Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tiva

Szlachta po utraceniu władzy i kontroli

Recommended Posts

Tiva   

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów, chciałbym się dowiedzieć jak wyglądały losy magnatów:

1. Podczas rewolucji bolszewickiej w rosji, co się stało z szlachtą która zdecydowała się zostać w Rosji, jak ją traktowano?

2. Szlachte niemiecką w III Rzeszy, czy były masowe ucieczki, czy ustrój nie tępił jej?

3. Szlachte w Polsce, podczas komunizmu, Ci którzy zdecydowali się zostać, jak ich traktowano?

Chciałbym się dowiedzieć dużo na ten temat więc prosze o liczne odpowiedzi, a jeśli możliwe to obszerne i szczegółowe ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za komunistów... w Polsce nie było szlachty.

Zresztą nie było jej już wcześniej na mocy wciąż obowiązującego Art. 96 Konstytucji marcowej, gdzie zlikwidowano ustrój stanowy, w konsekwencji znosząc stan szlachecki i wszelkie tytuły.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zasadniczo to byli ludzie pochodzenia szlacheckie. Zasadniczo status, czy stosunek do takich ludzi nie był ustalany poprzez korzenie, a posiadane dobra, zwłaszcza ziemskie. Jeden z przepisów reformy parcelacyjnej nakazywał posiadaczom ziemskim opuścić powiat w któym posiadali swe dobra.

Chodzi ci o Alfreda Potockiego, bo to zupełnie inny kontekst?

Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites
o Alfreda III Potockie, tylko on wyjechał z Łańcuta w podajże 1944, podczas okupacji niemieckiej

Czegoś nie rozumiem... jego przypadek nie pasuje tu ani do punktu pierwszego, ani pozostałych?

Sprawa ordynata Alfreda Potockiego nosi cokolwiek inne znamiona. Przed wojną zaprosił do swojego majątku Joachima von Ribbentropa, w odróżnieniu od wcześniejszych zaproszeń innych nazistowskich oficjeli do Polski (które miały charakter państwowy), to miało charakter prywatny.

Wielu Polaków, a zwłaszcza polska arystokracja miała mu to za złe, uważało to za nadmiernie ciepłe stosunki, potem pojawiły się również głosy o współpracy.

Potoccy twierdzą, że ordynat w ten sposób uratował Łańcut, ale nie pozwalają na upublicznienie łańcuckiej księgi pamiątkowej. Znajduje się w niej bowiem wpis Ribbentropa... którego nie znamy.

W samym pałacu stacjonował sztab Wehrmachtu. Kiedy nadciągał radziecki front, Niemcy pomogli mu uciec do Lichtensteinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tiva   

Aha, no to moja wiedza w tym zakresie jest troche uboga, szczątkowo znałem historie Potockich z Łańcuta, ale niewiedziałem że Potocki współpracował z własnej woli z nazistami? Skolei ja "słyszałem" że niemcy z gruntu rzeczy nieniszczyli pałacu w Ł. z kilku względów: Niemieckiego Ojca Chrzestnego A.Potockiego - Wilhelma, podajze cesarza, a także koligacje z rodami panójącymi w europie, i na świetność zamku w Łańcucie który wówczas był jedną z najbardziej wpływowych rezydencji w Europie i niewiem teraz czy źródło było niewiarygodne, czy ja źle to odebrałem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma dowodów na kolaborację.

Odczucia względem Potockiego były w tym czasie niechętne, nikomu nie podobało się jego spoufalanie. Takie opinie panowały wśród arystkokracji, z której wreszcie każdy miał cenny obiekt rodzinny do ocalenia, a i koligacje by się znalazły... Chciał, nie chciał jednak Potocki z Niemcami uciekł co nie przysporzyło mu ani sympatii, ani wiarygodności.

Jak było? Może trochę tego... trochę tamtego...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.