Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Dante666   

Ja nie mam pewności na co przeznaczyli, a ty znasz źródła, czy to tylko gdybanie?

Mam źródło [:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dante666   

Szczerze??

Ostatnio miałem referat o ,,wykorzystaniu E.jądrowej'' i z niego sie wszyskiego dowiedziałem.

NIe wiem skąd znajoma brała info ale były wiarygodne to żadna tajemnica co do czego używali ^_^

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Dante666: troszkę wolniej... Energia atomowa, reaktory i in. tego typu konstrukcje mają swą dość ciemną przeszłość. Wiadomo, że w Niemczech hitlerowskich byly badania nad zarówno bronią atomową, jak i nad wykorzystaniem tego co z tego ma powstać. Badania są o tyle niejasne - że być może finansowano je przez Deutsche Post. Co i rusz odkrywa się miejsca w Niemczech gdzie nie powinno być promienniowania, a relacje o tym co działo się w naszych [aktualnie] Górach Sowich, są powiedzmy conajmniej niejasne. Znamy kilka faktów, kilka przypuszczeń, wiadomo co wywieziono stamtąd metodą zorganizowaną, wiadomo [mniej wiecej] co można wykopać - a są to różne ciekawostki... To jedno. Drugie - patrząc na to co dzialo się w ZSRR, jakie nazwy zakłądy nosiły, i co w nich robiono, suworow opisał dość celnie zasadę jaką należy się posługiwać opisując produkcję danej jednostki:

- jeżeli zaklad nosi nazwę "cywilną" - oznacza, że prócz wojskowych akcesoriów robi także n.p. traktory [vide: Fabryka Traktorów którą zwiedzial w l. 30 tych Guderian, robiłą bodajże 22 czołgi dziennie...]

- jeżeli zakład nosi nazwę wojskową -> Fabryka czołgów - to wiadomo że robi czołgi i coś spec tajnego

- jeżeli zaś zakład ma numer -> n.p. Zakład Nr 443 to tajność stopnia najwyższego.

W kwestiach to do czego i co ZSRR używało to z założenia jest to tajemnica i jeżeli napisano gdzieś że alektrownia atomowa zostaje użyta dla ludzi radzieckich, oznaczało to tyle, że prócz jakiegoś kompleksu wojskowego zaopatrywała "nadwyżką" energii sieć ogolnokrajową, lecz nie takie było jej pierwotne przeznaczenie.

USA - jakkolwiek, demokratyczny, nazwijmy go tak, kraj - także ma wiele tajemnoc i różnych "ciemnych" stron. Zupełnie z boku - nikt nie przeznacza do sieci cywilnej tego co uniezależnia dowolny kompleks wojskowy niemal dowolnej wielkości, od sieci ogólnokrajowej... Zwłaszcza w niemalże szycie zimnej wojny. Rok '54 to nie czasy Chruszczowa

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szczerze??

Ostatnio miałem referat o ,,wykorzystaniu E.jądrowej'' i z niego sie wszyskiego dowiedziałem.

NIe wiem skąd znajoma brała info ale były wiarygodne to żadna tajemnica co do czego używali ^_^

Nie negując wiarygodności referatu; nie wdając się w dywagacje do czego używali tej konkretnej elektrowni...

To na przyszłość:

Referat koleżanki to żadne źródło

jest ono na tym samym poziomie co: słyszałem jak jedna Pani powiedziała.

Skoro powszechnie wiadomo, to nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem danych źródłowych.

"i z niego sie wszyskiego dowiedziałem" Z jednego referatu?? To musiał być metareferat. ;)

ad FSO:

"Zupełnie z boku - nikt nie przeznacza do sieci cywilnej tego co uniezależnia dowolny kompleks wojskowy niemal dowolnej wielkości, od sieci ogólnokrajowej..."

Zupełnie nie rozumiem o czym piszesz?

5 MW obsługujące dowolny kompleks wojskowy?

W Obnińsku był jakiś kompleks, czy tylko eksperymentalny reaktor?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: jedno nie wyklucza drugiego: jeżeli był to eksperymentalny realktor - to pracował śiśle na potrzeby jakiejś bazy nr, czy zakładów ściśle tajnych nr. Z drugiej strony, jeżeli po jakimś czasie okazało się, że mocy jest nadmiar to przecież zawsze można prąd "wysyłać".

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dante666   

To musiał być metareferat.

Po 2 godzinach sam z nudów zacząłbyś słuchać XD

Ale czemu tak właściwie skupiamy sie na E.jądrowej???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A jakiś choćby szczątkowy kontekst? Skąd się pojawiło pytanie o ten kryptonim?

Pzdr

Grzesiu

Właśnie chodzi o to, że praktycznie mam tylko wzmiankę o tym.

Wiadomo, że zlecenia na sprzęt wojskowy miały na ogół oznaczenia w postaci literowo-numerycznej jak:

pocisk kal. 21 cm Gr. 18 Stg. - SS 4911-0472-0590/40

wieża czołgu PzKpw V Panther G - SS 4911-0210-5803/43

podwozie SdKfz 250 - SS 4019-0211-2107/43

Tu niestety nie ma takich danych, jedyne co wiem to, że w raportach sytuacyjnych huty Bankowej występuje obok produkowanych części do Stuga (Leopard) i Panther (Löwe a-c). W tym zakładzie produkcję rozpoczęto w czerwcu 1944 roku w postaci 15 sztuk, w kolejnych miesiącach produkcja oscylowała w granicach 40-50 sztuk.

Skąd się pojawiło pytanie o ten kryptonim?

Z mej nieposkromionej ciekawości. :)

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: a wiadomo coś więcej - pomijając sam kryptonim - co to było? Pociski? Wieże?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie, to jest jedynie zestawienie tabelaryczne raportujące ilość wyprodukowanych sztuk w Banhüte w Dąbrowie Górniczej, plus kryptonim - to wszystko co mam. O ile przy niektórych produktach jest objaśnienie do czego produkowano dany element (Löwe b - wieża do Panther) czy produkt (np. SC 50 JC - Freya, SD 500 A Stg. - Diana, Kriegs Auftr SS 4924-0473-9304/42 H - pocisk kal. 21 cm DOK Sprgr.) to tu jest tylko to co podałem.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Nigdy nie było takiego projektu.

Ale nie było bo sowa użył zwrotu Tygrys IIII ?

I nie wiadomo czy chodzi o 3 czy 4.

Niemniej spotkałem się z określeniem Tygrys III ale chodziło tu o czołg VIII MAUS.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.