Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
bavarsky

Rosyjskie Jegry

Rekomendowane odpowiedzi

bavarsky   

W chwili śmierci Katarzyny II, w Rosji istniało dziesięć korpusów jegrów, każdy z nich składał się z czterech baonów (40 baonów).

W 1796 roku, cesarz Paweł I, podjął się reorganizacji lekkiej piechoty, tworząc 20 oddzielnych baonów. Każdy z nich składał się z 28 oficerów, 55 podoficerów, 10 muzyków, 750 jegrów, 60 nadliczbowych, 65 cywili.[1]

17/28 maja 1797 roku [2] rozkazał utworzenie regimentów jegierskich, w ten sposób że każdy z owych baonów dzielono na dwa oddzielne, pozostawiając jednocześnie liczbę żołnierzy bez zmian.

Odnośnie regulacji użycia owych pułków lekkiej piechoty w polu, to reglement piechoty z 1796 roku, w ogóle nie wspomina o Jegrach.

Natomiast szkolenie owych odbywało się podług instrukcji napisanej w 1786 roku przez kniazia Michała Goleniszczewa Kutuzowa. W 1785 został on dowódcą Bugaskiego Korpusu Jegrów. [3]

"Kutuzow uważał trening w celnym prowadzeniu ognia za jedną z najważniejszych części w szkoleniu jegrów. Polecał używania drewnianej tablicy wysokiej na ok. 2,5 metra z namalowaną na czarno ludzką sylwetką o wysokości ok 1,87 metra, z wałem ziemnym wyższym i szerszym niż ta deska, aby żołnierz mógł później łatwo znaleźć kulę do ponownego użycia. Każdy jegier musiał strzelać zawsze z tego samego muszkietu, aby odpowiednio przyzwyczaić się do używania właśnie tej broni. Żołnierze byli trenowani w strzelaniu ze 100 kroków, najpierw w pozycji klęczącej, później w stojącej, a następnie w strzelaniu z dalszej odległości - głównie ze 150 kroków."[4]

Do głównych celów Jegrów w owym okresie zaliczano:

1)osłanianie marszu armii w terenie, gdzie kawaleria nie była w stanie tego robić,

2)utrzymywanie i zajmowanie wąwozów tj. kluczowych miejsc,

3)odciągania wroga z lasów lub gęstych krzaków,

4)bronienia lasów z zasiekami lub bez nich,

5)to samo co w punkcie 3 i 4 również dla wiosek, cmentarzy, kamienistych terenów lub terenów z rowami,

6)osłaniać przyjacielską piechotę podczas formowania linii lub podczas marszu w ciężkim terenie.[5]

Zapraszam do dyskusji.

Kłaniam Się

B.

-----------------------------------------

[1] [w:] Zhmodikov A. i Y., Tactics of the Russian Army in the Napoleonic Wars, West Chester 2003, tom 1, s. 14.

[2] W Rosji, XVIII i XIX stulecia, używano kalendarza Juliańskiego, pierwsza data jest podana według tegoż właśnie, natomiast druga przedstawia numerację według Gregoriańskiego.

[3] Wedle publikacji: Mikaberidze A., The Russian Officer Corps in the Revolutionary and Napoleonic Wars, 1792-1815, New York 2005, s. 215, Kutuzow został dowódcą Bugaskiego Korpusu Jegrów dn. 5 grudnia 1784 roku. Walczył z nim następnie podczas wojny Rosyjsko-Tureckiej lat 1787-1791. W bitwie pod Ochakowem w 1787 roku odniósł poważną ranę głowy.

[4] [w:] Zhmodikov A. i Y., op.cit. s. 14.

[5] Ibid, s. 15.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

100 kroków to ok. 75 metrów. Czytałem gdzieś, że na tą odległość skupienie to 10x10 metrów. Z karabinu skałkowego

Z tym że nie wiem jak w to wierzyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest na 25 metrów czasami cztery dychy wpadają na 5 strzałów

na 50 metrów już jest o wiele gorzej w tarcze trafić trudno.

Jegrzy mieli do walk w lesie i przeciwko kawalerii dwa dodatkowe rodzaje ładunków.

ładunek z podwójną kulą oraz ładunek z kulą przeciętą na cztery części.

tylko mi w twoich statystykach nie pasują? masz tekst oryginału?

Edytowane przez dzik_warminski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Oddziały lekkiej piechoty powstały w armi rosyjskiej w 1765 roku. Początkowo nazywano je jegierskimi, potem oficjalnie - strzeleckimi (стрелковый батальон), z tym, ze nieoficjalnie określenie "jegry" funkcjonowało jeszcze długo.

Początkowo stanowili odrębny rodzaj sił zbrojnych - od zwykłej piechoty różnili się uzbrojeniem (myśliwskie długie kordelasy zamiast bagnetów, albo bagnety z sieczne, zamiast graniastych; czasem karabiny gwintowane), umundurowaniem (jasnozielone mundury z czarnymi pasami, zamiast ciemnozielonych z białymi pasami, trójkątne kapelusze zamiast kaszkietów), organizacją, wyszkoleniem i przeznaczeniem (wyłącznie walka w szyku rozproszonym).

Stopniowo te różnice zaczęły zanikać. Bavarsky opisał początki tego procesu - nadanie strzelcom batalionowej, a potem pułkowej organizacji. W końcu (w latach 1810-1911) pułki strzeców włączono do dywizji piechoty (tworzyły ich 3. brygadę), co oznaczało likwidację lekkiej piechoty jako odrębnej broni. Jednocześnie zanikały różnice w ubiorze - w 1807 jegrzy otrzymali ciemnozielone mundury, w 1809 roku - kaszkiety. W kampaniach 1812-1814 mieli być używani już tylko nieco inaczej, byli lepiej przygotowani do walki w tyralierze, ale tworzyli także szyk liniowy i kolumny, w których atakowali na bagnety. Uzbrojenie też podlegało ujednoliceniu.

Nawet te różnice stopniowo zanikały. O sytuacji w 1830 roku Puzyrewski pisze, że "różnica między piechotą liniową a strzelcami istniała tylko w doborze ludzi i formie odzieży" - strzelcy zachowali czarne pasy i zielone kołnierze. A ponadto pułki strzelców miały numery, podczas gdy piechoty - nazwy.

Być może zanik różnic szybszy był w armii, niż w gwardii. Znam obraz, przedstawiający финский стрелковый батальон лейб-гвардии, gdzie żołnierze mają długie kordelasy przy pasach i fuzje bez bagnetów, wyraźnie odmienne od typowych tulskich karabinów.

Później i te różnice zanikały - jegierskie pułki otrzymały, obok numerów, nazwy, a piesze - numery obok nazw. Później nadano jednolite umundurowanie - nie wiem, dokładnie kiedy, ale chyba w latach 80-ych XIX wieku lub trochę wcześniej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rozcięte kule są regulaminach Aleksandra I tych odziedziczonych po poprzedniku (1796)

Co do broni w pułkach jegierskich to popularna praktyka przy początkach milicji ziemskiej też dozwolona była broń prywatna i cywilna odzież.

Jesteś pewny że to kordelasy a nie bagnety nożowe? Będę szył mundur jegierski więc informacje się przydadzą

Edytowane przez dzik_warminski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Jesteś pewny że to kordelasy a nie bagnety nożowe?

Nie jestem. To znaczy, jestem pewny, że w ponad 100-letniej historii rosyjskich jegrów i kordelasy się zdarzały, i bagnety nożowe.

O kordelasach czytałem odnośnie XVIII wieku. W pracy Pусский военный костюм mam dwie ilustracje, przedstawiające jegrów.

Na jednej z nich przedstawiony jest strzelec armii z lat 80-ych XVIII wieku. Bagnet trzyma w pochwie, więc nie mam pewności, czy jest kłójny, czy sieczny. Pochwa wydaje mi się szeroka i krótka, stąd moje domniemanie, że sieczny. Nożowym bym go nie nazwał ze względu na brak rękojeści - zwykła tuleja.

Na drugim mam owych Finów z gwardii z lat 30-ych XIX wieku. Przy boku mają, zamiast zwykłych pałaszy piechoty, broń znacznie smuklejszą, raczej dłuższą (tak z 75 cm najmarniej), o niemal prostej głowni, choć kształt rękojeści raczej wskazuje na głownię jednosieczną. Nie potrafię powiedzieć, czy jelec ma otwór na lufę - chyba nie, ale pewności nie mam żadnej.

Oczywiście przy źródłach ikonograficznych zawsze trzeba mieć na uwadze możliwą niedoskonałość warsztatu malarza.

A wybrałeś sobie już, jakiego jegra mundur chcesz szyć?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Później i te różnice zanikały - jegierskie pułki otrzymały, obok numerów, nazwy, a piesze - numery obok nazw.

W czasie powstania styczniowego pułk piechoty rosyjskiej składał się z 3 batalionów po 4 kompanie piesze, a także 3 kompanii strzeleckich (na terenie KP, nie wiem czy nie było zakładow w miejscu tworzenia pułku, domyślam się że były).

W pierwszym batalionie były kompanie nr. 1,2,3,4, w drugim 5,6,7,8, w trzecim 9,10,11,12

Kompanie strzelckie miały osobną numerację 1-3.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Za dużego wyboru nie mam względem jednostki bo muszę mieć historyczną kontynuacje munduru który mam do tej pory czyli Wileński Muszkieterski Pułk(1805-1810) wzór na kampanie 1807 roku czyli teraz logicznie podchodząc 34 jegierski ze zmianami na rok 1830 (jak mówią Rosjanie wojna polsko-rosyjska)

W regulaminach 1796 roku w pułkach jegierskich przypadał jeden sztucer(a więc z bagnetem nożowym) na 8 ze zwykłymi karabinami piechoty. Myślę że w Rosji było to bardziej unormowane niż podają malarze. Chyba że sugerują się niemieckimi freikorpsami

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
korveta   

Podpinam się pod temat:

Czy ma ktoś jakieś wiadomości odnośnie 4 pułku jegierskiego w okresie od 1808r.? Chodzi mi o umundurowanie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Czy on wchodził w skład wojsk Suworowa ww Włoszech w roku 1799 ? Opis ich mundurów jest w "Armi Antiche" 1969.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A nie wiem. Tu masz pierwszą stronę artykułu ze spisem jednostek. Artykuł liczy ponad 40 stron (143-190).

suw.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

O mundurach armii rosyjskiej po 1808 r., głównie obrazca (wzoru) 1812 znajdziesz w piśmie "Voin" nr 10, 13 i 15. Kiedy i jakie pułki zostały przemundurowane w nowe mundury. W tym także 4 jegierski. Jako ciekawostkę podam - autor A.A. Podmazo sugeruje, że wysokie kołnierze zapinane na trzy chawtki weszły w użycie dopiero w 1813 r. Szyte były w niemieckich fabrykach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
korveta   

mundury na 1812r. były już inne. Mnie interesują te, które były w okresie 1808-09, i były jak zwykle przejściowe. Bardzo ciężko o jakiekolwiek obrazki z tego okresu :( A rosyjskiego niestety nie znam

Edytowane przez korveta

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.