Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Historyczne emisje NBP na rok 2010 nie bez kontrowersji

Recommended Posts

Narodowy Bank Polski podał plan emisji monet przeznaczonych na cele kolekcjonerskie i plan emisji monet Nordic Gold na 2010 rok. NBP na monetach przypomni najważniejsze rocznice tego roku m.in. 65 rocznicę oswobodzenia KL Auschwitz, 70 rocznicę zbrodni katyńskiej, Wielkie bitwy – Grunwald, Kłuszyn, 90 rocznicę Bitwy Warszawskiej i Polski sierpień 1980. Największe kontrowersje wśród numizmatyków budzi wspólna emisja Grunwaldu wraz z Kłuszynem. Nie znaleziono także miejsca dla 200 urodzin Fryderyka Chopina.

https://historia.org.pl/index.php?option=co...&Itemid=537

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jarko   

Podobno moneta z Grunwaldem i Kłuszynem ma być nawet tak, że na jednej z jej stron będą obie w kształcie jakieś elipsy - informacja niesprawdzona, ale jeśli tak to naprawdę to zły pomysł... Litwa robi jak przeczytałem 3 monety, a my na dwie kluczowe bitwy w historii robimy zrobimy być może po pół... Z Chopinem też szkoda w Japonii byłby na nią szał.

W tekście przeoczono wzmiankę o 100 leciu harcerstwa polskiego, myślę, że zasłużyło na takie upamiętnienie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do tej elipsy także wyczytałem gdzieś podobnie, więc koncepcje mamy już trzy. Awers i rewers po jednej ze stron o jednej bitwie, awers i rewers z obu stron wspólny jakiś motyw i trzecia opcja jedna moneta Grunwald, a druga Kłuszyn. NBP by nic nie stracił, a wręcz zarobił dodatkowe pieniądze, gdyby zdecydował się na dwie osobne emisje. Chopin był bodajże na początku lat 90 i jest to chyba jedna z najdroższych monet z emisji na rynku po 89 roku. Wszystkich nurtuje to połączenie Grunwaldu z Kłuszynem i na razie nie spotkałem pozytywnego komentarza na taki ruch. NBP na pewno więcej by zarobił i zyskał na wizerunku, gdyby emisje konsultował z kolekcjonerami, albo jakimiś ich stowarzyszeniami, czy związkami, gdzie się zrzeszają. Chyba, że takie konsultacje są, tylko dlaczego potem tyle krytyki np. na forach poświęconych numizmatyce?

Jeszcze jedna uwaga, bardzo fajnie, że NBP o Kłuszynie pamiętał, ale powinien obie bitwy potraktować osobno.

A i dodam, faktycznie rocznica 100 lecia harcerstwa w Polsce jest niezwykle ważna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Rozczarowuje mnie brak emisji dla upamiętnienia zakończenia II WŚ. Drażniący jest bardzo fakt celowego zapominania dokonań Ludowego Wojska Polskiego, a w tym roku przecież przypadają jedna z najchwalebniejszych rocznic i dokonań WP/PSZ podczas II WŚ: Narvik, Kołobrzeg, Wał Pomorski, Bolonia i - w końcu - Berlin.

Może zabrzmi to niemiło, ale sądzę, że ofiara życia ponad dziesięciu tysięcy polskich żołnierzy jest chyba ważniejsza od podkowca małego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andreasie, NBP ma pewne serie w tym zwierzęta świata, czy malarze, czy odkrywcy, czy jazda polska etc. Każdego roku są emisje dt. danej serii. Wielu zapewne te serie zbiera dlatego ich emisje będą każdego roku.

Co do zakończenia wojny może lepiej poczekać z bardziej okrągłą rocznicą. Co do LWP to ma jednak sporą konkurencję np. dokonania AK, więc wątpię, by znalazła się na monecie. Swoją drogą mnie ciekawi, czy dużo osób i organizacji zabiega o monetę z danym motywem w NBP i wg jakich kryteriów dokonuje się wyboru akurat tych. Zapewne każdego roku propozycji jest mnóstwo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Od 1989r. rola LWP jest ciągle pomniejszana. Nie chcę ujmować żołnierzom PSZ, WP Września czy partyzantom, ale zapomnienie o LWP jest rzeczą bardzo nietaktowną. Odkąd pamiętam, czci się tylko PW, Kampanię Obronną czy Monte Cassino,. O szturmie Berlina-marzeniu wszystkich polskich żołnierzy na każdym froncie-ni słowa. O Pommernstellung i Kołobrzegu też niewiele. A już zupełnym kuriozum jest odbieranie ulicom nazw na cześć generałów(nie mówię o Świerczewskim, jego to jak najprędzej powinni wyrzucić skądkolwiek).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę Andreasie, że najpierw musiałbyś odwrócić ten trend, który jest wg Ciebie, potem dotrzeć z informacją o LWP do szerszego grona ludzi, a wtedy z pewnością będzie o monetę łatwiej ;) Takich "lobbystów" o różne tematy monet jest z pewnością wielu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jarko   

Z całym szacunkiem, może i LWP miało sukcesy, ale myślę, że każdego roku można zebrać rocznicy, które będą bardziej jakby predysponowane to emisji. Ja żadnego stosunku do LWP nie mam, ale patrząc realnie zbyt dużych szans na taką emisję w najbliższej przyszłości chyba nie ma.

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Tzw. Ludowe Wojsko Polskie to jest nasza historia. To byli ludzie, którzy walczyli z niemieckim najeźdźcom. A przyznawanie im łatki tzw "utrwalaczy', jest co najmniej nadużyciem.

Przy okazji, Kazimierz Satora, był w tej armii oficerem pol-wych na szczeblu kompanii.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Wiem, Jarpenie, nad tym ubolewam. Ale czy w 2008 roku było jakieś wspomnienie Lenino? Czy w 2009 roku było jakieś wspomnienie Warki? Czy teraz będzie wspomnienie Berlina i Kołobrzegu?

Moim zdaniem, czcimy bardzo teraz PW, Monte Cassino i Katyń, a zapominamy o tych, którzy choć bez korony, zrobili to, co się marzyło każdemu polskiemu żołnierzowi: walczyli o Berlin. Sądzę, że i na 70, ani na 75 rocznicę też nie będzie emisji. Taki trend mamy, że komuna ''be''(a więc LWP też), a PSZ ''dobre''.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Och, Andreasie, tos mnie zaskoczyl takim stanowiskiem w sprawie LWP. Pozytywnie oczywiscie. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może zamiast skupić się na tym czego nie ma, bo jestem przekonany, że każdy z nas jakieś braki widzi i ma swoich faworytów to w dyskusji skupmy się nad tym, co jest.

A jest:

- Grunwald i Kłuszyn prawdopodobnie na jednej monecie.

- W sierpniu dwie emisje -sierpień 1980 i bitwa warszawska, a brak podobnego kroku do wspomnianych bitew.

- Rocznica 95. urodzin ks. Twardowskiego może lepiej było zrobić monetę na 100?

- W drodze wyjątku to czego nie ma, czyli brak Chopina w roku chopinowskim, a także w roku jego konkursu.

Jeszcze taka ciekawostka, moneta dt. bitwy warszawskiej ma być z z tampodrukiem 3D, co będzie chyba nowością jeśli chodzi o zastosowaną technikę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.