Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Loix

Afryka w oczach Europy

Rekomendowane odpowiedzi

Bartek97   

Dobrze ale ja nigdzie nie napisałem o tym że jest to zgodne z prawem Handel żywym towarem).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bartek97   

Jest to bardzo trudne do oszacowania ze względu na to iż był on tajny ponieważ władze nie mogły się o nim dowiedzieć. Dlatego też przynajmniej ja nie znalazłem dokumentów mówiących o wielkości tego handlu.

A moim zdaniem nie był on gigantyczny ani duży nie był też mały moim zdaniem był średni

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To ciekawa opinia, a tak w liczbach, jakichś szacunkach, bo niestety trudno mi jest oszacować co kolega uważa za średni i na jakich źródłach opiera te zdanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Dlaczego dalej Europę nie obchodzi Afryka? A ta pomoc humanitarna, co niesie Afrykanom?

Afryka jest w centrum zainteresowania reszty świata, ale niekoniecznie bogate państwa interesują się biednymi i głodnymi. Rozgrywki toczą się o ropę, kość słoniową, złoto, zwierzęta i drewno, poza tym to jest ogromny rynek zbytu, na którym korporacje nie muszą stosować ścisłych ograniczeń prawnych, które mają u siebie.

Ale nie o tym. W numerze 01/2011 National Geographic znajduje się artykuł:

Muszelki. Przez kilka wieków zachodnia Afryka używała specyficznej wapiennej waluty. Niewolnicę można było kupić za 50 tys. muszli.

Już od czasów średniowiecznych środek pieniężny - muszelki afrykańskie były od atlantyckich wybrzeży Afryki po Bliski Wschód, a nawet nie rzadko spotyka się parę w Chinach. Dopiero w XIX wieku Europejczycy chcąc narzucić własną dominację gospodarczą, dokonali inflacji (przywieźli paręset ton muszelek z innych regionów świata) muszelkowej, a potem wprowadzili pieniądz. Do dzisiaj jednak muszelki "afrykańskie" stosowane są w rytuałach.

Bardzo ciekawy artykuł, warty przeczytania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kolego Narya - ja jedynie nieśmiało napomknę, że temat zawiera się w dziale "Historia XIX wieku (1815 r. - 1914 r.)", to oczywiście nie są pewnie mocno sztywne ramy, ale już o tych korporacjach to chyba nie tutaj. :(

Co do tych muszelek - to mocno nieścisłe podano tam dane, inflację tego typu pieniądza wywołał akurat masowy przywóz z Malediwów i to znacznie większy niż wspomniane "paręset ton", chyba że różnica rzędu 200 razy nie robi nikomu różnicy... bo winna być mowa o ok. 115 000 ton (dla XIX wieku).

/wspomina o tym prof. Roman Antoszewski/

Drugą nieścisłością jest pisanie, że "dopiero w XIX wieku...", transport ogromnych ilości muszelek kauri (używanych w drodze powrotnej jako balast) rozpoczął się znacznie wcześniej. Wreszcie pierwszy znany nam przekaz o tym płacidle pochodzi już z początków XVI wieku od Duarte Barbosa, że nie wspomnę o znacznie wcześniejszych doniesieniach Sulejmana Kupca, i to właśnie Arabowie jako pierwsi zaczęli zwozić "porcelanki" do Afryki.

Nie ma dowodów (tu widzę zacięcie ideowe), by Europejczycy wywołali inflację celem wprowadzenia własnego pieniądza, był to raczej efekt niepohamowanej chciwości. Zaś Matomah Alesha w "Kauri" wspomina również o rosnących problemach z transportem.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

secesjonisto,

o dygresji do współczesności, to ja odpowiadałem na pytanie Areklla. Europejczycy chcieli wprowadzić własną walutę, ale tam obowiązywały muszelki, to zrobili "inflację" i przywieźli Afrykanom mnóstwo ton. Przynajmniej tak wynikało z tego artykułu w NG.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tylko w materiałach z epoki brakuje takich poszlak, a musiało by to robić niezależnie od siebie kilka krajów na raz, poza tym bardziej opłacał się Europejczykom handel przy pomocy muszelek właśnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.