Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Kadrinazi

Quiz-Polska Okresu Wolnej Elekcji

Rekomendowane odpowiedzi

Qrosava   

Oczywiście. ;)

Kadrinazi, pytanie w Twe ręce. :)

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Która część Królestwa Szwecji najdłużej popierała Zygmunta III? Dodajmy dla ułatwienia, że Karol IX spacyfikował ją dopiero w 1599 roku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Od 1595 roku stacjonowała tam armia Klasa Fleminga, który był głównym poplecznikiem Zygmunta III. Nawet po śmierci Fleminga w 1597 roku Finowie pozostali wierni prawowitemu monarsze, niestety spóźnili się z pomocą dla niego w 1598 roku.

Kolejne pytanie należy do Ciebie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   

Dziękuję. ;)

Na całym świecie zakon Brygidek/Brygidów (i kobiety i mężczyźni mogli do niego wstępować) posiadał jedynie dwa klasztory. Jeden znajdował się w Szwecji, był nim klasztor Vadstena, drugi znajdował się w RON. Niestety uległ on zniszczeniu.

Pytanie brzmi:

W jakim mieście oraz kiedy i w jakich okolicznościach uległ zniszczeniu klasztor Brygidek/Brygidów, o którym mowa?

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Klasztorów brygidek było chyba więcej niż 2 ;) Niemniej jednak znalazłem jeden zniszczony - był to istniejący od 1624 roku klasztor w Łucku na Wołyniu, spalony w 1648 roku podczas ataku Kozaków na miasto.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do li tylko dwóch klasztorów to można by dyskutować...

Chodzi pewnie o dzień 16 stycznia 1587 r. kiedy to klasztor w Gdańsku niemal doszczętnie spłonął

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   

Jak już mówiłem RON, nowożytność, etc. to nie moja domena. ;)

I oczywiście popełniłem błąd, bo zapomniałem o Łucku.. :)

I teraz pytanie: Z jednej strony spodziewałem się takiej odpowiedzi, jakiej udzielił secesjonista, a z drugiej odpowiedź Kadrinaziego też jest poprawna i był on pierwszy, więc nie wiem, komu należy się następne pytanie.. :)

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   

Jeżeli nie masz nic przeciwko i nie oponujesz, a secesjonista wyrazi taką chęć, to właśnie jemu przekażę następne pytanie. ;)

PS.

Gratuluję 3000 posta Kadrinazi :beer: :)

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A na cóż te ceregiele Waszmościowie... każdy zdąży

Krótko i łatwo:

Czego pozbył się autor tych słów:

"Wziąć mi, panie mój, gwałtem co możesz, ale dać mi gwałtem nic nie możesz"

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Akurat niedawno przeglądałem Jasienicę. :)

Szlachcic Ożarowski zwrócił przywilej na wieś Przybysławice.

Będą miśki. ;)

Edytowane przez Capricornus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z bólem i wstępną nerwicą-niedźwiedziową muszę przyznań rację Capricornusowi.

Onże zadaje... nikła nadzieja by nie było to pytanie o czymś, dużym i włochatym ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nikła nadzieja by nie było to pytanie o czymś, dużym i włochatym ;)

Z dużym i włochatym w roli głównej ale chyba proste będzie.

Fragment źródłowy:

"na widok niedźwiedzia jeden z myśliwych posuwa się ku niemu i poczyna go drażnić, nadstawiając zwierzowi lewą rękę, obwarowaną należycie aż do ramienia grubym drzewem, tak, iżby go niedźwiedź nie mógł skruszyć swoimi łapami. w chwili kiedy zwierz chwyta za rękę, strzelec dzidą stara się ugodzić w lewą jego łopatkę. Skoro mu tylko ten raz zadał, przyskakują wówczas inni łowcy i dobijają zwierza. często jednak zdarza się, iż niedźwiedź skruszy dzidę, a w takim razie niebezpieczeństwo jest wielkie, obala bowiem zazwyczaj myśliwego na ziemię, dusi go, lub przynajmniej zgruchoce mu kości."

Takie łowy nie odbywały się w Polsce ale zostały opisane przez Polaka.

I pytanie:

Kto jest autorem tego opisu i gdzie te łowy się odbywały?

Edytowane przez Capricornus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.