Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Kadrinazi

Zobowiązanie wojskowe Brandenburgii wobec RON

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę się chyba pogubiłem w temacie, szukam pomocy od kogoś bardziej zorientowanego ;)

Na mocy traktatu bydgoskiego w 1657 roku Brandenburgia miała ustaloną liczbę 1500 żołnierzy, których miała wystawiać dla wsparcia armii koronnej. Kojarzę, acz nie wiem czy dobrze, że przed owym traktatem zobowiązanie brandenburskie to 2000 ludzi. Czy wie ktoś jak to dokładnie wyglądało przed 1657 rokiem? W 1629 roku wystawiono zaledwie kompanię jazdy, w 1601 roku zaś 400 piechurów, więc nijak się to ma do owej liczby 2000.

Będę wdzięczny za wskazówki, w których traktatach mogę znaleźć jakieś ustalenia względem brandenburskiej pomocy wojskowej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witaj;

przeglądając [z grubsza] pozycję Szymczak Barbary "Stosunki Rzeczypospolitej z Brandenburgią i Prusami Książęcymi w latach 1648 - 1658" wynika iż na początku tego okresu elektor musiał wspomoć Rzeczypospolitą dawanymi od siebie 100 kopijnikami i 100 jeźdzcami [minimum, oddział tzw. posiłkowy ]. Jeźdźcy są opisywani jaki "należni według paktów". Przy czym z innych części tekstu wynika, że musieli być oni dani "od ręki". Także z tekstu wynikają dwie sprawy: strona polska starała się w okresie 1648 [lub 7 r.] o zaciąg w Prusach Książęcych około 1500 - lub 2000 ludzi, lecz znów kilka stron dalej jest napisane że 3-4000 ludzi, w kontekście przedłużania sprawy przez elektora...

"... Houwald za przyprowadzenie regimentu liczącego półtora tysiąca pieszych, żądał 100 000 talarów reńskich. Kompanię jazdy von Ostena [800 ludzi] odesłano do Nowej Marchii b nie było pieniędzy na jej utrzymanie. Dowodzący 600 znakomitymi piechurami von Arnheim ociągał się z przybyciem tlumacząc, że elektor wzywa go do Marchii. ..." s. 67

W r. 1650 oddział Houwalda liczyl już okoo 1000 ludzi.

W r. 1654 regiment dragoni H. Kalsztyna [1200 ludzi] jako "sukurs za lenność księstwa pruskiego" s. 107

W r. 1655 "...wysłannik królewski miał poprosić elektora o uniemożliwenie przemarszu szwedzkiej armii przez Pomorze [...], odkomenderowanie pod sztandary Jana Kazimierza 2 000 piechoty "unetr den ublichen Geldbedigungen"..." s. 122

W chyba takkże 1655 r elektor miały na Pomorzu wystawić w sumie: 1000 piechoty, 300 jezdych plus po 1 kompanii jazdy i dragonó w poszczególnych miastach...

Jako lennik Szwedów elektor brandenburski musiał wystawić zamiast 100 jeźdźców 500 jeźdźców i 100 pieszych [styczeń '56 r. [s. 183], lecz w lutym Szwedzi zażądali kontyngentu 1500 żołnierzy s. 198, układ z czerwca '56 r. nakazywał elektorowi dostarczać Szwedom 4000 żolnierzy [pół na pół] s. 211

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ajwaj drogi FSO, napisałeś mi jeszcze ciekawsze rzeczy niż szukałem ;) Wielkie, naprawdę wielkie dzięki!

Widzi mi się, że muszę dodać pracę p. Szymczak to listy 'must have'.

Czyli muszę zapewne cofnąć się gdzieś w XVI wiek, by znaleźć podstawy owej powinności 'należnej według paktów'.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.