Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Najlepsza książka historyczna roku XX i XXI wiek 2009 - zgłoszenia

Recommended Posts

Najlepsza książka historyczna roku XX i XXI wiek - przyznawana książce, która zdaniem czytelników, cechuje się wysoką wartością merytoryczną, dużym warsztatem autora, który w sposób interesujący dla odbiorcy potrafił przelać swoje myśli na papier. Publikacja wyraźnie wyróżniająca się na tle innych publikacji traktujących o historii XX lub XXI wieku.

Do Plebiscytu można zgłaszać książki wydane w języku polskim po raz pierwszy pomiędzy 1 stycznia 2009 r., a 31 grudnia 2009 r.

Użytkownicy Forum mają prawo zgłoszenia trzech książek w tej kategorii.

Warunkiem prawidłowego zgłoszenia do Konkursu jest umieszczenie na Forum formularza zgłoszeniowego.

Szczegóły tutaj: https://historia.org.pl/index.php?option=co...&Itemid=394

Regulamin tutaj: https://historia.org.pl/index.php?option=co...&Itemid=394

Formularz zgłoszeniowy dla użytkowników Forum tutaj: https://forum.historia.org.pl/index.php?showtopic=10727

Wysłanie zgłoszenia oznacza pełną akceptację Regulaminu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Dane zgłaszanej książki:

Tytuł: "Mam szereg pierwszorzędnych pracowników..." Z zagadnień kadrowych Polskiego Państwa Podziemnego

Autor/autorzy: Ney-Krwawicz Marek

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe "Semper"

Data wydania w Polsce: 2009

Opis książki: Historia PPP ukazana poprzez analizę struktur i kadr. Od całościowego ujęcia na pewne sprawy, do szczegółowego ukazania funkcjonowania tego niezwykłego mechanizmu na przykładzie osób, które zapisały się w historii PPP w sposób wyjątkowy.

Uzasadnienie: Kolejne wybitne dzieło dra Ney-Krwawicza. Obok monografii KG ZWZ/AK absolutnie niezbędna pozycja do zapoznania się z historią PPP. Autor poprzez problemowe ujęcie tematu analizuje kolejne fragmenty, składające się na obraz państwa podziemnego. Awanse i odznaczenia, wdrażanie "ptaszków" do nowej pracy, scalanie i jego wpływ na mechanizmy kierujące PPP czy też kobiety w strukturach tegoż. Pierwsza tak dokładna analiza tematu, wykonana w sposób niemalże idealny. Mimo niemałego stopnia skomplikowania tematu autor zdołał całość ująć tak, że czytając nie można się znudzić.

Inne informacje o książce:

wydanie I

oprawa twarda

liczba stron: 441

ISBN 9788375070552

Dane zgłaszanej książki:

Tytuł: KeDyw Okręgu Warszawa Armii Krajowe. Dokumenty- rok 1944

Autor/autorzy: Rybicka Hanna

Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

Data wydania w Polsce: 2009

Opis książki: Kolejna pozycja w serii. Edycja dokumentów KeDywu OW AK, tym razem za rok '44. Od spraw czysto personalnych, takich jak wysokość uposażeń i odznaczenia, przez opisy akcji bojowych i sabotażowych po sprawozdania miesięczne.

Uzasadnienie: Książka ta jest ze względu na swój charakter wydawnictwem bardzo potrzebnym. Temat KeDywu OW AK jest u nas stosunkowo słabo znany. Od czasu monografii Henryka Witkowskiego i prac prof. Strzembosza, nie dostaliśmy w zasadzie niczego, co by znacząco posunęło naszą wiedzę w tym zakresie (pomijając różne wspomnienia). Tymczasem tutaj dostajemy zbiór dokumentów. Dla osoby zainteresowanej tematem rzecz absolutnie fantastyczna. Wszystko podzielone tematycznie a tam odpowiednio chronologicznie, tak więc szukanie interesujących nas rzeczy jest banalnie proste. Nie sposób oczywiście nie wspomnieć o najważniejszej chyba sprawie. Dla większości czytelników takie dokumenty są albo całkowicie nieosiągalne, albo ich zdobycia graniczy z cudem. A tak można samemu zobaczyć je, zapoznać się z ich treścią. A to jest w końcu jedna z podstaw w historii.

Inne informacje o książce:

wydanie I

oprawa miękka

liczba stron: 294

ISBN 9788323505082

Dane zgłaszanej książki:

Tytuł: Bankowe szańce

Autor/autorzy: Kulesza Juliusz, Baranowski Edmund

Wydawnictwo: Askon

Data wydania w Polsce: 2009

Opis książki: Historia warszawskich banków i ich pracowników w okresie 1939-1945 (plus krótka historia przed i po), na tle Warszawy pod okupacją i w Powstaniu.

Uzasadnienie: Pozornie książka nie sprawia wrażenia specjalnie imponującego (poza samą formą wydania). Ale jak już zapoznamy się z treścią, zobaczymy że po pierwsze autorzy opisali cały temat z niezwykłą lekkością. Czyta się wybornie. Po drugie, książka porusza zagadnienie, które zawsze gdzieś tam się przewijało, ale nigdy nie doczekało się w zasadzie osobnego omówienia. O ile jeszcze historia banków w trakcie Powstania (zwłaszcza Banku Polskiego przy Bielańskiej i PWPW), jest obecna w świadomości nie tylko osób zajmujących się tematem, dość powszechnie, to już o bankowcach w zasadzie się nie mówi, a oddali oni konspiracji nieocenione usługi. Dlatego choćby za ten pionierski charakter pracy, warto zwrócić tutaj na nią uwagę.

Inne informacje o książce:

wydanie I

oprawa twarda

liczba stron: 216

ISBN 9788374520379

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dane zgłaszanej książki:

Tytuł: Zimna wojna

Autorzy: praca zbiorowa pod redakcją Roberta Cowleya.

Wydawnictwo: Świat Książki.

Data wydania w Polsce: 2009 (na język polski przełożył Marek Urbański).

Opis książki: pozycja składa się z artykułów opisujących zarówno te znane, jak i te mniej znane wydarzenia mające miejsce w okresie zimnej wojny, których autorami są między innymi takie autorytety jak: David McCullough (autor książki Truman, która otrzymała National Book Award i nagrodę Pulitzera w kategorii biografii), Lawrence Malkin (weteran wojny koreańskiej, wyróżniony wieloma nagrodami korespondent prasowy Associated Press, Time i International Herald Tribune) oraz Stephen E. Ambrose (autor biografii Dwighta D. Eisenhowera i Richarda M. Nixona).

Uzasadnienie: Na okładce książki spotykamy napis "Świat na krawędzi zagłady", co mogłoby wzbudzić przekonanie, że całość będzie się skupiać na okolicznościach, gdy wybuch wojny nuklearnej był bardzo bliski. Nic bardziej mylnego. Paradoksalnie wielkim plusem tej pozycji jest to, iż zostały w niej poruszone kwestie mniej znane, takie jak sprawa jeńców wojennych w czasie wojny koreańskiej ("Mordercy z Koje-do", Lawrence Malkin), czy też kwestia symulacji bitew w grach wojennych (Strefa cienia w Pentagonie, Thomas B. Allen). Nie oznacza to oczywiście, że pominięto kryzys kubański, czy konflikt w Wietnamie. Znajdziemy tutaj dywagacje historyków jak i wspomnienia tych, którzy byli w centrum wydarzeń (na szczególną uwagę zasługuje wywiad z Williamem C. Westmorelandem głównodowodzącym sił zbrojnych USA w Wietnamie w latach 1964-1968 przeprowadzone przez Laurę Palmer), często wchodzące ze sobą w polemikę, pozostawiając końcową ocenę czytelnikowi.

Inne informacje o książce: praca zaopatrzona jest w mapy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgodnie z Regulaminem Plebiscytu umieszczam książki zgłoszone przez wydawnictwa.

Wydawnictwo Trio zgłosiło poniższe książki:

Dane zgłaszanej książki:

Tytuł: „1989 – Jesień Narodów”

Autor/autorzy: Adam Burakowski, Aleksander Gubrynowicz, Paweł Ukielski

Data wydania w Polsce: 09.11.2009.

Opis książki:

Książka, ukazująca się w 20 lat po upadku komunizmu w Europie Środkowej, stanowi wszechstronną analizę porównawczą przebiegu tego procesu w Niemieckiej Republice Demokratycznej, Czechosłowacji, Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech i w Polsce. Zostały w niej ukazane zarówno ostatnie lata reżimu, wydarzenia roku 1989, jak i ich wpływ na późniejsze losy omawianych państw i świata. Autorzy przeanalizowali wpływ czynników ekonomicznych, ideologicznych i politycznych (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych) na erozję i upadek systemu, jednocześnie wskazując na wiele podobieństw, ale także – nie mniej liczne – różnice w przebiegu tego procesu w poszczególnych krajach. Pionierskiej analizie poddali również kwestię pamięci zbiorowej (i skierowanej na jej kształtowanie polityki) o omawianych wydarzeniach we wszystkich opisywanych państwach.

Uzasadnienie:

Jest to wybitna praca trzech młodych historyków poświęcona najważniejszemu wydarzeniu końca XX wieku Jesieni Narodów. Książka stanowi przykład przemyślanej, spójnej i napisanej z werwą pracy, łączącej w sobie najlepsze cechy popularnej książki z zakresu literatury faktu oraz rozprawy utrzymującej standard rzetelnego opracowania naukowego. To niemała umiejętność połączyć atrakcyjną czytelniczo narrację z wymogami, jakie stawia naukowy warsztat historyka. Książka jest napisana naprawdę rzetelnym i przystępnym językiem, szczególnie dobrze jest odebrana wśród pasjonatów historii i dlatego zgłaszamy ją do konkursu.

Inne informacje o książce:

Wyd. I,

form. B5,

oprawa twarda,

stron 384

ISBN 978-83-7436-217-7

Dane zgłaszanej książki:

Tytuł: „Europa w polskiej myśli historycznej i politycznej XIX i XX wieku”

Autor: Andrzej Wierzbicki

Data wydania w Polsce: 26.11.2009.

Opis książki:

Dzieje kształtowania się polskiego poczucia europejskości oraz polskich koncepcji integracji europejskiej. Ramy chronologiczne książki zostały w rozdziale pierwszym poszerzone o czasy wcześniejsze, sięgające pogranicza polskiego średniowiecza i renesansu, wtedy to bowiem poczęły wykształcać się zjawiska świadomościowe, które odegrały później podstawową rolę w naszym myśleniu o Europie i miejscu w niej Polski i Polaków. Cezurę końcową stanowi pogranicze lat 80. i 90. XX wieku, kiedy takie wydarzenia, jak Okrągły Stół, zburzenie muru berlińskiego i rozpad ZSRR, znamionowały koniec pojałtańskiego ładu. Książka nosi cechy ujęcia przeglądowo-podręcznikowego podejmującego problematykę, która w swym uogólniającym ujęciu nie ma analogii w dotychczasowej literaturze przedmiotu.

Uzasadnienie:

Książka ta, to prezentacja i analiza polskiego systemu wyobrażeń o Europie na przestrzeni dziejów, miejsca Polski na mapie Europy, towarzyszących naszej obecności na Starym Kontynencie uzasadnień ideologicznych i politycznych. Z tego punktu widzenia jest to praca pionierska w dotychczasowej literaturze przedmiotu. W dobie postępującej na naszych oczach integracji Polski ze strukturami Unii Europejskiej przydatność i aktualność książki prof. Wierzbickiego nie ulega wątpliwości i dlatego decydujemy się ją zgłosić do konkursu.

Inne informacje o książce:

Wyd. I

format B5,

oprawa twarda

272 strony

ISBN 978-83-7436-207-8

Share this post


Link to post
Share on other sites
redbaron   

Dane zgłaszanej książki:

Tytuł: Passchendaele. Kampania we Flandrii 1917

Autor/autorzy: Krzysztof Marcinek

Wydawnictwo: Infort Editions

Data wydania w Polsce: 2009

Opis książki:

Ksiażka przedstawia jedną z bardziej interesujących kampanii na froncie zachodnim I wojny światowej. Autor opisał zarówno teren walk, strony konfliktu oraz stosowaną przez nie taktykę. Praca jest napisana bardzo przystępnym językiem, co sprawia że mimo swej objętości (ponad 400 stron) czyta ją się bardzo szybko.

Uzasadnienie:

Publikacji poświęconych I wojnie światowej mamy w Polsce nadal bardzo mało. Należy zwrócić uwagę, że przy opracowywaniu tematu Autor posługiwał się literaturą w 3 językach obcych (angielskim, niemieckim i francuskim), wykorzystał liczne źródła i opracowania dotyczące omawianej przez niego problematyki. Trzeba również podkreślić, że praca ta była w Polsce nowatorska, gdyż nikt do tej pory nie pokusił się o monografię tej kampanii. Otrzymaliśmy zatem dzieło solidne, poprawne merytorycznie i napisane bardzo przystępnym językiem.

Inne informacje o książce:

wydanie I

oprawa miękka

liczba stron: 423

ISBN 978-83-89943-36-1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dane zgłaszanej książki:

Tytuł: Historia stosunków polsko-japońskich 1904-1945

Autorzy: Ewa Pałasz-Rutkowska, Andrzej T. Romer

Wydawnictwo: TRIO

Data wydania w Polsce: 2009

Opis książki: Książka skupia się na historii stosunków między Polską, a Japonią w okresie 1904-1945. Autorzy opisuję niezmiernie ciekawie jak wyglądały i zmieniały się te stosunki począwszy od czasów schyłku zaborów , aż po kres II Wojny Światowej. Opisane są tutaj stosunki polityczne, kulturalne oraz wojskowe.

Uzasadnienie: Czytelnik zafascynowany Krajem Kwitnącej Wiśni nie otrzymuje corocznie zbyt wielu publikacji na ten temat. Pojawienie się takiej perełki na rynku wydawniczym to naprawdę niezwykłe wydarzenie. Książka ta jest klasą samą dla siebie. Wzbogacona ciekawym materiałem źródłowym rzuca nowe światło na stosunki polsko-japońskie i przybliża nam tamten czas. Książka stawia przed czytelnikiem bardzo ważne pytanie odnośnie tego, co nas łączy z tak odległym geograficznie narodem Wysp Japońskich. Rzecz się po prostu czyta.

Inne informacje o książce:

Wydanie II

Oprawa miękka

Liczba stron 384

ISBN: 978-83-7436-194-1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgodnie z Regulaminem Plebiscytu umieszczam książki zgłoszone przez wydawnictwa.

Wydawnictwo Dolnośląskie Publicat S.A. zgłosiło poniższe książki:

Dane zgłaszanej książki:

Tytuł: Tragedia narodu. Rewolucja Rosyjska 1891 - 1924

Autor/autorzy: Orlando Figes

Data wydania w Polsce: 7 października 2009

Opis książki:

Historia rewolucji październikowej przedstawiona od pierwszych oznak kryzysu aż do okresu powstania i okrzepnięcia podstawowych instytucji reżimu stalinowskiego. W szerokie tło i opis wydarzeń autor wplata indywidualne losy ważnych postaci rewolucji, przedstawicieli świata kultury oraz zwykłych ludzi. Przytacza liczne fragmenty dzienników i prywatnej korespondencji. Daje wgląd w mentalność rosyjskiego narodu, opisuje jego życie codzienne i podziały społeczne, opisuje mnogość czynników społecznych, które wpłynęły na przebieg rewolucji.

Uzasadnienie: Książka jest gruntowną i rozbudowaną analizą rewolucji październikowej; pozycja nie do pominięcia w lekturze przedmiotu.

Inne informacje o książce:

„Monumentalne dzieło autora „Szeptów” opisujące kluczowy dla rewolucji bolszewickiej okres – od pierwszego wystąpienia przeciwko władzy carskiej w 1891 r. po śmierć Włodzimierza Iljicza Lenina. […] Nie jest to lektura na weekend, ale dla sowietologów i osób zainteresowanych historią powinna to być lektura obowiązkowa.”

Mariusz Janik, Puls Świata

„Książka wzbudza podziw objętością, rozległością bibliografii i rozmachem panoramicznego obrazu. Autor stara się przeplatać opis przemian społeczno-politycznych ukazywaniem losów jednostek; cytuje obficie korespondencję i wspomnienia.”

Maciej Janowski, Mówią Wieki

„Autor w przejrzysty sposób wyjaśnia nie tylko genezę rewolucji, lecz również przyczyny, dla których potoczyła się ona w taki, a nie inny sposób. W szerokie tło i opis wydarzeń wplata zarówno indywidualne losy kluczowych jej postaci, jak i całej masy zwykłych ludzi, którzy boleśnie odczuwali skutki Października.”

Tomasz Zb. Zapert, Magazyn Literacki Książki

Dane zgłaszanej książki:

Tytuł: Dyktatorzy

Autor/autorzy: Richard Overy

Data wydania w Polsce: 8 kwietnia 2009

Opis książki:

Hitler i Stalin, przywódcy państw totalitarnych, którzy wymordowali miliony ludzi i doprowadzili do najbardziej barbarzyńskiej wojny w historii świata, byli przez niezliczone rzesze rodaków otoczeni niemal religijną czcią. W książce Dyktatorzy autor porównuje ustroje III Rzeszy i Rosji Sowieckiej oraz ludzi, którzy w nich żyli. Pokazuje, jakimi sposobami obaj przywódcy zyskali tak wielu zwolenników i jak udało im się zdobyć aprobatę społeczną umożliwiającą mord na tak potężną skalę. Richard Overy, ur. w 1947, historyk brytyjski specjalizujący się w historii II wojny światowej i historii III Rzeszy, autor ponad 20 książek tłumaczonych na kilkanaście języków.

Uzasadnienie: Autor prezentuje nietuzinkowe spojrzenie na postacie kluczowe dla historii XX wieku.

Inne informacje o książce: 

„Gruntowne studium porównawcze dwóch totalitaryzmów i dwóch tyranów. Wybitny brytyjski historyk kreśli panoramę rzeczywistości społecznej, politycznej i policyjnej III Rzeszy i Sowietów. Sporo uwagi poświęca kulturze i sztuce, kreowaniu nowych elit kulturalnych, ideologicznej obróbce narodowego dziedzictwa kulturowego. Równie ciekawe jest studium porównawcze sfery gospodarki w obu państwach. Fascynujące są analizy mechanizmów mobilizacji społeczeństwa, choćby wprowadzenie w Sowietach parareligijnych form kultu państwa, partii oraz jej ikon - Lenina i Stalina. "Dyktatorzy" obowiązkowo powinni trafić do domowej biblioteki każdego miłośnika historii.”

Włodzimierz Kalicki, Gazeta Wyborcza Duży Format

Dane zgłaszanej książki:

Tytuł: Blackwater. Powstanie najpotężniejszej armii najemnej świata

Autor/autorzy: Jeremy Scahill

Data wydania w Polsce: 9 września 2009

Opis książki: 

Mroczna historia powstania najpotężniejszej armii zaciężnej, zatrudniającej i szkolącej tysiące żołnierzy, działającej w 9 krajach świata i wyposażonej w najnowocześniejszą broń. Ze względu na sensacyjne wątki czyta się ją jednym tchem. Jeszcze przed publikacją wzbudziła ogólnoświatową dyskusję o wpływie, jaki prywatne firmy najemnicze zyskały w ostatnich latach na politykę najbogatszych państw świata – a przez to i na historię ostatnich wojen.

Uzasadnienie: To ważna pozycja komentująca aktualne i kontrowersyjne zjawisko.

Inne informacje o książce: Książka wydana w 12 krajach. Otrzymała przyznawaną co kilka lat nagrodę G. Polk Award. Bestseller „New York Timesa”. Tylko w Stanach Zjednoczonych sprzedano 120 000 egzemplarzy. Obecnie na jej podstawie powstaje film.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

PIERWSZA KSIĄŻKA:

Tytuł: Demokracja ekonomiczna

Autor/autorzy: Ladislau Dowbor

Wydawnictwo: Książka i Prasa

Data wydania w Polsce: 2009

Opis książki: Analiza mechanizmów zachodzących w gospodarce XX i XXI wieku, działalności korporacji i polityków, odnalezienia miejsca dla przeciętnego obywatela. Opisuje problemy i wyzwania dla gospodarki światowej i przedstawia godną realizacji alternatywę wyrażoną w demokracji ekonomicznej.

Uzasadnienie: Świetna analiza gospodarki świata w XX i XXI wieku. Precyzyjnie opisuje problemy i wyzwania dla gospodarki krajów i światowej. Po lekturze tej książki można zrozumieć wiele mechanizmów, jakie zachodzą w świecie gospodarki i polityki. Tak, jak w XIX wieku marzeniem była demokracja polityczna, tak dzisiaj - demokracja ekonomiczna.

DRUGA KSIĄŻKA:

Tytuł: Globalny proletariat

Autor/autorzy: Silver Beverly J.

Wydawnictwo: Książka i Prasa

Data wydania w Polsce: 2009

Opis książki: "Globalny proletariat to plon wieloletnich, pionierskich badań nad światową dynamiką ruchów pracowniczych. Odrzucając europocentryzm i ograniczenie pola analizy do poszczególnych państw narodowych Beverly J. Silver dowiodła, że modne koncepcje końca pracy, wygaśnięcia walki klas i upadku historycznej roli klasy robotniczej nie mają podstaw empirycznych. Globalizacja nie tylko nie zakończyła walk klasowych, ale przeciwnie, sprawiła, że wybuchają dziś w nowych miejscach, z nową, nieznaną wcześniej siłą. Ośrodki walk pracowniczych przemieszczają się. Konflikty wybuchają wszędzie tam gdzie poszukujący taniej siły roboczej kapitał przenosi produkcję, a także w nowych, wiodących gałęziach gospodarki. Jeżeli w połowie XX wieku areną najważniejszych walk pracowniczych były Europa i Ameryka Północna, to obecnie dzieje się tak w Chinach, Indiach, Południowej Afryce, Ameryce Łacińskiej. Co więcej, kryzys modelu neoliberalnego i seria nowych wojen imperialistycznych sprawiły, że walka klas z nową siłą powróciła do USA i UE. Dziś polem walk pracowniczych jest już nie tylko przemysł motoryzacyjny, jak to było w XX w., ale także transport, usługi producenckie i osobiste, przemysł edukacyjny... Nowym strategiom wyzysku odpowiadają nowe formy organizacji i oporu siły roboczej, a odpowiedzią na globalizację kapitału i towarzyszące jej wojny staje się nowy internacjonalizm. Walka między siłą roboczą a kapitałem decyduje o kształcie naszego świata."

Uzasadnienie: Historia proletariatu od 1870 aż do dzisiaj przedstawia jego dzieje oraz dostosowanie się do nowych warunków i wyzwań, także w nowej ideologii konsumpcjonizmu. Dzięki tej książce można zrozumieć mechanizmy i uwarunkowania geopolityczne. Nawet jeśli nie uznajemy nomenklatury, której częścią jest "proletariat", to jest określenie określonej grupy ludnościowej, jej dynamiki i struktury na świecie 1870-2009. Zwraca to uwagę na problem ubóstwa, nędzy, problemów społecznych, z którymi nie potrafi uporać się społeczność międzynarodowa.

TRZECIA KSIĄŻKA:

Tytuł: I była miłość w getcie

Autor/autorzy: Marek Edelman

Wydawnictwo: Świat Książki

Data wydania w Polsce: luty 2009

Opis książki: "Bezcenne, bardzo osobiste w tonie, wspomnienia z życia w getcie warszawskim ostatniego żyjącego przywódcy słynnego powstania. Marek Edelman w krótkich "migawkach" przywołuje straszne, ale i wzruszające wydarzenia, które go najbardziej poruszyły. "To wszystko, co mi zostało, takie strzępki pamięci. Ludzie, którym to opowiadałem, pytali, czy to wszystko jest prawda. Tak, prawda. Toczka w toczkę. Koniec, kropka. Więcej już nic." - mówi autor."

Uzasadnienie: To nowe spojrzenie na historię getta warszawskiego w ujęciu humanistycznym. II wojna światowa, Holokaust, to nie tylko zło, cierpienie, okrucieństwa, wojna, militaria i polityka, ale także codzienne życie ludzi, pełnych emocji, starających się jakoś żyć. Z tego względu jest to bardzo wartościowa książka, i niestety ostatnia autora. Ponadto jest to zapis jednego z czołowych świadków życia codziennego w getcie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgodnie z Regulaminem Plebiscytu umieszczam książki zgłoszone przez wydawnictwa.

Wydawnictwo Demart zgłosiło poniższe książki:

Dane zgłaszanej książki:

Tytuł: Auto Moto PRL. Władcy dróg i poboczy

Autor/autorzy: Adam Zakrzewski

Data wydania w Polsce: 11. 2009

Opis książki: Auto-Moto PRL to niezwykła i bezkonkurencyjna publikacja o codziennych i niecodziennych polskich pojazdach okresu PRL. Dla osób pamiętających minioną epokę jest to sentymentalne wspomnienie dwóch, czterech a nawet więcej kółek ? obiektów zachwytu, młodzieńczych marzeń, a w końcu własnych, wyczekanych wehikułów. Z kolei dla tych, którzy nie zetknęli się osobiście z poprzednim systemem, zebrany w książce materiał jest niebywałą okazją do przybliżenia sobie tematyki dawnej polskiej motoryzacji.

Warszawy, Syreny, Fiaty, Żuki, Nysy, Stary, Jelcze, SHL, WFM, WSK, Osy, czy w końcu legendarne Junaki ? wszystko to, a także wiele innych konstrukcji seryjnych i prototypowych zostało opisanych w ciekawy sposób. Zagłębiając się w lekturę poznajemy historię polskiej powojennej motoryzacji z uwzględnieniem wszystkich produkowanych w Polsce samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych oraz motocykli i motorowerów. Każdy model został omówiony od momentu powstania koncepcji do zakończenia jego produkcji. Przy okazji nie pominięto znaczących, wręcz historycznych prototypów, takich jak: Warszawa 210, Syrena Sport czy Beskid, które niestety nigdy nie trafiły na linie produkcyjne.

Opisy ilustrowane są wieloma niepublikowanymi wcześniej fotografiami. Są to zarówno zdjęcia z faz badawczych, przedprodukcyjnych, produkcyjnych, jak również scenki z życia. Rodzinne wyjazdy wakacyjne, pierwsze przejażdżki z miłością życia, widok lśniących pojazdów na wystawach Polmozbytu, czy nawet kolejki po benzynę ? to ilustracje, które u niejednego czytelnika przywołają liczne wspomnienia i z pewnością skłonią do opowieści dzieciom i wnukom jak to kiedyś jeździło się np. Syreną.

Smaku książce dodają komentarze Patryka Mikiciuka ? znanego telewizyjnego dziennikarza motoryzacyjnego, współtwórcy Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, człowieka młodego ale bardzo dobrze zapoznanego z tematyką dawnej motoryzacji.

Uzasadnienie: ?Auto-Moto PRL to nie tylko album z niezwykle ciekawymi zdjęciami, często nigdy wcześniej nie publikowanymi. To przede wszystkim wyjątkowo bogata w treść opowieść o niełatwych dziejach polskiej powojennej myśli technicznej ? o rodzących się z trudem pojazdach seryjnych oraz prototypach, które nigdy nie ujrzały taśmy produkcyjnej.

To także ważna i trochę zapomniana historia ludzi, którzy dzięki swojej miłości i dużej sile woli, w niezbyt sprzyjających warunkach politycznych, potrafili wskrzesić po wojnie polską motoryzację i stworzyć rozpoznawalną markę.

Bez wątpienia jest to ciekawa opowieść o złotym okresie polskiej motoryzacyjnej ? o czasach, w których szczyciliśmy się własnymi markami samochodów i motocykli.

Z wielkim żalem przyznaję, że niestety to już tylko historia, a czasy, w których polskie pojazdy świętowały międzynarodowe sukcesy minęły raczej bezpowrotnie.

Już po lekturze pierwszych stron książki ?Auto-Moto PRL? widać, że powstała ona jako efekt prawdziwej pasji autora, któremu nie obca jest polska motoryzacja minionej epoki. Co ważne, nie jest on tylko teoretykiem ale przede wszystkim praktykiem, gdyż w jego prywatnych zbiorach nie brak pojazdów powstałych w Polsce Ludowej. Wszystko to sprawia, że jest on w stanie wczuć się w to, co przedstawia na kartach publikacji. Powszechnie bowiem wiadomo, że nikt nie opowiada lepiej o historii od jej prawdziwego miłośnika.? ? rekomendacja Patryka Mikiciuka

Dane zgłaszanej książki:

Tytuł: Polska 1989-2009

Autor/autorzy: Antoni Dudek, Paweł Śpiewak

Data wydania w Polsce: 11. 2009

Opis książki: POLSKA 1989-2009 to album podsumowujący dwie dekady wolnej Polski, ukazujący najważniejsze wydarzenia i przemiany polityczne, gospodarcze, społeczne i kulturalne. Tego niełatwego zadania podjęli się historyk IPN, dr Antoni Dudek, oraz socjolog, wykładowca UW, dr Paweł Śpiewak. Pierwszy z autorów komentował i wskazywał głównie zagadnienia polityczne i gospodarcze, drugi zaś społeczne i kulturalne, ale ? czasami bywało odwrotnie. Świetne wyczucie rangi poszczególnych wydarzeń i procesów, niebanalne fotografie, pozbawione oficjalności i zadęcia, prezentujące mniej protokolarne zachowania osób publicznych oraz celne lakoniczne podpisy do zdjęć to główne atuty albumu. Dla jednych będzie swoistym pamiętnikiem wydarzeń, o których swego czasu donosiły media; dla innych będzie to abecadło historii współczesnej Polski. Publikacja porusza zarówno zagadnienia wewnętrzne, jak i związane z naszą polityką zagraniczną np. przystąpienie do NATO czy Unii Europejskiej. Książkę otwierają sceny kolejkowe i obrady okrągłego stołu, a zamykają doniesienia o wyborze Jerzego Buzka na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Uzasadnienie: ?Od kolejki do mięsnego w roku 1989 po stadion narodowy zaprojektowany w roku 2009. Antoni Dudek i Paweł Śpiewak prowadzą nas przez III Rzeczpospolitą według najlepszych amerykańskich wzorów, z godnie z którymi żeby poczuć smak i zapach historii, trzeba ją najpierw zobaczyć. Więc widzimy historię ? nie tylko dzięki świetnie dobranym zdjęciom, ale także powściągliwym, czasem ironicznym, zawsze dotykającym sedna komentarzom obu panów. Piszą nie tylko o polityce, ale także fenomenie Big Maca, serialach, korkach i pornografii w kioskach? z recenzji Piotra Zaremby, dziennikarza ?Polska The Times?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgodnie z Regulaminem Plebiscytu umieszczam książki zgłoszone przez wydawnictwa.

Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego zgłosiło poniższe książki:

Dane zgłaszanej książki:

Tytuł: Generał broni Władysław Anders. Wybór pism i rozkazów

Autor/autorzy: red. nauk. Bogusław Polak

Data wydania w Polsce: 2009

Opis książki: W prezentowanej książce zebrano różne dokumenty proweniencji wojskowej, jak i cywilnej: rozkazy do podległych oddziałów, przemówienia podczas inspekcji i okolicznych spotkań z podkomendnymi, korespondencję z Naczelnym Wodzem (wpierw gen. Władysławem Sikorskim, potem gen. Kazimierzem Sosnkowskim) i szefem Sztabu Naczelnego Wodza, ambasadorem Stanisławem Kotem, korespondencję i rozmowy z dowódcami alianckimi, artykuły i pisma Andersa publikowane m.in. na łamach prasy emigracyjnej.

Książka podzielona jest na dwie części: pierwszą - 4 sierpnia 1941 r. -31 października 1946 r., czyli od uwolnienia gen. W. Andersa z więzienia NKWD w Moskwie, do wyjazdu Generała z Włoch z ostatnim transportem 31 października 1946 r. do Wielkiej Brytanii oraz drugą - od 1 listopada 1946 r. do śmierci Generała 12 maja 1970 r.

Uzasadnienie: . Prezentowana praca obejmuje lata 1941–1970, czyli od uwolnienia gen. W. Andersa z więzienia NKWD w Moskwie, do jego śmierci (12 maja 1970 r.). Zawiera rozmaite rozkazy, odezwy, pisma będące wytworem kancelarii gen. Andersa. Dokumenty te świadczą o wielkiej żywotności i energii Generała. Warty podkreślenia jest fakt, że jest to pierwsze dzieło na rynku polskim przedstawiające tak duży (choć to jedynie ułamek ogromnej spuścizny Generała) materiał źródłowy dotyczący gen. Andersa. Dzięki temu książka ta jest doskonałą podstawą do dalszych badań nad dziejami wojskowości polskiej (w tym Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie), nad historią polskiej emigracji powojennej. Kwerendą archiwalną objęto dokumenty proweniencji wojskowej i politycznej z zasobu Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie oraz prasę codzienną i inne czasopisma ukazujące się w Wielkiej Brytanii, w Związku Sowieckim, na Bliskim i Środkowym Wschodzie i we Włoszech.

Inne informacje o książce:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.