowym;- proszę zapoznać się z:

A. Marszałkowicz "Pierwsze starania i postulaty przyjścia z pomocą bezdomnym w PRL"

A.Marszałkowicz Mój pogląd na tragiczny los ludzi bezdomnych w Polsce, opublikowane w: Spotkania, VII 1979, s.6

-państwo prowadziło dużo bardziej prorodzinną politykę niż dziś;- taki cel przyświecał ówczesnym władzom przy tworzeniu regulacji aborcyjnych

-było kilkakrotnie mniej rozwodów niż w III RP;- liczba rozwodów w PRL rosła z roku na rok, i ta tendencja pozostała

-powstało setki instytucji kulturalnych. - wystarczy wspomnieć o dostępie do paryskiej "Kultury"

*któż to u licha jest kamienicznik?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
41pp   

Panie, Wielce Uczony i Czigodny secesjonisto.

Postaram się powoli, i dokładnie odpowiedzieć na Twe, nurtujące Cię wątpliwości.

[ciach]

PS. Masz problem, napisz na PW.

41pp

[ciach]

GW

Edytowane przez Albinos
Usunięte zbędne fragmenty wypowiedzi, użytkownik dostał na PW prośbę o nie używanie tego typu wstawek w przyszłości. A.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
41pp   

No to zaczynamy;

zrepolonizowano prastare piastowskie ziemie: Śląsk, Pomorze Zachodnie, Lubuszę, Warmię i Mazury - zrepolonizowano ziemie, co do których można mieć wątpliwości co do ich prastarej piastowskiej tradycji;

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

zrepolonizowano prastare piastowskie ziemie: Śląsk, Pomorze Zachodnie, Lubuszę, Warmię i Mazury - zrepolonizowano ziemie, co do których można mieć wątpliwości co do ich prastarej piastowskiej tradycji

-pracownicy mieli dużo więcej przywilejów: organizowane wczasy (FWP), kolonie dla dzieci, wypłacanie jubileuszy, ośmiogodzinny dzień pracy (w większości przypadków);- zwłaszcza w zakresie stowarzyszania się w związki zawodowe

*któż to u licha jest kamienicznik?

1.Co do Warmii i Mazur jest to kwestia zaiste wątpliwa, acz nie w przypadku Pomorza, Śląska i ziemi lubuskiej;

2.A co powstało w 1980 roku?

3.Kamienicznik - właściciel kamienicy czynszowej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Samuelu podstawowych znaczeń etymologicznych nie trzeba mi objaśniać - z mej strony to była ironia.

Zabrzmiało to nader marksistowsko, ja wolę bardziej neutralne określenie; bez dawnych konotacji; czyli: właściciel kamienicy.

Czy obecnie prywatny inwestor stawiający blok mieszkalny też powinien być wywłaszczony?

A co powstało w 1980 roku?

A co było wcześniej?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
41pp   

Szanowny; Tow Prodziekanie to co, oddajemy Wschód, linia zakierzońskiego kraju, będzie dobrze????. Zachodem się "brzydzisz", bo to nigdy nie było Nasze, Polaków, widzę że, zostaje "Wierzynek".

gmv

Ale to OT, mam nadzieje że admin , zainterweniuje!!

Może jednak wrócimy do tematu ... przypominam Dobre strony PRL-u..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Samuelu podstawowych znaczeń etymologicznych nie trzeba mi objaśniać - z mej strony to była ironia.

Zabrzmiało to nader marksistowsko, ja wolę bardziej neutralne określenie; bez dawnych konotacji; czyli: właściciel kamienicy.

Czy obecnie prywatny inwestor stawiający blok mieszkalny też powinien być wywłaszczony?

A co powstało w 1980 roku?

A co było wcześniej?

Ale przy "kamieniczniku" nie trzeba tyle języka strzępić :lol: .

Mości kolego, secesjonisto!

Dzisiaj jeżeli ktoś prywatny buduje blok, to sprzedaje mieszkania jako własnościowe. Natomiast właściciele kamienic byli i są właścicielami mieszkań i częstokroć postępują oni wręcz nieludzko z lokatorami, np. odcinając wodę czy, co gorsza, ogrzewanie.

Co to jest POP i KW?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.