Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Zatoka Świeża 1463 - Józef Wiesław Dyskant

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Tytuł: Zatoka Świeża 1463

Autor: Józef Wiesław Dyskant

Wydawnictwo: Bellona

Rok wydania: 2009

Ilość stron: 254

ISBN: 978-83-11-11571-2

Jak dla mnie świetna książka popularnonaukowa i idealna dla czytelnika nieobeznanego z tematem. Autor opisuje w zasadzie całą wojnę trzynastoletnią, łącznie z działaniami lądowymi, robi to w sposób ciekawy, a przedtem zapodaje fajny opis ówczesnych okrętów, sposobów morskiej podróży etc. Bitwa jest opisana raptem na kilku stronach, może to wynika z charakteru walk morskich, a może z braku szczegółowych źródeł (w bibliografii jest ich zaledwie dwa!). Całkiem spoko mapy i ikonografia. Polecam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

Przyznam, że zastanowię się poważnie nad tą pozycją. Nie podważalnym faktem jest, że ta właśnie bitwa morska jest traktowana bardzo pobieżnie w książkach na temat wojny trzynastoletniej, a tym bardziej o Kazimierzu Jagiellonczyku [np. książka M.Boguckiej]

EDIT: Do tego cena przystępna bo zalednie 20-23 zł [według allegro.pl]

Edytowane przez kalki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

W zasadzie zgadzam się z Tofikiem. Z tym że ja posiadam HB-ka wydanego w 1987 roku. Ciekawe, czy są jakieś nowe dodatki, nowe źródła czy odkrycia? I bardzo mi się podoba sposób przedstawiania tła dla bitwy, czyli całej wojny trzynastoletniej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Nie podważalnym faktem jest, że ta właśnie bitwa morska jest traktowana bardzo pobieżnie w książkach na temat wojny trzynastoletniej, a tym bardziej o Kazimierzu Jagiellonczyku [np. książka M.Boguckiej]

Obecnie, jest to chyba jedyna tak szeroko dostępna pozycja na temat wojny 13-letniej. Na łatwe znalezienie w tym okresie książek Biskupa i innych, nie ma co liczyć. Nawet chyba Pogrom krzyżackiej armady E. Koczorowskiego nie jest tak łatwo kupić (ale znając twórczość Koczorowskiego i tak pewnie jest to książka li tylko o działaniach morskich).

W zasadzie zgadzam się z Tofikiem. Z tym że ja posiadam HB-ka wydanego w 1987 roku. Ciekawe, czy są jakieś nowe dodatki, nowe źródła czy odkrycia? I bardzo mi się podoba sposób przedstawiania tła dla bitwy, czyli całej wojny trzynastoletniej.

Dyskant podjął ze wspomnianym E. Koczorowskim niewielką polemikę na temat tłumaczenia nazwy "Frisches Haff" (które - zdaniem J. W. Dyskanta - można tłumaczyć: Zalew/Zatoka/Morze Świeże) i wytknął mu dwa błędy - przekręcenie nazwiska Bernarda Szumborskiego (na Szymborski) i przeniesienie terminu armady (mającego powstać pod koniec XVI w.) na czasy zbyt wczesne (tj. poł. XV w.).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przypominam sobie jak czytałem do pozycję, gdy zaczynałem studia w Toruniu. Wywarła na mnie pozytywnie wrażenie i dostarczyła wiedzy na temat jaki ówcześnie poszukiwałem informacji. Nazwisko autora zapadło w pamięć i jak się okazało słusznie. Pozdrawiam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.