Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Najlepsza książka historyczna roku od starożytności do końca XIX wieku 2009 - nominacje

Recommended Posts

Najlepsza książka historyczna roku od starożytności do końca XIX wieku - przyznawana książce, która zdaniem czytelników, cechuje się wysoką wartością merytoryczną, dużym warsztatem autora, który w sposób interesujący dla odbiorcy potrafił przelać swoje myśli na papier. Publikacja wyraźnie wyróżniająca się na tle innych publikacji traktujących o historii od starożytności do końca XIX wieku w danym roku.

Do Plebiscytu można zgłaszać książki wydane w języku polskim po raz pierwszy pomiędzy 1 stycznia 2009 r., a 31 grudnia 2009 r.

Użytkownicy Forum mają prawo zgłoszenia trzech książek w tej kategorii.

Warunkiem prawidłowego zgłoszenia do Konkursu jest umieszczenie na Forum formularza zgłoszeniowego.

Szczegóły tutaj: https://historia.org.pl/index.php?option=co...&Itemid=394

Regulamin tutaj: https://historia.org.pl/index.php?option=co...&Itemid=394

Formularz zgłoszeniowy dla użytkowników Forum tutaj: https://forum.historia.org.pl/index.php?showtopic=10727

Wysłanie zgłoszenia oznacza pełną akceptację Regulaminu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

1. Tytuł: Równi do równych. Kijowska reprezentacja sejmowa 1569-1648

Autor: Henryk Litwin

Wydawnictwo: DiG

Data wydania: 2009

Opis: Autor opisuje kwestię dotyczącą osób posłów wysyłanych na sejmy z województwa kijowskiego. Skupia się głównie na nich samych, tworzy ich biogramy, kładąc szczególny nacisk na ich wyznanie, opcję polityczną, majątek, powiązania z możnymi rodami.

Uzasadnienie: Poziom pozycji jest bardzo wysoki. Autor wykorzystał bardzo dużą liczbę źródeł (zarówno archiwalnych jak i wydanych; te pierwsze w części pochodzą z archiwów w Rosji i na Ukrainie), nie wspominając o liczebności opracowań. Dzięki jego pracy można określić jaką rolę odgrywały wspomniane wyżej czynniki przy obieraniu posłów na ziemi, która od 1648 r. stała się areną wielkich konfliktów, a i wcześniej nie należała do spokojnych. Henryk Litwin (który już od wielu lat zajmuje się tematyką stosunków wewnątrz Rzeczypospolitej) jak dotąd, jako jedyny tak szeroko opisał ten temat. Pozostaje wierzyć, że historycy zajmą się kolejnymi "wojewódzkimi urzędnikami".

Inne informacje: Książkę zaopatrzono w przydatne tabele i indeks osobowy.

2. Tytuł: Broń wojsk polskich w okresie średniowiecza

Autor: Michał Bogacki

Wydawnictwo: Replika

Data wydania: 2009

Opis: Autor podejmuje (udaną) próbę opisania całości uzbrojenia średniowiecznego w Polsce. Na polskim rynku stanowczo brakuje takiej pozycji, której celem by było przedstawienie wojskowości polskiej w w. X-XV.

Uzasadnienie: Książka jest dobrą (mimo pewnych niedociągnięć) opcją dla nieobeznanego z tematem czytelnika. Do tego, bardzo dobry jest opis uzbrojenia w czasie rozbicia dzielnicowego. Wojskowość tamtego czasu umykała uwadze historyków wojskowości o wiele bardziej zainteresowanych czasami pierwszych Piastów lub wiekami XIV-XV. Całkiem szeroka bibliografia.

Inne informacje: Autor zamieścił 3 aneksy: średnia wartość dochodów szlachty łęczyckiej w latach 1383-1434; koszty niektórych elementów uzbrojenia w Polsce w wieku XV z uwzględnieniem ich użytkowników; koszty elementów uzbrojenia piechurów pod koniec XV wieku.

3. Tytuł: Racławice 1794

Autor: Bartłomiej Szyndler

Wydawnictwo: Bellona

Data wydania: 2009

Opis: B. Szyndler opisuje początkowy etap powstania kościuszkowskiego (1794) wraz z jego punktem kulminacyjnym - tytułową bitwą.

Uzasadnienie: Na uwagę zasługuje przede wszystkim rozdział dotyczący pamięci po bitwie i wręcz jej "kultu". B. Szyndler od wielu lat podejmuje tę tematykę, jest w niej niekwestionowanym autorytetem. Widać u niego wielką znajomość tematu. Korzystał z możliwie dużej ilości źródeł, no i popełnił całkiem ciekawy opis samej batalii. Jeżeli ktoś chciałby poznać przyczyny powstania Kościuszki, jego początkowy przebieg, ta pozycja będzie najlepszym wyborem. Dobrze uzupełnia się z kiedyś wydaną książką W. Mikuły, "Maciejowice 1794", choć praca Mikuły jest dużo trudniejsza w czytaniu.

Inne informacje: Opracowania i źródła tyczące się Racławic przedstawiono w dwu pierwszych rozdziałach książki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

PIERWSZA KSIĄŻKA:

Tytuł: Krucjaty Północne

Autor/autorzy: Christiansen Eric

Wydawnictwo: Historia

Data wydania w Polsce: 6 X 2009

Opis książki: "Zachęceni papieskim wezwaniem do świętej wojny skandynawscy władcy i niemieccy rycerze zakonni podbili i zasiedlili najpierw Finlandię, Estonię i Prusy, a później zaatakowali prawosławne księstwo Nowogrodu i pogańską Litwę. Te tak zwane krucjaty północne nie zaistniały w historycznej świadomości tak powszechnie jak bliskowschodnie, za to były znacznie skuteczniejsze. Ogromne nowe terytoria znalazły się i pozostały w sferze wpływów chrześcijaństwa. Książka Erica Christiansena, zrewidowana po kilkunastu latach od pierwszego wydania i wzbogacona o nowe odkrycia badaczy średniowiecza bałtyckiego oraz skandynawskiego, jest wyważonym, ale też fascynującym źródłem wiedzy o tej burzliwej epoce."

Uzasadnienie: W promocji historii krucjat ma się wrażenie, że chodzi o te do Ziemi Świętej, mało natomiast pojawia się książek dot. krucjat na północy i wschodzi. Doskonałe uzupełnienie wiedzy mediewistycznej i świetna pozycja do poduszki, którą czyta się przyjemnie. Z tego względu książka Erica jest warta nagrody książki roku, bo znacząco promuje tę, nieco zapomnianą, historię.

DRUGA KSIĄŻKA:

Tytuł: Ludzie Średniowiecza

Autor/autorzy: Robert Fossier

Wydawnictwo: WAM

Data wydania w Polsce: 30 IX 2009

Opis książki: Chyba pionierskie studia nad historią społeczną średniowiecza. Przedstawienie historii zwykłych ludzi. Położenie nacisku na przede wszystkim aspekt humanistyczny.

Uzasadnienie: Niewiele książek mówi o historii ludzi w dawnych czasach, a tym bardziej w średniowieczu. Jest to jedna z tych, które zadają cios dominacji historii politycznej w historiografii. Położenie akcentu na humanistykę w badaniach historycznych jest dziś coraz bardziej popularne, mimo niewielkiego wzrostu książek na półce. Na razie w większości są to książki obcojęzyczne, przełożone na polski, tak jak książka Fossiera. Mam nadzieję, że wkrótce również polscy historycy znacząco te statystyki poprawią.

TRZECIA KSIĄŻKA:

Tytuł: Pochwała historii, czyli o zawodzie historyka

Autor/autorzy: Marc Bloch

Wydawnictwo: Biblioteka historyczna

Data wydania w Polsce: 21 VIII 2009

Opis książki: Mimo, że to jest drugi przekład, to znacznie rozszerzający pierwszy i umożliwiający studia nad warsztatem samego Marca Blocha, czołowego przedstawiciela tzw. "Annales". Marc Bloch w swojej książce odnosi się do sobie współczesnych czasów i wcześniejszych w historiografii, a więc wieku XIX.

Uzasadnienie: Mimo, że książka dotyczy XX wieku, to w znacznej treści dotyczy historiografii XIX wieku, aby promować nowe spojrzenie na historię. W ciekawy, interesujący i rzetelny sposób prowadzi wywody na temat historii i tego, co się z nią łączy: czasu, przestrzeni, źródeł, interpretacji, a przede wszystkim ludzi. Bo czyż studia historyczne nie dotyczą dziejów ludzi i człowieka, a historyk nie jest "ludożercą" (...) "polującym na ludzi w przeszłym czasie"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgodnie z Regulaminem Plebiscytu umieszczam książki zgłoszone przez wydawnictwa.

Wydawnictwo Ossolineum zgłosiło poniższe książki:

Dane zgłaszanej książki:

Tytuł: Tytuł:  Jadwiga, król Polski

Autor/autorzy: Jarosław Nikodem

Data wydania w Polsce: styczeń 2009

Opis książki: 

Jadwiga należy do najbardziej znanych postaci polskiego średniowiecza. Została koronowana w wieku dziesięciu lat, mając dwanaście poślubiła Władysława Jagiełłę, oficjalnie dzieląc się z nim władzą. Zmarła zaś jako zaledwie dwudziestopięcioletnia, w pełni sił życiowych kobieta. Autor na szerokim tle politycznym ówczesnej Europy – najpierw dziejów Andegawenów, następnie sytuacji w Polsce i na Litwie - przedstawił biografię władczyni, która u boku męża była uczestniczką kluczowych wydarzeń nowego – po zawarciu unii polsko-litewskiej – układu sił w Europie Środkowo-Wschodniej. Bilans wspólnych rządów

z Władysławem Jagiełłą wypadł korzystnie: udało się wzmocnić wewnętrznie państwo, ustabilizować władzę królewską, a przede wszystkim wzmocnić pozycję międzynarodową Polski, która z państwa peryferyjnego stawała się ważnym podmiotem w dziejach ówczesnej Europy. Kontrowersyjna jest natomiast tytulatura Jadwigi. Zanim bowiem poślubiła Jagiełłę, była de facto królem Polski. Stąd prawidłowo, choć na przekór wydawałoby się zdrowemu rozsądkowi, Wydawnictwo zdecydowało się umieścić na okładce tytuł król, a nie królowa. Tym bardziej, że była pierwszym królem w spódnicy w historii Polski.

Uzasadnienie: 

Pierwsze tak obszerne omówienie biografii tej władczyni. Książka jest wzorcowo wydana pod względem edytorskim i merytorycznym, a autor, dr hab. Jarosław Nikodem, specjalizuje się w historii średniowiecznej.

Inne informacje o książce: seria Biografie, wyd. 1, 446 s., oprawa twarda, indeks nazwisk

Dane zgłaszanej książki:

Tytuł: Otto von Bismarck

Autor/autorzy: Lech Trzeciakowski:

Data wydania w Polsce: marzec 2009

Opis książki:

Postać Ottona von Bismarcka zawsze budziła żywe emocje. Dla jednych był politykiem, którego zasady działania, określane jako Realpolitik, oznaczały chłodną kalkulację w dążeniu do celu, właściwą ocenę przeciwnika i wybór skutecznych, choćby

brutalnych, metod. Inni widzieli w nim ucznia czarnoksiężnika, rozpętującego moce, nad którymi nie potrafi zapanować... Jeszcze inni uważali, że był jak ów demon Goethego, „cząstką tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie dobro czyni”.

Pewne jest, że Bismarck wywarł wielki wpływ na dzieje Niemiec i Europy. Uważano nawet, że po „erze Napoleona III” przyszła „era Bismarcka”.

Realizując swoje zamiary „krwią i żelazem”, posługując się „biczem i cukrem” budził wiele kontrowersji, tak za życia jak i po śmierci. Do dziś kwestia odpowiedzialności Rzeszy wilhelmińskiej, której Bismarck był współtwórcą, za wybuch I wojny światowej wywołuje dyskusję i polityczne namiętności, podobnie jak inne pytanie, o to, czy już wtedy nie pojawiły się pierwsze symptomy zjawisk, które legły u początków III Rzeszy...

Uzasadnienie: 

Autor, Lech Trzeciakowski, przedstawia niełatwą drogę Bismarcka na szczyty sławy i uznania oraz późniejszy nagły upadek. Stara się ukazać nie tylko polityka, lecz człowieka, jego emocje i słabości, troskliwego, dbającego o rodzinę męża i ojca – co jest wielkim atutem właśnie tego wydania.

Książka jest przygotowana wzorcowo pod względem edytorskim i merytorycznym, wydana w twardej oprawie, z ciekawymi ilustracjami, w tym kilka karykatur samego Bismarcka.

Profesor Lech Trzeciakowski jest specjalistą w zakresie historia Polski i Niemiec XIX-XX w.

Inne informacje o książce: seria Biografie, wyd. 1, 360 s., ilustr. cz.-b. i kolorowe, oprawa twarda, indeks nazwisk, streszczenie angielskie

Dane zgłaszanej książki:

Tytuł: Głośne rzymskie procesy karne

Autor/autorzy: Maciej Jońca:

Data wydania w Polsce: październik 2009

Opis książki: 

Rzymianie stworzyli jeden z najdoskonalszych systemów prawnych w historii. Nie ustrzegło to ich jednak przed próbami łamania prawa. Morderstwa, świętokradztwa, spiskowanie przeciwko władzy, korupcja, cudzołóstwo, seksualne molestowanie nieletnich, czary i wiele innych występków stanowiło nieodzowny element życia w Imperium Romanum. Niektóre procesy budziły żywe zainteresowanie współczesnych. Działo się tak z różnych powodów: szczególnie odrażającego charakteru przestępstwa, pozycji społecznej oskarżonego czy też osobliwych okoliczności, które towarzyszyły sprawie.

Autor przedstawił w konwencji gawędziarskiej kilkanaście głośnych spraw sądowych, przetykając opowieść licznymi anegdotami i ciekawostkami z życia codziennego i obyczajów panujących w starożytnym Rzymie. Atutem książki jest również opis procesu Jezusa Chrystusa, oparty na faktach, a nie na wierzeniach i tradycji.

Uzasadnienie: 

Ksiązka jest bogato ilustrowana, wydana wzorcowo pod względem edytorskim i merytorycznym.

Inne informacje o książce: seria Strefa Arche, wyd. 1, 336 s., oprawa miękka

Share this post


Link to post
Share on other sites
iiks   

Dorzucę może i nie lubianą, może i lubianą 1 pozycje.

Tytuł:

Bizancjum. Niezwykłego dziedzictwa średniowiecznego imperium

Autor:

Judith Herrin

Data wydania: Sierpień 2009

Opis książki:

"Starałam się przekazać choć w części, co znaczyło być Bizantyjczykiem, i dać wyobrażenie o kosmopolitycznym, miejskim społeczeństwie, którego członkowie, obdarzeni historyczną świadomością własnej tożsamości i pobożną wiarą w życie przyszłe, byli tak różni od nas, a zarazem tak bardzo do nas podobni".

Judith Herrin

Przez tysiąc lat niezwykłe imperium sprawiało, że Europa mogła stać się tym, czym jest obecnie. Śmiałe i prężne, ale słabo dziś znane państwo, łącząc ortodoksyjną wiarę chrześcijańską z pogaństwem, klasyczne greckie wykształcenie z rzymską siłą oraz sprawnością administracyjną, stworzyło wielką, twórczą cywilizację, która przez całe wieki stawiała opór nawale islamu.

Zwięzła, a zarazem fascynująca książka Judith Herrin odchodzi od standardowego, chronologicznego ujęcia dziejów Bizancjum. Każdy z krótkich rozdziałów koncentruje się na określonym temacie, takim jak budowla (imponujaca świątynia Hagia Sophia), spór religijny (ikonoklazm), płeć i władza (rola kobiet oraz eunuchów), wybitna postać (historyk Anna Komnena), symbol cywilizacji (widelec) czy walka o terytorium (krucjaty). Dzięki takiemu podejściu długie dzieje cesarstwa bizantyjskiego, począwszy od założenia wspaniałej stolicy, Konstantynopola (dzisiejszy Stambuł) w roku 330, aż po jej zdobycie przez Turków osmańskich w roku 1453, stają się łatwiejsze do ogarnięcia.

Barwna, a przy tym wiernie oddana panorama sił i wierzeń kształtujących owo bizantyjskie milenium stanowi zarazem oryginalny wkład w nauki historyczne. Oparta na wynikach najnowszych badań ukazuje przeciętnemu czytelnikowi żywy obraz mało znanej epoki, kładąc kres stereotypowym wyobrażeniom o bierności i dekadencji Bizancjum.

Uzasadnienie:

Dla mnie, czyli osoby, która do czasu przeczytania książki nie przepadała za Bizancjum, pokazała jej najważniejsze aspekty i ciekawie, a przy tym można powiedzieć w sposób zwięzły pokazała jego piękną historię. Pomimo nie chronologiczności a problemowości, można dowiedzieć się sporo ciekawych informacji. Myślę, że przedstawia obraz kultury i społeczeństwa, które przez wieki miało wpływy z różnych innych kultur. Dla laików można powiedzieć pozycja niejako obowiązkowa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgodnie z Regulaminem Plebiscytu umieszczam książki zgłoszone przez wydawnictwa.

Wydawnictwo WAM zgłosiło poniższe książki:

Dane zgłaszanej książki:

Tytuł: Historia rozłamu Kościoła wschodniego i zachodniego

Autor/autorzy: Henry Chadwick

Data wydania w Polsce: IX 2009

Opis książki: Proces rozchodzenia się dróg Kościołów łacińskiego i greckiego był długotrwały i naznaczony dramatycznymi próbami jego przezwyciężenia. Henry Chadwick narrację rozpoczyna od czasów apostolskich, a kończy na unii florenckiej. Z prawdziwego "oceanu" literatury teologicznej, patrystycznej i historycznej wybiera pozycje najważniejsze. Prowadzi czytelnika przez źródła, tak łacińskie, jak i greckie, umiejętnie je interpretując. Objaśnia przy tym okoliczności w jakich teksty powstawały, zachowując równowagę między świadectwami i racjami obu stron.

Uzasadnienie: Najlepszą rekomendacją książki jest nazwisko samego autora. Henry Chadwick, brytyjski badacz, erudyta, uznany autorytet w dziedzinie historii Kościoła, ma bogate doświadczenie w zakresie dialogu ekumenicznego, nie tylko między chrześcijanami ale i Żydami oraz wyznaniami niechrześcijańskimi. Z troską wskazuje na czynniki teologiczne, osobowe, polityczne i kulturowe, które nie tylko są przyczyną podziałów, ale i uniemożliwiają pojednanie. Historia rozłamu Kościoła wschodniego i zachodniego to praca napisana z ogromnym wyczuciem, która pozwala lepiej zrozumieć dzisiejszy stan dialogu ekumenicznego. Chadwick nie stawia żadnej diagnozy, pozostawiając to czytelnikowi. Dostarcza mu jednak znakomitego materiału do przemyśleń.

Inne informacje o książce: ISBN 978-83-7505-286-2, format 156x232 mm, stron 368, oprawa twarda, cena det. 69.00 zł

Dane zgłaszanej książki:

Tytuł: Prześladowania w starożytności. Ofiary, bohaterowie, męczennicy

Autor/autorzy:  Marie-Françoise Baslez

Data wydania w Polsce: VIII 2009

Opis książki: Dla wielu ludzi inny jest winny. Ta zasada w dużej mierze kształtowała relacje międzyludzkie na przestrzeni historii. Nietolerancja wobec poglądów innych ludzi jest zjawiskiem nie znającym barier czasu, przestrzeni, narodów czy religii. Wbrew obiegowym opiniom nie jest ona związana wyłącznie z pojawieniem się religii monoteistycznych, a Hellada, będąca prawie personifikacją współczesnych zasad tolerancji, nie tylko nie była wolna od prześladowań religijnych, ale w pewien sposób właśnie tu powstały i zostały uzasadnione reguły dotyczące postępowania z ludźmi o innych przekonaniach, tu kształtowały się granice tego, co nazywamy wolnością poglądów.

Uzasadnienie: Książka pozwala zrozumieć zagadnienia, które w dużym stopniu warunkowały - i warunkują do dziś - nasze podejście do zagadnień pluralizmu religijnego czy kulturowego. Dla chrześcijanina jest o tyle interesująca, że ukazuje fenomen prześladowań chrześcijan w pierwszych wiekach w kontekście prześladowań w ogóle. Jednocześnie tłumaczy wiele sformułowań czy opisów w hagiografii pierwszych wieków chrześcijaństwa dla czytelnika dziś niezrozumiałych bez znajomości kontekstu czy literackich typów. Bez względu na przekonania pozwala nam lepiej zrozumieć samych siebie i zmusza do refleksji nad wolnością, jej granicami, jej postrzeganiem.

Inne informacje o książce: ISBN 978-83-7505-297-8, format 156x232 mm, stron 435, oprawa twarda, cena det. 79.00 zł

Dane zgłaszanej książki:

Tytuł: Ludzie średniowiecza

Autor/autorzy:  Robert Fossier

Data wydania w Polsce: IX 2009

Opis książki: Terenem badawczym historii jest rzeczywistość ludzka, człowiek w społeczeństwie. Wybitny historyk, archiwista, profesor Sorbony Robert Fossier dowodzi, że człowieka wieków średnich i współczesnego czytelnika różnią tylko szczegóły. Pisze: człowiek o którym mówię nie jest ani rycerzem, ani mnichem, ani biskupem, ani kimś "wielkim", ani tym bardziej mieszczaninem, kupcem, panem czy kimś wykształconym. Starałem się prześledzić życie bardzo prostych ludzi, ich codzienne troski i przede wszystkim problemy materialne. Nawet jeśli spróbowałem wgłębić się w sferę ducha i duszy, nie czułem się tam najlepiej z powodu braku zmysłu metafizycznego. Jestem przekonany, że "ludzie średniowiecza" to my. 

Uzasadnienie: Książka napisana bogatym i pięknym językiem. Autor dzieli się swoim doświadczeniem naukowym, ukazując problemy i realia życia zwykłych ludzi w średniowieczu, równocześnie zestawiając je z realiami życia człowieka współczesnego. Ma na celu pomóc współczesnemu czytelnikowi zrozumieć człowieka średniowiecznego: omawia jego życie wszechstronnie, uwzględniając jego życie codzienne i społeczne, religię itp. Ta napisana z polotem monografia zainteresuje nie tylko historyków, ale wszystkich tych, którzy czytają książki dla przyjemności.

Inne informacje o książce: ISBN 978-83-7505-301-2, format 156x232 mm, stron 396, oprawa miękka, cena det. 49.00 zł

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Super! Wydawnictwo zgłosiło do książkę, którą ja też! "Ludzie średniowiecza" Fossiera! :D (Tak. Przemawia przeze mnie radość lenistwa w sprawie uzasadnienia, mimo że do swojego dodałem parę!). :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgodnie z Regulaminem Plebiscytu umieszczam książki zgłoszone przez wydawnictwa.

Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego zgłosiło poniższe książki:

Dane zgłaszanej książki:

Tytuł: Historia starożytnych Greków t.2

Autor/autorzy: Benedetto Bravo, Marek Węcowski, Ewa Wipszycka, Aleksander Wolicki

Data wydania w Polsce: 2009

Opis książki: . Tom II, obejmujący okres od końca wojen perskich po śmierć Filipa II, stanowi, oczekiwane od lat przez środowisko polskich historyków, naturalne dopełnienie całości dzieła (tomy: I i III wydane zostały przed laty przez PWN, wkrótce zostaną wznowione w wersji poprawionej przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego). Walory merytoryczne tej książki wiążą się ściśle z dydaktycznymi, a jasny, znakomicie napisany tekst, starannie zebrana i skomentowana bibliografia, indeksy osobowy i rzeczowy oraz bogaty materiał ilustracyjny powodują, że podręcznik ten pozwala odbiorcy wytworzyć sobie całościowy obraz dziejów Greków w danej epoce na tle niezbędnych dla jej zrozumienia zjawisk społecznych i kulturowych.

Uzasadnienie: Dzieło w każdym calu przemyślane pod względem metodologicznym, nowoczesne i niezwykle użyteczne. Potrzeba wydania tego ze wszech miar wartościowego opracowania była ewidentna, wypełniło ono bowiem dotkliwą lukę na naszym rynku wydawniczym.

Koncepcja przedstawienia dziejów starożytnych Greków (nie Grecji), nie tylko na terenie Grecji właściwej, ale i w Italii, Macedoniii i nad Morzem Czarnym zasługuje na uznanie, gdyż daje ona możliwość szerokiego pokazania zarazem wspólnych i specyficznych problemów greckiej oikumene, odnoszących się do takich sfer jak religia, kultura, gospodarka czy sprawy społeczne.

Historia starożytnej Grecji jest tą dziedziną dziejów antycznych w której stale zmienia się bardzo wiele, skutkiem czego jest nie tylko nieustanne powiększanie się zasobu wiedzy, ale i rewizja wielu od dawna ustalonych sądów. Specjalizacja, która ma miejsce w każdej dziedzine nauki, stała się udziałem także nauk historycznych. Nie tylko studenci nie są w stanie ocenić, które z sądów wyrażanych na stronach dostępnych podręczników zachowują jeszcze swoją aktualność, a które należą już tylko do dziejów nauki. W takim samym położeniu znajdują się często również wykładowcy, gdyż nie są w stanie ogarnąć całej najnowszej literatury naukowej ani też śledzić wszystkich nowych kierunków badań. W tej sytuacji potrzeba posiadania w praktyce dydaktycznej opracowania łączącego cechy podręcznika i krytycznego przewodnika ukazującego obecny stan badań nad historią Grecji nie ulega wątpliwości.

To pozycja obowiązkowa nie tylko w bibliotekach naukowych (takich jak biblioteki uniwersyteckie i księgozbiory placówek i towarzystw naukowych, instytutów, zakładów, pracowni itd.), ale także zbiorach prywatnych ludzi nauki i kultury, pracowników, doktorantów i studentów historii, filologii klasycznej, archeologii, filozofii, kultury antycznej i śródziemnomorskiej, kulturoznawstwa, studiów śródziemnomorskich i neogreckich, a poza tym – szerokiej rzeszy nauczycieli i miłośników antyku.

Inne informacje o książce:

Dane zgłaszanej książki:

Tytuł: Kultura ludowa we wczesnośredniowiecznej Europie

Autor/autorzy: .Peter Burke, przekład Robert Pucek, Michał Szczubiałka

Data wydania w Polsce: 2009

Opis książki: Prezentowana książka jest przekrojowym spojrzeniem na kulturę ludową w Europie w latach 1500-1800. Autor kreśli panoramiczny obraz społeczeństwa europejskiego, zwłaszcza nie-elit, opisuje świat profesjonalnych dostarczycieli rozrywki: minstreli, błaznów, żonglerów, szarlatanów, wędrownych aktorów i śpiewaków, ale także rysuje obraz pieśni i opowieści, gier i rytuałów, które odgrywane były przez zwykłych ludzi dla nich samych. Na przykładzie popularnych bohaterów ludowych, łajdaków i błaznów Burke bada wartości i poglądy innych grup zawodowych, takich jak: rzemieślnicy, rolnicy, pasterze, górnicy, żeglarze, służący, żebracy, złodzieje; wartości i poglądy - ukształtowane przez panujące warunki społeczne.

Uzasadnienie: Praca ta stanowi najpełniejsze ujęcie kultury ludowej całej Europy w czasach wczesnonowożytnych. Peter Burke otworzył przed badaniami historycznymi nowe perspektywy. Udało mu się, patrząc z perspektywy angielskiej, uniknąć etnocentrycznego sposobu myślenia, a dzięki znajomości wielu języków, napisał pracę pokazującą szeroką panoramę europejską. Po raz pierwszy w tak szerokim stopniu wykorzystał nie tylko źródła przedstawiające społeczeństwo wiejskie prawie wyłącznie w negatywnym świetle, jak księgi sądowe, ale również choćby, praktycznie niewykorzystywane w tym kontekście, diariusze i dzienniki podróży, które w sposób bardziej wielostronny opisywały życie na wsi oraz jej mieszkańców. Dzięki temu Burke dał impuls do badania historii „od dołu”, od strony zwykłych ludzi, a nie tylko badaniu dziejów „od góry”, czyli elit rządzących i intelektualnych. Książka Petera Burke to bez wątpienia jedna z najważniejszych prac w naukach historycznych, które ukazały się w drugiej połowie XX w, jej pierwsze wydanie przyczyniło się do znacznego ożywienia badań nad kulturą ludową. Przez lata będzie stanowiła inspirację do badań dla innych.

Inne informacje o książce:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgodnie z Regulaminem Plebiscytu umieszczam książki zgłoszone przez wydawnictwa.

To zgłoszenie umieściłem w niewłaściwej kategorii, dlatego dla formalności przenoszę tutaj.

Wydawnictwo Demart zgłosiło poniższe książki:

Dane zgłaszanej książki:

Tytuł: Święci według mistrzów

Autor/autorzy: red. Elżbieta Olczak, autorzy tekstów: Agnieszka Bywalec, ks.prof. Ryszard Knapiński, dr Aneta Kramiszewska, Leszek Śliwa, dr Małgorzata Wrześniak

Data wydania w Polsce: 11. 2009

Opis książki: Wybrano 100 obrazów z wizerunkami świętych uwzględniając Świętą Rodzinę i jej współczesnych, apostołów, ewangelistów, Ojców Kościoła i założycieli zgromadzeń, a także te postacie, które na trwałe zapisały się w historii świata i Polski. Obrazy wyszły spod pędzli najwybitniejszych europejskich malarzy takich jak: Caravaggio, Poussin, Rubens, Memling, Giordano, Saraceni, Giotto, van Eyck, van Dyck, Michał Anioł, Matejko, Leon Wyczółkowski, de la Tour, El Greco, Tycjan, Zurbaran, Tintoretto, Józef Mehoffer.

Analizy obrazów dokonali historycy i historycy sztuki; duchowni i świeccy. Omówili postacie, przedmioty, zgodność dzieła z realiami historycznymi. Ich komentarz dotyczy też wymowy i symboliki dzieła oraz jego oddziaływania w świadomości społecznej. Często są przytaczane fragmenty z Biblii lub pojawiają się odwołania do Pisma Świętego by wskazać źródło inspiracji dla artysty. Warsztatowe - wydawałoby się - rozważania przeplatają kadry obrazu, których dotyczą. Czytelnik nie ma więc żadnych kłopotów z identyfikacją i zrozumieniem opisu. Kolorowe reprodukcje obrazów mają duży format umożliwiają więc śledzenie nawet drobnych szczegółów.

Książka została zaprojektowana w taki sposób, aby każdy obraz można było z łatwością odnaleźć i dokładnie obejrzeć, poznać jego historię oraz zrozumieć znaczenie przedstawianych na nim wydarzeń. Efektowna oprawa oraz specjalnie dobrana szata graficzna pozwalająca na jak najwierniejsze oddanie prawdziwych kolorów obrazów to niewątpliwe atuty tej publikacji. Umieszczone w spisie treści miniaturki każdego dzieła dają możliwość sprawnego odnalezienia interesującego obrazu. Czytelnik nie musi więc czytać tej książki od deski do deski, ale może się skupić na wybranych obrazach lub powracać do ulubionych.

Uzasadnienie:

Książkę wyróżniają takie elementy jak:

połączenie albumu z malarstwem i książki o życiu Świętych;

doborowe komentarze historyków i historyków sztuki m.in. dotyczące wymowy i symboliki obrazu;

możliwość identyfikacji postaci i oceny realiów historycznych;

reprodukcje obrazów w dużym formacie;

istotne fragmenty dzieł wykadrowane, powiększone szczegółowo opisane i dodatkowo skomentowane;

staranna szata graficzna pozwalająca na jak najwierniejsze oddanie kolorów obrazów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.