Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

kto kiedy dawno powiedział - by móc prowadzić wojnę potrzeba pieniędzy, pieniędzy i jeszcze raz pieniędzy. Jednym z wielu aspektów pieniężnych był żold wypłacany żolnierzom. Rożnych stopni oficerom i szeregowcom, także pienišdze dla wdów poleglych. Jak kształtowalo się to w różnych armiach w poszczegolnych latach, ile można było kupić za ów żold, jak i czy w ogóle można go porównać z pieniędzmi wypłacanymi w kraju, jak owe pienišdze [i czy się da] przeliczyć na obecne wielkoci?

Za Suworowem : z tego co pisze prawdopodobnie żołd generała niemieckiego pod koniec wojny ['45 r] wynosiła ok 3 tys RM. W '45 - '46 żold radzieckiego generała to kilka tysięcy rubli. Pensja radzieckiego pułkownika kształtowała się w '39 r. między 570 rubli a 800, z tego zabierano mu [ulijejskij wznos?] okolo 20 rubli. Polskich zawodowych wojskowych [na rok '39 - to od 137 zł [i dodatku rodzinnego 167] dla kaprala, po Marszałka z kwotš 3000 zl... Do tego dochodziły dodatki od 75 zł do 3000... W filmie "Zloto dla zuchwałych" w pewnym momencie pada hasało o tym żezwykly żolnierz [jednego z niższych stopni] dostaje 50 dolarów miesięcznie...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

Wydawało mi się, że gdzieś już temat żołdu się przewinął... ale nie zaszkodzi go przypomnić :)

Żołd żołnierzy włoskich (w dolarach) z uwzględnieniem maksymalnych dodatków na rok 1943:

szeregowiec- 1,51

kapral- 1,85-2,21

starszy sierżant- 18,99-25,71

podoficer z patentem- 27,99-29,51

podporucznik- 58,25

porucznik- 73,00

kapitan- 87,50

major- 96,59

podpułkownik- 113,25

pułkownik- 122,58

generał brygady- 154,50

generał dywizji- 190,16

generał korpusu- 215,16

generał armii- 244,33

marszałek Włoch- 316,83

Należy dodać, że żonaci żołnierze dostawali miesięczny dodatek wynoszący 12,80 dolarów a od każdego dziecka dodatkowe 4,80$.

Na rok 1943 kurs dolara wynosił ok. 19 lirów włoskich.

Za Rexem Tryem "Żołnierze Mussoliniego".

Bieszanow w "Tankiście" pisze, że miesięczny żołd radzieckiego chorążego w 1942 r. wynosił 600 rubli miesięcznie minus 50 rubli podatku wojskowego. Ten sam autor podaje, że w razie "ochrzczenia" dywizji mianem "Gwardyjskiej" żołnierze dostawali 300 rubli dodatku. Ówczesne ceny na czarnym rynku wynosiły: 200-250 rubli za bochenek chleba i 250-300 rubli za pół litra wódki.

Nie pamiętam dokładnie ile wynosił żołd w armii amerykańskiej z wyszczególnieniem na kolejne stopnie, ale Ambrose w "Kompanii Braci" podaje, że szeregowy dostawał 84$ a spadochroniarze dodatkowe 50- dla szeregowego- i 100$- dla oficera dodatku spadochronowego. To były duże kwoty jak na tamte czasy a już tym bardziej, gdy zestawi się żołd żołnierza amerykańskiego z jego odpowiednikiem w armii JKM- i było to przyczyną napiętych relacji między żołnierzami brytyjskimi i GI Joe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

mch90: cieszę się że wróciłeś:) Będzie raźniej:)

Tak na marginesie. Pisałem w swoim pierwszym poście, że w jednym filmie podano kwotę 50 $ jako żołd miesięczny, ty piszesz o ok 80 wzwyż. Czy żołnierzowi zabierano "jakieś podatki, składki" z tego co dostawał czy nie? Bom 50$ od 80 $ jednakże różni się dosyć mocno...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Tak na marginesie. Pisałem w swoim pierwszym poście, że w jednym filmie podano kwotę 50 $ jako żołd miesięczny, ty piszesz o ok 80 wzwyż. Czy żołnierzowi zabierano "jakieś podatki, składki" z tego co dostawał czy nie? Bom 50$ od 80 $ jednakże różni się dosyć mocno...

No i mamy wspólny problem, bo ja te dane podałem mocno niepewnie. Też wydawało mi się, że wysokość żołdu szeregowego piechura US Army oscylowała wokół 50$ ale, że nie mogłem znaleźć w książkach innych, bliższych tej sumie danych, podałem te które zaserwował Pan Ambrose. :)

W każdym razie chyba zgadza się wysokość dodatku spadochronowego. :)

Ja za to jestem ciekaw, czy ktoś orientuje się w wysokości żołdu żołnierza niemieckiego? Czy są na ten temat jakieś zestawienia? I jak wyglądała sprawa "wypłacalności" tych środków, gdyż coś kiedyś czytałem, że połowę żołdu żołnierz na okupacji dostawał z budżetu podbitego narodu.

FSO: Dzięki za przyjęcie. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witam;

mch90: cieszę się że wróciłeś;) Będzie raźniej:)

Tak na marginesie. Pisałem w swoim pierwszym poście, że w jednym filmie podano kwotę 50 $ jako żołd miesięczny, ty piszesz o ok 80 wzwyż. Czy żołnierzowi zabierano "jakieś podatki, składki" z tego co dostawał czy nie? Bom 50$ od 80 $ jednakże różni się dosyć mocno...

pozdr

Ja zaś natknąłem się przypadkiem na relację z posiedzenia brytyjskiej Izby Gmin we wrześniu 1942 roku, gdzie J.J. Davidson był wzburzony dysproporcjami pomiędzy zarobkami żołnierzy amerykańskich, a brytyjskich; padły tam wielkości dla szeregowca US Army:

13,85 $ za tydzień (czyli 3 £. 8 s. 9 d) co dałoby 55,4 $

A na forum DWS podano takie zestawienie

Private - 50$

Corporal - 66$

Sergeant - 78$

Sgt. Major -138$

2nd Lieut. - 150$

1st Lieut. - 166$

Captain - 200$

Major - 250$

Lieut. Colonel - 291$

Colonel - 333$

Brigadier General - 500$

/ale bez podania źródła/

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: owo zestawienie z DWS-u zgadzaloby się co nieco z filmem. Szkoda tylko, że nie podano źródla tego zestawienia. Przy okazji - owa interpelacja w Izbie Gmin musiala być podana wedlug jakiegoś przelicznika. Pytanie jakiego i czy miesiąc nie zostal sprowadzony do 4 tygodni. Male pytanie dla zorientowanych: co ile wyplacano żold żolnierza JKM?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A tu dla ciekawych tabela miesięcznych płac z 1942 roku w Marine Corps (zależnie od stażu w latach):

Rank Less 3 Over 3 Over 6 Over 9 Over 12 Over 15 Over 18 Over 21 Over 20 Over 30

MSgt/ 138 144 151 158 165 172 179 186 193 207

1stSgt/

SgtMaj

GySgt / 114 119 125 131 136 142 148 153 159 171

TSgt

PSgt / SSgt 96 100 105 110 115 120 124 129 134 144

Sergeant 78 81 85 89 93 97 101 105 109 117

Corporal 66 69 72 75 79 82 85 89 92 99

Private First 54 56 59 62 64 67 70 72 75 81

Class

Private 50 52 55 57 60 62 65 67 70 75

/dane w dolarach USA, niestety zaokrąglone, brak danych dla marines powyżej 27 lat służby/

FSO napisał:

Male pytanie dla zorientowanych: co ile wyplacano żold żolnierza JKM

Nie wiem jakie były uregulowania dla poszczególnych formacji, ale w swych wspomnieniach; w ramach projektu BBC "Life in Britain During the Second World War"; mechanik który zgłosił się do RAF-u mówił o płatności co dwa tygodnie, nie wiem jednak czy te same regulacje tyczyły się i personelu cywilnego i żołnierzy.

A tu dla bardziej ciekawskich oryginalne"Table Of The Pay And Wages Of The Royal Navy And Of The Royal Marines":

http://www.naval-history.net/WW2aaRN-PayTa...anks-Badges.htm

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dla werbowanych przez Polską Misję Wojskową w Windsorze i Owen Sound (Kanada) zaoferowano:

szeregowiec - 1 $ kanad.

starszy szeregowiec - 1,15 # kanad.

kapral - 1,30 $ kanad.

plutonowy - 1,50 $ kanad.

Z czasem podniesiono ów żołd (by wyrównać do żołdu żołnierzy kanadyjskich) o tzw. dodatek kanadyjski, odpowiednio:

0,55 $ kanad.

0,42 $ kanad.

0,31 $ kanad.

0,44 $ kanad.

/MiD WIH XII/^/2, Zarządzenie w sprawie uposażenia i gospodarki oddziałów WP w Kanadzie z 10.06.1941 r./

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W swej próbie porównania potencjału armii niemieckiej i amerykańskiej Martin van Creveld podaje:

"Przed i w trakcie II wojny światowej wartość podstawowego żołdu wahała się od poniżej 200 marek rocznie dla świeżego rekruta do 2064 marek dla podoficera mającego za sobą 14-letnią służbę, 7700 dla majora i nawet 26500 dla generała pułkownika (...)

Zupełnie inny obraz wyłania się jednak po uwzględnieniu różnorakich dodatków (Zulagen). Były one wypłacane za zakwaterowanie, posiadanie rodziny oraz służbę w 'szczególnie trudnych' miejscach lub warunkach. Żołnierzom służącym w kraju czy regionie, w którym onotowywano wysokie ceny, wypłacano również dodatki na utrzymanie.

Dodatkiza służbę w trudnym rejonie są z oczywistych przyczyn szczególnie interesujące. Na przykład za służbę w Afryce Północnej szeregowcy otrzymywali dodatek w wysokości 2 marek dziennie, podoficerowie - 3 marek, a oficerowie - 4 marek. Innymi słowy, służąc podrozkazami Rommla, szeregowiecmógł zwiększyć swój podstawowy żołd o 400%, podoficer (zakładając,, że miał za sobą 14 lat służby) o 53%, a major tylko o 19%.

Wysokość żołdu specjalistów w Wehrmachcie jest również warta uwagi. Istniały trzy podstawowe skale płac: Beamter, dla różnych specjalistów oraz dla żołnierzy. Żołnierze podlegający dwóm pierwszym skalom nie mogli otrzymywać więcej niż12600 marek podstawowego żołdu rocznie, co stanowiło odpowiednik żołdu pułkownika. Jedyny wyjątek od tej reguły stanowili lekarze najwyższego stopnia (Generalstabärzte), którzy mogli zarobić 19000 marek rocznie,czyli tyle ile generał porucznik (...)

Również w amerykańskich siłach zbrojnych wysokość żołdu uzależniono od stopnia i długości służby i była ona taka sama (za wyjątkiem Korpusu Piechoty Morskiej - służący w nim żołnierze otrzymywali wyższy żołd) we wszystkich rodzajach broni i służbach (...)

Dopiero w czerwcu 1942 roku dokonano kolejnej zmiany skali, tym razem zwiększając ją. Podstawowy żołd szeregowca wynosił odtąd 50 $ miesięcznie, sierżanta sztabowego mającego za sobą 15 lat służby - 120$, majora - 250$, a generała armii - 666,67$. Różnice żołdu dla poszczególnych stopni były więc znacznie mniejsze niż w Wehrmachcie, a jeszcze je pomniejszał fakt istnienia szeregu dodatków, do których otrzymywania uprawnieni byli tylko szeregowcy i podoficerowie, ale nie oficerowie (...)

Podobnie jak niemieccy odpowiednicy, żołnierze amerykańscy mogli otrzymywać dodatki na utrzymanie, rodzinne i renty. Istniał również dodatek za służbę poza granicami kraju, stanowiący 20% podstawowego żołdu szeregowców i podoficerów oraz 10% podstawowego żołdu oficerów. Generalnie żołnierze amerykańscy, a przede wszystkim szeregowcy i podoficerowie, byli zachęcani w znacznie mniejszym stopniu do służby poza granicami ojczyzny niż ich niemieccy przeciwnicy.

Odmiennie niż Wehrmacht, US Army nie posiadała oddzielnej skali płac dla specjalistów. Zamiast tego otrzymywali oni z reguły patent oficerski i byli opłacani zgodnie z uzyskanym w ten sposób stopniem. Kluczowe w systemie niemieckim ścisłe rozgraniczenie pomiędzy oficerami i specjalistami było nieznane".

/tegoż, "Wehrmacht kontra US Army 1939-1945. Porównanie siły bojowej", 2011, s. 156 i n./

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.