Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
widiowy7

Niemiecka ciężka artyleria

Rekomendowane odpowiedzi

widiowy7   

Znalazłem taki ciekawy artykuł:

http://www.sppw1944.org/index.html?http://...relacja33f.html

W Warszawie mimo upływu kilkudziesięciu lat ciągle napotyka się na "pamiątki" z Powstania Warszawskiego 1944.

8 czerwca 2007 r. ok. godziny 10.30 przy ul. Bagno robotnicy odkopali na placu budowy ważący 1,5 tony niewybuch. Pocisk moździerzowy kalibru około 580 milimetrów znajdował się na głębokości około metra pod powierzchnią.

Niewybuch pocisku ciężkiego moździerza

Strach ma wielkie oczy, więc kazdy potężniejszy wybuch to "dzialo kolejowe"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Tak przynajmniej twierdzą piloci 1. PLM. :)

Nazwano je ''Grubą Bertą''. Zrobiono nalot i, jak twierdzi Chromy, pozostała tylko kupa poskręcanych blach.

Czyli to żadna nowość, bo znana jest od 50 lat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Ale ja prosiłbym jednak jakiś konkretny dowód, chociażby w postaci zdjęcia albo raportu niemieckiego. Bo jeśli mowa o "Ziu", to on nie był, z tego co wiem, działem kolejowym. A o innym dziale tego kalibru w Warszawie nie słyszałem. Były pociągi pancerne, ale działa? Pierwsze słyszę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Ależ ja absolutnie nie potwierdzam rewelacji Chromego.

W kolejnych wersjach ''Berta'', jak ją ochrzczono, była moździerzem. Ale fakt faktem, że w pierwszych wersjach wyraźnie mówiono o dziale kolejowym.

Relacja z nalotu na działo:

''Grupa maszyn przyłapała >>Grubą Bertę<< na polanie w lesie. W celownikach szturmowców pojawiło się wielkie cielsko kolejowego działa pod rozpiętą siatką maskującą. Zanim Niemcy zorientowali się, co im grozi, w powietrzu zamigotały serie z działek i warkocze dymu odpalanych salwami pocisków rakietowych. Odcinek toru, na którym stała >>Berta<< pokrył się błyskami wybuchów. Po kilku minutach z potężnego działa pozostała sterta dymiącego złomu.''

E. Chromy, ''Uwaga, Messerschmitty'', 1966

I to w zasadzie jest jedyna relacją, jaką dysponuję. Kiedy pierwszy raz jakieś 6 lat temu to przeczytałem, ogarnęły mnie wątpliwości, a wiem od dłuższego czasu, że to żadne działo, tylko moździerz.

Chodziło mi tylko o fakt, że plotka o dziale kolejowym nowa nie jest i może mieć podłoże właśnie od Chromego.

Prosisz o zdjęcia lotnicze z LLP?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Od razu tak trzeba było;) Bo z tego co na napisałeś wynikało coś kompletnie innego. I nie proszę o zdjęcia LLP. Zrozumiałem, że potwierdzasz wersję o dziale kolejowym, dlatego byłem ciekaw, czy masz na to jakiekolwiek fotki potwierdzające to. Teraz sprawa jest jasna i zdjęcia nie wydają się potrzebne.

Chodziło mi tylko o fakt, że plotka o dziale kolejowym nowa nie jest i może mieć podłoże właśnie od Chromego.

Nie od niego. O dziale kolejowym pisał już "Bór" w '51:

17 sierpnia radio niemieckie po raz pierwszy nadało wiadomość o zgnieceniu "rewolty warszawskiej", choć bynajmniej się na to w tym czasie nie zanosiło. Tego samego dnia Niemcy zaczęli ostrzeliwać Warszawę z najcięższych dział kolejowych, których używali poprzednio w czasie oblężenia Sewastopola.

Za: Komorowski T., Powstanie Warszawskie, Warszawa 2007 [i wyd. Londyn 1951], s. 126.

O całej sprawie już 20 lat temu pisał Rajmund Szubański [Niemieckie specjalne środki bojowe w Powstaniu Warszawskim [w:] Powstanie Warszawskie widziane po latach, pod red. Mórawski K., Pracki L., Warszawa 1990, s. 75-76]:

Skąd wzięła się wersja o ostrzeliwującym powstańczą Warszawę dziale kolejowym? Opiera się ona bądź na fakcie działania w Warszawie uzbrojonego w 1500-mm haubicę pociągu pancernego nr 75, bądź też na zaobserwowaniu przywiezionego koleją samobieżnego moździerza. Jeszcze jednym źródłem tej wersji może być wysłanie do Warszawy pod koniec Powstania zdobycznej francuskiej armaty kolejowej kalibry 274 mm, która jednak ze swymi właściwościami i przeznaczeniem- prowadziła ogień na duże odległości, ostrzeliwując m.in. Pragę i dalsze zaplecze frontu aż do rejonu Mińska Mazowieckiego. Wykonane w styczniu 1945 roku niemieckie zdjęcie ukazuje moment wystrzału ze stanowiska w wykopie linii średnicowej koło Dworca Pocztowego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.