Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   
2. następuje silny atak na skrzyżowanie Książęca/Ludna/Rozbrat (od strony skarpy, ul. Rozbrat oraz z terenu Gazowni. Zdobyty zostaje budynek narożny Książęca 1 (i to jest wg. mnie moment odcięcia Śródmieścia od Czerniakowa). Powstańcy, zasypują przekop, wycofują się do gmachu ZUS który jest mocno ostrzeliwany.

3. W tym samym czasie Niemcy zdobywają Szpital Św. Łazarza. W tej sytuacji Powstańcy w willi Pniewskiego są w stanie okrążenia.

Ano właśnie. Zazwyczaj spotykałem się z informacją, że to utrata szpitala św. Łazarza spowodowała utratę połączenia. Ale z tą Książęcą 1 coś jest na rzeczy. Kiedy dokładnie została utracona, i czy podejmowano próby odzyskania stanowisk tam?

Co z Książęcą 7, kiedy została ewakuowana, zdobyta nic nie znalazłem. Jeżeli we wspomnieniach Powstańcy piszą, zę willa była okrążona to może po zdobyciu szpitala Niemcy odbili Książęcą 7?

Prawdę mówiąc, nie spotkałem się z sytuacją, aby o Książęcej 7 pisano w kontekście utraty połączenia. Książęca 1 i szpital jak najbardziej, ale to...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Daros   

Z tego co wiem to atak był bardzo gwałtowny, wieczorem 13-go powstańcy opuścili budynek ZUS-u, linie obrony przesunęły się na Ludną/Czerniakowską, 15-go na ul. Okrąg, nie było szans na odzyskanie połączenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Co podaje Borkiewicz... Nad ranem 14 września oddziały "Stefana" wykonały przeciwnatarcie na szpital św. Łazarza. Po początkowym sukcesie Niemcy zdołali jednak odrzucić Powstańców. Siła uderzenia Niemców była na tyle duża, że zatrzymała się dopiero na ruinach szkoły przy Nowym Świecie, gdzie odparli ich ludzie por. "Budzisza". Około 10 Niemcy podpalili pociskami dom przy Książęcej 7, którego bronić miał oddział "Torpedy". Niemcy od strony szpitala ruszyli do ataku. Ludzie "Torpedy" po utracie 3 ludzi wycofali się z domu ostrzeliwani z willi Pniewskiego. Utracony został także dom pod nr. 9. Następnego dnia oddział por. Janusza" wyparł Niemców z willi Pniewskiego i obsadził pozostałości domu przy Książęcej 7. Niestety co było dalej, nie podaje, chyba że nie zauważyłem tego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Daros   

Znalazłem takie dwa opisy:

"W dniu 14.IX. 1944r. podpalony został pociskami zapalającymi budynek przy Książęcej 7. W następnym dniu Niemcy przecięli wąskie połączenie Śródmieścia z Czerniakowem po osi ul. Książęcej. Mimo zaopatrzenia kompanii „Miotły" w radziecką broń zrzutową [2 rusznice ppanc. i moździerz 45 mm], nie udało się

odzyskać budynków przy AL Na Skarpie. Linia obrony kompanii „Miotły" w następnych dniach już nie uległa zmianie, aż do kapitulacji Powstania."

oraz

"W dniach od 14.IX. co 2.X.1944r. kwatera pluton „Torpedy" mieściła się w plebani kościoła Trzech Krzyży przy ul. Książęcej. Walki plutonu „Torpeda" [wspólnie z innymi plutonami kompanii] koncentrowały się na obronie ruin budynku Książęca 7, garaży Steyera, oranżerii na zapleczu ul. Książęcej, Instytutu Głuchoniemych i próbach odzyskania domu arch. Pniewskiego."

Jeżeli chodzi o sąsiednią posesję Książęca 9 tzw garaże Steyera

http://www.warszawa1939.pl/zdjecia/referat...zeca_9_1942.jpg

"Założoną w latach trzydziestych stację naprawczą Steyer-Daimler-Puch rozwinęli Niemcy podczas okupacji do rozmiarów głównego ośrodka remontu pojazdów wojskowych na trasie Poznań (Posen) — Brześć (Brest Litowsk). Była to dla nas fascynująca wystawa klęsk III Rzeszy na wschodnim froncie. Gdzieś spod Mińska czy Mohylewa przywleczono na Książęcą amfibie i kubelwageny VW, popacykowane w kolorze ochronnym i mocno sfatygowane. Szperając w nich, znajdywaliśmy — obok apteczek frontowych w poręcznej blaszanej walizeczce na zatrzaski — także rakiet¬nice i taśmy nabojów do przeciwlotniczego karabinu maszynowego. Wszystkie te zdobycze przerzucaliśmy do wąwozu na tyłach warsztatu, do skrytki wydrążonej w skarpie. Po kilku tygodniach — bobrowaliśmy w wojskowym złomie w czerwcu 1944 roku — przydały się, jak znalazł, powstańcom."

"Po kapitulacji Powstania Warszawskiego pluton „Torpedy" zabezpieczył i ukrył na zapleczu ul. Książęcej w pobliżu oranżerii broń plutonu, [w tym rusznica ppanc., Ikm. Mg 42, część broni długiej 5 krótkiej, oraz granaty i amunicję]. Broń ta została wydobyta z ukrycia w dniu 18.01.1945r. i przewieziona do Włoch w związku z uczestnictwem plutonu w dalszej konspiracji."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Opisy o tyle ciekawe, iż poddają w wątpliwość to, czy faktycznie ostateczne odcięcie Śródmieścia od Czerniakowa to 13.09 [vide Grigo T., Powiśle Czerniakowskie 1944, Warszawa 989, s. 192-193, 201]. Ciekawym źródła tych fragmentów. I jeszcze jedno. Mamy tu informację, o nieudanych próbach odzyskania willi Pniewskiego. U Borkiewicza znalazłem informację o udanej akcji. To jak to w końcu było?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Daros   

Opisy powyższe (poza 3) pochodzą z broszury "Pamięć o Batalionie Armii Krajowej "Miotła"".

Kiedy nastąpiło ostateczne odcięcie Śródmieścia od Czerniakowa? Jedni łączą ten fakt ze zdobyciem kamienicy Książęca 1 inni z upadkiem willi Pniewskiego jeszcze inni ze zdobyciem szpitala św. Łazarza. Dyskusja jest trochę akademicka. Wg mnie od momentu wkroczenia Niemców na skarpę (poselstwo Chińskie) oraz odrzucenie obrony z gmachu ZUS za Czerniakowską nie było szans na przywrócenie komunikacji między Śródmieściem od Czerniakowem, i nawet odzyskanie szpitala, willi czy gmachu poselstwa niczego by nie zmieniło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Ppor. "Igor" z-ca dowódcy plutonu "Jerzyków" z "Miotły", twierdzi że siódemkę trzymali do końca.

Czyli odcięcie połączenia, to utrata skarpy od św. Łazarza i willa Pniewskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Forum warte zainteresowania.

Z tym że trzeba się zalogować, a ja jakoś hasła zapomniałem

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Zgodnie z życzeniem widiowego uzupełniam to, co podawałem wcześniej:

1. Książęca 6; bunkier z płyt chodnikowych

2. Książęca 21; bunkier z płyt chodnikowych przy murze domu nr 21

3. Książęca 4 do 21; barykada z bloków betonowych, płyt chodnikowych, cegieł, kamieni i żelaziwa

4. Książęca 7 do kamiennego ogrodzenia szpitala św. Łazarza; barykada z płyt chodnikowych, kamieni, cegieł, piasku i żelaziwa.

Ad. 1. Długość boku 2,30 m; wysokość 1,70 m.

Ad. 2. Długość boku 3 m; wysokość 1,60 m.

Ad. 3. Wysokość 1,60 m; szerokość 2,80 m; długość 17,80 m.

Ad. 4. Wysokość 1,60 m; szerokość u podstawy 2,80 m; szerokość u góry 1,80 m; długość 18 m.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
WERTTREW   

Forum warte zainteresowania.

Z tym że trzeba się zalogować, a ja jakoś hasła zapomniałem

Tu też trzeba się zalogować.

Ana zapomniane hasło też jest sposób ... jeżeli ktoś chce

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.