Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Józef Piłsudski - ocena

Rekomendowane odpowiedzi

palatyn   

Zgodzę się z Bruno, że to czy Józef Piłsudski był wojskowym czy też nie (według mnie nie i jak na razie nikt nie przedstawił argumentów, że był) dla jego internowania nie miało znaczenia. W polemice z FSO chodzi przede wszystkim o ustalenie faktów. A z tymi u niego było nieco gorzej. Może spróbujmy zastosować metodę, któa tu i ówdzie w naszych dyskusjach jest stosowana (ostanio zastosował ja Bruno). Jak podajemy jakiś fakt powołajmy sie na źródło. To powinno podnieśc merytoryczny poziom dyskusji. Bo jak na razie to sporo tu wpisów które przedstawiają wyobrażenie o wydarzeniach, któe posiada autor postu, a mniej w nich faktów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Bruno : calkiem możliwe, ze wiązano i w '18 r. Oto opis jak zwolniono Pilsudskiego [za: Moje pierwsze boje wyd. '25]:

"... Pewnego dnia w początkach listopada 1918 r. zjawili się dwaj oficerowie niemieccy ubrani już po cywilnemu. Oświadczyli nam, że jesteśmy wolni i że mamy natychmiast wyjechać do Berlina, skąd o 6-ej wieczorem tegoż dnia odjeżdżamy pociągiem odchodzącym do Warszawy. Gdy zdzwieni oglądaliśmy cywilny ubiór oficerów, powiedzieli nam oni z zażeniowaniem, że rewolucja wybuchła w Magdeburgu i że wyjedziemy autami, nie jako wojskowi ale jako zwykli śmiertelnicy [- czyli jednak byli traktowani cały czas jako wojskowi [!] - F.] Przeopraszając, prosili nas bardzo byśmy nie zabierali żadnych swoich rzeczy ze sobą gdyż obawiają się że może to zwróić uwagę manifestantów, chodzących po ulicach. Nie wiem cobym byl wówczas postanowil gdyby w tem oświadczeniu oficerów nie było obietnicy, że już o 6-ej wieczorem będę siędzial w pociągu wiozącym mnie do Warszawy. Pod wplywem tej nadziei zdecydowaliśmy się z Sosnkowskim szybko. [..]

Gdyśmy po przejściu niby spacerkiem, niedalekiego mostu na Elbie przstanęli, zajechaly dwa uata, ktore za chwilkę w szybkim pędzie unosiłu nas ze zrewoltowanego miasta..."

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że ku mojemu zdumieniu natrafiłem na taki oto cytat z Piłsudskiego:

"W Polsce za mało obchodzi się rocznic wielkich zwycięstw odniesionych w naszej historii, a za dużo sentymentalizmu łączy nas z rocznicami tragicznymi"

Nie wiem, gdzie i kiedy to powiedział/napisał, ale chyba pierwszy raz się z nim zgadzam w takim stopniu, że jestem gotów zdecydowanie bronić tej tezy Piłsudskiego. Jak widać to już w okresie II RP było obchodzenie przede wszystkim rocznic sentymentalnych, a nie radosnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
youpendi   

Też się akurat z tym zgadzam, ale chciałabym znać okoliczności wypowiedzenia tych słów przez Piłsudskiego. Bo może powiedział to po jakimś swoim zwycięstwie, które umknęło społeczeństwu i państwu ;) i wcale bym się nie zdziwiła..

Edytowane przez youpendi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Dzisiaj o 20.45 przypada 74. rocznica zgonu Józefa Piłsudskiego, oto tekst Orędzia Prezydenta Ignacego Mościckiego

Marszałek Józef Piłsudski życie zakończył!!!

Wielkim trudem Swego życia budował siłę w Narodzie, geniuszem umysłu, twardym wysiłkiem woli Państwo wskrzesił. Prowadził je ku odrodzeniu mocy własnej, ku wyzwoleniu sił na których przyszłe losy Polski się oprą. Za ogrom jego pracy danem Mu było oglądać Państwo nasze jako twór żywy, do życia zdolny, do życia przygotowany a Armię naszą sławą zwycięskich sztandarów okrytą.

Ten największy na przestrzeni całej naszej historii Człowiek z głębi dziejów minionych moc Swego Ducha czerpał a nadludzkim wytężeniem myśli i drogi przyszłe odgadywał.

Nie Siebie tam już widział, bo dawno odczuwał że siły Jego fizyczne ostatnie posunięcia znaczą. Szukał i do samodzielnej pracy zaprawiał ludzi na których ciężar odpowiedzialności z kolei miałby spocząć.

Przekazał Narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej. Ten Jego Testament, nam żyjącym przekazany, przyjąć i udźwignąć mamy.

Niech żałoba i ból pogłębią w nas zrozumienie naszej - całego Narodu - odpowiedzialności przed Jego Duchem i przed przyszłymi pokoleniami.

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ I. MOŚCICKI.

Warszawa-Zamek, dnia 12 maja 1935 r

Za H. Cepnik, Józef Piłsudski, Warszawa 1935, s. 229.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Paweł1   

Cześć Jego pamięci!!!

„Stawiane Jemu pomniki są jednocześnie pomnikami miłości Ojczyzny!”

W. Sieroszewski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dzisiaj o 20.45 przypada 74. rocznica zgonu Józefa Piłsudskiego, oto tekst Orędzia Prezydenta Ignacego Mościckiego

Dzisiaj przypada również 83 rocznica majowej wojny domowej wszczętej przez Piłsudskiego i jego ludzi, która doprowadziła do śmierci 379 osób, setek rannych oraz prześladowań i mordów politycznych w latach późniejszych. To właśnie Piłsudski odpowiada za to, że Polak strzelał do Polaka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Co do samego Piłsudskiego - a raczej jego zwłok. Biskupi krakowscy nie chcieli pochować go na Wawelu z jednego powodu. Bo był bigamistą i żył w apostazie (był kalwinem).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Co do samego Piłsudskiego - a raczej jego zwłok. Biskupi krakowscy nie chcieli pochować go na Wawelu z jednego powodu. Bo był bigamistą i żył w apostazie (był kalwinem).

Cała zawierucha nosi miano konfliktu wawelskiego. Powodem, znanym mi, dla którego nie chciano pochować Piłsudskiego na Wawelu była umowa biskupa Sapiehy właśnie z Piłsudskim, iż ostatnim, który spocznie w katedrze wawelskiej będzie Juliusz Słowacki. Sprawa przewinęła się już w tym temacie: https://forum.historia.org.pl/index.php?sho...nflikt+wawelski

Cześć jego pamięci!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Co do samego Piłsudskiego - a raczej jego zwłok. Biskupi krakowscy nie chcieli pochować go na Wawelu z jednego powodu. Bo był bigamistą i żył w apostazie (był kalwinem).

Z tego co wiem to Marszałek ożenił się z Aleksandrą Szczerbińską po śmierci Marii, więc nie rozumiem jak mógł być bigamistą. A na łono Kościoła wrócił, chyba jeszcze w czasach legionowych, potem jeszcze raz to potwierdził. Nie rozumiem, skąd takie rewelacje?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Generał   

Po śmierci Marszałka cały kraj pogrążył się w żałobie a polskie szkolnictwo wzmogło kult jego osoby, oto fragmenty wiersza jakiego uczono wówczas w szkole czteroklasowej, ( przekaz ustny, proszę wybaczyć mi nieścisłości ale czas robi swoje, wujek przechował go w pamięci przez 71 lat, wiersz spisałem trzy lata temu)

PAŁAC BELWEDERSKI

To jest biały dom,

Długie, długie lata,

Tu pracował On.

I tu na dziedzińcu, śmiech dziecięcy drżał,

Kiedy Pan Marszałek imieniny miał.

Bywało tu gwarnie, grał sztandarów szum,

I radosnym śpiewem kłaniał Mu się tłum.

Aż raz przyszedł smutek dopałacu bram,

I w majowy wieczór zabrano Go nam.

Pusto w Belwederze, w domu w którym żył,

Oddając Ojczyźnie resztkę swoich sił!

Patrząc na te mury, snem objęte już,

Wspomnij Jego Polskę I SAM POLSCE SŁUŻ :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sowa   

Piłsudski nic dobrego nie zrobił dla Polski:

1. Dzialność w 1905r - kozacy utopili by kolejne polskie powstanie we krwi. Dodatkowo jak zawsze po polskich powstaniach następowało zbliżenie zaborców. Więc wojnę narodów mającą dać wolność

Polsce musielibyśmy się jeszcze długo modlić.

2. Działalność przed 1914 - współpraca z wywiadem austro-węgierskim a co za tym niemieckim jest bezdyskusyjna

3. IWŚ - z tym przewidzeniem pobicia Rosji przez państwa centralne, a później państw centralnych przez aliantów zachodnich to jakaś bajka. Jakoś niegdzie nie znalazłem, że Piłsudski przewidywał taki scenariusz. Raczej to zostało "dorobione" później przez klakierów. Gdyby państwa centralne wygrały wojnę, albo był remis, to mielibyśmy Polskę jako państwo wasalne Niemiec o obszarze rosyjskiego Królestwa Polskiego okrojonego z zachodu i pólnocy.

Również "bochaterskie" dowodzenie I brygadą należy włożyć między bajki. Cały okres ataków rosyjskich pod Kostiuchówką przesiedział w ziemiance poza zasięgiem artylerii rosyjskiej. Podobno dowodził rzeczywiście wtedy Sosnkowski.

4. Nie dogadał się z białymi w wojnie domowej w Rosji.

5. Fatalne dowodzenie w wojnie z bolszewikami. Plan bitwy warszawskiej opracował Rozwadowski. Piłsudski w zasadzie w czasie przesilenia pod Warszawą nie piastował żadnych oficjalnych stanowisk. Złożył rezygnację na ręce premiera Witosa.

6. Przwrót majowy. Zatrzymanie rozwoju gospodarczego Polski na conajmniej 10 lat. Fatalne decyzji kadrowe w wojsku, awansowanie miernot na stopnie generalskie, usunięcie Rozwadowskiego i innych starszych generałów wykształconych w Akademiach Wojskowych państw zaborczych. Dobór współpracowników cywilnych równie fatalny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
1. Dzialność w 1905r - kozacy utopili by kolejne polskie powstanie we krwi. Dodatkowo jak zawsze po polskich powstaniach następowało zbliżenie zaborców. Więc wojnę narodów mającą dać wolność

Polsce musielibyśmy się jeszcze długo modlić.

Naturalnie. Najlepiej było nic nie robić i czekać aż niepodległość spadnie z nieba. Gdyby nie działalność Józefa Piłsudskiego w 1914 r. Polski nie reprezentowałby w wojnie nikt, żadna siła zbrojna. Co takiego robił Dmowski, żeby zorganizować jakieś wojsko, bojówki? Bo z tego co wiem to wolał układać się z Rosją i liczyć na łaskę lub niełaskę z jej strony.

2. Działalność przed 1914 - współpraca z wywiadem austro-węgierskim a co za tym niemieckim jest bezdyskusyjna

Tak, nie zapomnij dorzucić, że jeszcze z japońskim. Jaka była współpraca z wywiadem austro- węgierskim przed 1914 r.? Proszę mi to szczegółowo opisać, bo może coś pominęłam. Byłabym wdzięczna za to samo w kwestii 'bezdyskusyjnej' współpracy z wywiadem niemieckim. :rolleyes:

Jakoś niegdzie nie znalazłem, że Piłsudski przewidywał taki scenariusz

Relacja rosyjskiego agenta. Myślisz, że kłamał? Po co?

Również "bochaterskie" dowodzenie I brygadą należy włożyć między bajki. Cały okres ataków rosyjskich pod Kostiuchówką przesiedział w ziemiance poza zasięgiem artylerii rosyjskiej. Podobno dowodził rzeczywiście wtedy Sosnkowski.

Skąd takie informacje, można poznać źródło?

4. Nie dogadał się z białymi w wojnie domowej w Rosji.

Jakby się dogadał to też by było źle, bo zrobilibyście z niego zdrajcę. Poza tym, jak widzisz to 'dogadanie się'?

Złożył rezygnację na ręce premiera Witosa.

A wiesz chociaż dlaczego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.