Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Kadrinazi

Quiz-Polska Okresu Wolnej Elekcji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie w nowej edycji quizu.

Pozwolę sobie tym razem wypisać kilka reguł, które (taką mam przynajmniej nadzieję) zapobiegną zastojom i uprzyjemnią zabawę.

Prawo do zadania ma osoba która odpowiedziała prawidłowo na poprzednie pytanie.

Po 24 godzinach od zadania pytania można ubiegać się o podpowiedź.

Jeżeli po 72 godzinach od zadania pytania nie padnie prawidłowa odpowiedź (potwierdzona przez zadającego), pytanie zadaje pierwszy chętny.

A jako że na każdym zebraniu musi być taki ktoś, kto zacznie...

Hetman Chodkiewicz słynął w armii jako zwolennik ostrej dyscypliny, nie tylko co do swoich żołnierzy zresztą. Plotka głosiła, że towarzyszące armii 'białogłowy niepoczciwe w obozie...' - właśnie, cóż też nakazał hetman uczynić z paniami niezbyt ciężkich obyczajów?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A sądziłem że będzie łatwo :) Chodkiewicz miał jakoby nakazać topić niepoczciwie białogłowy.

Pierwsza chętna osoba do zadania pytania wystąp...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niestety nikomu się nie udało, prosimy pierwszego chętnego o zadanie pytania. Secesjonisto, gdybyś napisał czyja była ta pieczęć, ja się nie mogłem na niej doczytać :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

Przepraszam, że dopiero teraz, ale myślę że warto odpowiedzieć

Jestem na 90% pewny, że jest to pieczęć cesarza Leopolda I z 1669 roku.

Ja tu kurcze, prawie nic nie widzę. Za mało nawet do próby identyfikacji. Większych nie było?

Po przybliżeniu widać wszystko jak na dłoni :)

W przybliżeniu: http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/slide...77.htm?view=big

Edytowane przez kalki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

Łatwe pytanie z mojej strony:

W liście do Marysienki z 1683 Sobieski zachwycał się zdobytym obozem Wielkiego Wezyra Kara Mustafy. Mianowicie zachwyciło go pewne zwierzę i opisał próbę jego złapania. O Kim mowa ?

Edytowane przez kalki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Po przybliżeniu widać wszystko jak na dłoni :)

A mi jakoś nie chciał powiększyć :) .

Tak mi jakoś oscylowała ta pieczęć w tych okolicach ale jakoś nie mogłem dopasować :) .

Łatwe pytanie z mojej strony:

Parę minut z listami i mam coś takiego:

?wezyr wziął tu był gdzieś w którymś

ci cesarskim pałacu strusia żywego dziwnie ślicznego; tedy i tego, aby się

nam w ręce nie dostał, kazał ściąć. Co zaś za delicje miał przy swych

185

namiotach, wypisać niepodobna. Miał łaźnie, miał ogródek i fontanny,

króliki, koty; i nawet papuga była, ale że latała, nie mogliśmy jej pojmać.?

Jak mam rację że to papuga... secesjonisto wybacz. :)

Edytowane przez Capricornus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cytując za 'Encyklopedią staropolską' (cytat tak piękny, że nie mogę sobie darować):

Heca (z niem. Hetze), szczwalnia, cyrk pierwotny. W Warszawie za Stanisława Augusta zbudowany kolisty obszerny budynek z lożami, gdzie szczwano niedźwiedzie, oraz dawali widowiska skoczkowie na linach i koniach (ob. Amfiteatr). Hecarze, dla zwabienia publiczności przybrani w jaskrawe cudackie ubiory, objeżdżali ulice miasta konno z muzyką. Zygmunt August hecarza swego Hermanowskiego obdarował ziemią we wsi Radule w starostwie tykocińskiem

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tylko gladiatorów brakowało :)

Niemieckiego mnicha - ojca Bruliga - obserwującego przemarsz armii koronnej pod Wiedeń w 1683 roku, zadziwiał stosunek Polaków do pewnego pokarmu, który nasi wojacy zwali 'kochanym i błogosławionym'. O jaki to artykuł spożywczy chodzi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.